Cyklocestovateľ pri jazere Paravani v Gruzínsku

O čom je cestovanie na bicykli

V priebehu uplynulej sezóny, keď som začal zverejňovať moje expedície na bicykli, som dostal od vás viacero otázok typu, čo si zbaliť na niekoľkodňový výlet, kde spím, kde sa umývam, či sa nebojím spať vonku, ako riešim, keď prší a podobne. Rozhodol som sa preto vytvoriť krátky seriál článkov o cyklocestovaní a priblížiť vám, o čom vlastne to cestovanie na bicykli je.

V ňom sa postupne budem venovať všetkým týmto témam. Tak, aby aj nováčik, ktorý sa chystá na svoju prvú cestu, vedel, čo očakávať a na čo sa pripraviť. Dúfam, že tým aspoň niektorým z vás pomôžem a najmä motivujem vyraziť na nejaký dlhší výlet, pretože cyklocestovanie je krásny spôsob, ako spoznávať svet.

V článkoch budem opisovať moje praktické skúsenosti a môj pohľad na vec. Nemám patent na najlepšie riešenia, preto ma možno niektorí skúsenejší cestovatelia opravia (a budem rád, ak sa tak stane). Prípadne, môžete mať na danú vec iný názor. V takom prípade mi ho neváhajte povedať. Tiež sa učím za pochodu.

Bicykel na hore Kehlstein

Prečo ísť bicyklom?

Takže, prečo ísť práve na bicykli? Toto sa pýtali už asi mnohí, ktorí počuli o tejto forme cestovania po svete. Pre iných je to zas absolútne prirodzená a hneď prvá voľba. A aké sú tie hlavné dôvody pre mňa, ktoré ma vždy a znovu zlákajú cestovať na bicykli?

Cestovanie bicyklom dáva dokonalú slobodu a čistú hlavu

Môžete sa vybrať kamkoľvek, je to len na vás. Bicyklom sa dostanete aj tam, kde to autom nejde a poznávate krajinu a ľudí z oveľa bližšej perspektívy. Bicykel je dosť rýchly na to, aby ste stihli prejsť kus sveta, ale súčasne dostatočne pomalý, aby ste si ten svet aj užili a stihli vnímať atmosféru, ľudí a krásy daného miesta.

Bicykle na brehu Hallstattského jazera

Tá hlavná sloboda však spočíva najmä v absolútnom vyčistení hlavy. Váš svet sa zmenší na jednoduché úlohy, čo jesť, kde spať a kadiaľ ísť. Zabudnete na bežné starosti a neriešite milión zbytočných materiálnych vecí, ktoré vás denne obklopujú. Musíte fungovať s tým málom, čo máte na bicykli a čo nájdete cestou. Mozog vypne a sústredí sa na objavovanie nových miest, ľudí a pocitov.

Odrazu si dokážete všímať aj také detaily, ktoré vám bežne unikajú. Vnímate napríklad, ako sa noc za nocou mení mesiac na nočnej oblohe, ako sa postupne farbí príroda na jeseň alebo ako vonia ovocný sad. Uvedomíte si, že celý ten svetový chaos ide mimo vás a vy ste len akýsi pozorovateľ nad vecou. Tiež zistíte, že väčšinu z tej hromady vecí, ktorými ste celé dni obklopený, a kvôli ktorým sa stresujete v práci, vôbec nepotrebujete.

Východ slnka nad Čiernym morom
Za rána, ako bolo toto na brehu Čierneho mora, sa oplatí risknúť to, vyjsť z komfortnej zóny a vybrať sa na cestu 🙂

Budete mať dobrodružstvo na celý život

Na ceste bicyklom zažijete to, čo sa vám v živote nepodarí zažiť v aute alebo na organizovanom výlete cez cestovku. Zážitky sú oveľa intenzívnejšie, ak ich vopred nečakáte a ešte po rokoch si budete detailne pamätať deň po dni, kde ste boli, čo ste robili a ako ste sa pri tom cítili. Skúste sa tak detailne rozpamätať na tých posledných 8 dní ležania na pláži. Cesta je zážitok na celý život.

Často musíte improvizovať a vyriešiť zdanlivo neriešiteľné situácie. Len na bicykli sa vám stane, že v jeden moment na vás fúka a prší, a o chvíľu ste nečakane v teple u pohostinného pastiera oviec a popíjate domácu pálenku. Alebo ráno nájdete prasknutý rám na bicykli a večer máte nový skvelý a lacný bajk, ktorý vám ešte roky bude slúžiť a pokračujete v jazde. Prípadne stretnete inšpiratívneho týpka, ktorý cestuje na bicykli už 6 rokov. Deň nikdy nemusí skončiť tak, ako začal a ako ste plánovali. Za týždeň zažijete toľko, ako za rok v bežnom živote.

A raz budete môcť povedať: „Dal som to. Prešiel som cez tie drsné kopce, cez niekoľko krajín, až k moru.“

Makarska v Chorvátsku

Je to zdravé a športujete

Koľkokrát sa človek do pohybu v dnešnej „sedavej dobe“ musí nútiť? A donúti sa tak maximálne do hodinky športovania raz za čas. Pri cestovaní na bicykli ste zrazu v pohybe nonstop celé dni. Netreba sa báť. Nejde o pretekárske tempo. Stačí, že sa pokojným tempom presúvate z bodu A do bodu B. Ste v prirodzenom pohybe od rána do večera.

Odrazu sa cítite zdravší, silnejší, máte lepšie trávenie, lepšiu náladu, tešíte sa z malých drobností a možno nie hneď, ale časom zistíte, že aj kondička išla rapídne hore a kilá dole. A spí sa v noci výborne. Síce občas zmoknete a je vám zima, občas máte hlad, ale aspoň v januári, keď všetci soplia, tak vy ste úplne v pohode. Na imunitu má pobyt vonku zázračné účinky.

V neposlednom rade, cestovanie na bicykli je lacné, omnoho lacnejšie ako iné formy cestovania 🙂

Na bicykli v Istanbule

Stačí sa odhodlať a vyraziť

Mnoho ľudí mi vraví, že by tiež išli na výlet bicyklom, aspoň na niekoľko dní. Ale neodhodlajú sa. Moja rada znie, choďte. Neriešte kam ani kedy, ani nečakajte na dokonalú príležitosť a dokonalé počasie. Stačí sa vybrať. S tým, čo máte, tam, kam si trúfnete. Hoci len na predĺžený víkend niekde po okrese. Skúsite a uvidíte, ako to pôjde. Hlavné je začať.

O čom cyklocestovanie je, som porozprával aj na spriatelenom webe Dobrodruh.sk – Na cyklocestovaní je krásne, že máte úplnú slobodu tela aj mysle.

O čom budú ďalšie články?

Ak by vám nejaká téma chýbala, napíšte, doplním 🙂

Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
This Article Has 1 Comment
  1. Dávid píše:

    Super článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *