Preprava bicykla lietadlom

Preprava bicykla lietadlom

Preprava bicykla lietadlom. Máte z nej obavy? Nemusíte. V dnešnom článku zo série Cyklocestovanie v praxi vám popíšem moje skúsenosti a rady, ako sa s touto otravnou logistickou výzvou popasovať a tiež vám ukážem, že to naozaj nie je nič strašné. Do niektorých cyklistických destinácií sa jednoducho inak ako lietadlom nedostanete, a preto som aj ja pri návšteve Gruzínska alebo Albánska musel zahodiť obavy a vydať sa na neznámu pôdu.

V článku sa nezaoberám tým, ako čo najlacnejšie kúpiť letenku, ani ktoré destinácie sú ľahko dostupné. Na to je tisíc iných cestovateľských webov. Kam a za koľko letíte, je na vás. Ja vám len napíšem, ako spolu so sebou prepraviť aj bicykel a výbavu.

Preprava bicykla lietadlom

Štyri základné veci, ktoré treba vyriešiť

  1. Prepravu bicykla si rezervujte už pri kúpe letenky
  2. Bicykel aj batožinu je potrebné dobre zabaliť
  3. Doprava na letisko
  4. Bicykel je potrebné dobre zabaliť aj pri spiatočnej ceste

Rezervácia bicykla

Na fakt, že so sebou budete brať bicykel, myslite už pri kúpe letenky. Vo väčšine prípadov totiž už vtedy treba k letenke pridať aj nadrozmernú batožinu, resp. športové vybavenie, za ktoré je bicykel považovaný. Netvrdím, že to nedoriešite aj neskôr alebo na mieste, ale ušetríte si byrokratické problémy a prekvapenia. Pri rezervácii nájdete zväčša niečo ako „sport equipment“ v okne, kde si vyberáte, či chcete aj nejakú inú dodatočnú batožinu než tradičný „lowcostový“ batôžtek.

Poznámka: Naozaj si nájdite ten „sport equipment“. Neskúšajte napríklad nejaký ťažký kufor, lebo je lacnejší 🙂 Bicykel má svoje rozmery a neprešlo by vám to. Nejde len o samotnú váhu. Napríklad vo Wizzair to vyzerá takto:

sportove vybavenie pri kupe letenky
Práve pozerám, že zdvihli cenu z 30 na 40 eur :/

Keď už riešite samotný bicykel, zamyslite sa aj nad ďalšou vašou batožinou. Stan, spacák a podobne, zväčša nenapcháte do malého batôžka, ktorý v základe môžete mať so sebou. Ja som si do Gruzínska napríklad priplatil za Wizz Priority (nie je to prioritný boarding, je to len kufrík navyše).

Za 8 eur som si tak mohol k príručnej palubnej batožine, ktorú tvorila jedna Ortlieb brašna, vziať ešte aj malý kufrík na kolieskach (u mňa druhá Ortlieb brašna). Mohol som si tak vziať obe Ortlieb brašny so sebou na palubu. Tiež túto voľbu nájdete v batožinovej sekcii pri rezervácii.

Ako zbaliť bicykel a batožinu?

Krabica alebo vak?

V skratke takto, len rovnejšie 🙂

Preprava bicykla lietadlom

Všetky aerolínie požadujú zbalenie bicykla do kartónovej krabice alebo pevného obalu. Treba si dobre prečítať podmienky tej ktorej spoločnosti. Kto máte plátený vak na bajk, alebo bajk skúsite obaliť dvomi tonami potravinovej fólie, asi by vám to tiež prešlo. Ale taký vak vám bicykel veľmi neochráni.

Ja preto určite odporúčam pevnú kartónovú krabicu. Zoženiete takú v ktoromkoľvek cyklistickom obchode. Sú to krabice, v ktorých im chodia zabalené bajky od výroby, takže nič lepšie, lacnejšie a dostupnejšie nenájdete. Ak, samozrejme, neplánujete investovať stovky eur do nejakého plastového špecializovaného obalu.

Krabica má aj tú výhodu, že zväčša štandardne spĺňa rozmerové požiadavky aerolínií na športovú výbavu. Proste, ten rozmer 120 x 90 x 30 cm je veľmi univerzálny a akceptovaný.

Plátený vak na bajk však rozhodne nezatracujem. Používam ho ešte do krabice ako dodatočnú ochranu, a ako poistku na spiatočnú cestu. Ja mám tento.

Rozobrať bicykel

Aby ste bicykel napchali do krabice, je potrebné ho mierne rozobrať. Dolu musia ísť obe kolesá, pedále, sedlovku je potrebné zasunúť čo najhlbšie do rámu a tiež musíte otočiť riadidlá do osi bicykla.

Niektorí cestovatelia dávajú dolu aj zadnú prehadzovačku. Ale ja sa nechytám ničoho, čo by som už nikdy nenamontoval naspäť, a zatiaľ to prežila 🙂

Rovnako, niektoré aerolínie požadujú aj vypustiť kolesá. Ja osobne som to však v Turkish Airlines ani vo Wizzairi neriešil a prešlo mi to.

Preprava bicykla lietadlom
Mierne rozobratý bicykel

Nezabudnite, že ak chcete dať dole napríklad pedále, potrebujete správny kľúč s dostatočnou pákou. Ja som na tom stroskotal v Istanbule, a preto tá krabica na obrázku vyššie vyzerala tak krivo, pretože jeden zažratý pedál dole nešiel 🙂 Takže, vezmite si nástroje, a najmä tie nešťastné zažraté pedále, ktoré neboli dole posledných 15 rokov, si skúste dať dole už doma, nech potom nepoužívate tehlu na zvýšenie páky kľúča za pobaveného pohľadu celého istanbulského letiska ako ja 🙂

Obaliť bicykel kvôli ochrane

Toto je veľmi dôležitá časť. S batožinou sa na letiskách neserú. Na tom budapeštianskom letisku padla chlapíkovi krabica asi z metra na zem, kým sa mu ju letargicky, so slovami „picsába bazmeg“, podarilo naložiť na vozík. Takže pre vlastné dobro si bajk obaľte, ako sa dá.

Úplne postačí rozstrihať starú karimatku, vziať pár handier a lepiacu pásku. Rozstrihanou karimatkou obalíte rám, a najmä citlivé hrany. Handrami zas dôkladne obaľte prehadzovačku, prevodník a všetky jemné časti. A páskou to celé udržíte pokope. Nezabudnite, že obaliť je potrebné aj stredy kolies – kazetu a celkovo rýchloupináky.

Preprava bicykla lietadlom

Na záver zabaliť

Keď máte bajk rozobratý a obalený, stačí ho už len napchať do krabice. Ja ho dávam pre dodatočnú ochranu ešte do spomínaného vaku, spolu s kolesami. Ten potom vložím do krabice. Nechajte si vonku jednu pásku a krabicu po zabalení poriadne oblepte, aby sa neotvorila. Časom získate prax a už to bude vyzerať eňo ňuňo 🙂

Preprava bicykla lietadlom

Čo s ostatnou batožinou?

Samotný bajk, zabalený v krabici, zväčša nedosiahne váhový limit 25-32 kg, ktoré sú obvykle akceptované aerolíniami. Bajk máva okolo 15kg a nejakých 7kg má krabica. Mimochodom, s váhou krabice počítajte pri prepočítavaní váhového limitu.

Poznámka: Mne krabicu vždy vážili a vždy bola ťažšia, ako mala byť, ale našťastie to nikdy neriešili.

Preto ja zvyknem do krabice k bajku nahádzať aj všetky ťažké veci, ktoré by mi na palubu aj tak nepovolili. Ako napríklad náradie. Alebo naopak, veci ľahké ale objemné, ktoré by sa mi tak isto do palubnej batožiny nevošli. Napríklad spacák, karimatku, nepotrebné teplé oblečenie, a podobne.

Poznámka: Ak máte so sebou ako správni dobrodruhovia nejaký nôž alebo slzný sprej na psíky, pokojne to hoďte do tej krabice. Nemajú s tým na letiskách problém, hoci máte arzenál na vyvraždenie polovice krajiny 🙂 Dokonca som sa na to párkrát exaktne pýtal.

Doprava na letisko

V podstate máte dve možnosti. Všetko zbaliť doma a na letisko prísť iba s hotovou krabicou, čo bez taxíka nedáte. Alebo si všetko odniesť na letisko „vlastnými nohami“.

Tu asi závisí od každého, aké má možnosti s autom a či chcete platiť za parkovanie na letisku, alebo vás tam niekto odvezie. Ja som to s odletom z Budapešti vyriešil tak, ako vidíte na obrázku nižšie. Najprv vlak z Bratislavy a potom v štýle „cigánskeho žiguláku“ cez celú Budapešť 🙂

Preprava bicykla lietadlom
Ten bajk vydrží fakt všetko 🙂

Spiatočná cesta

Zatiaľ bolo všetko pomerne jednoduché. Ale ako vyriešiť zabalenie bicykla na spiatočnej ceste? Kde uschovať vak na bicykel a krabicu? Tu je niekoľko tipov:

  1. Booknite si ubytovanie na prvú a poslednú noc niekde v okolí letiska a dohodnite sa, že vám uschovajú krabicu.
  2. Schovajte si krabicu/vak niekam do kríkov pri letisku, kde na vás počká do odchodu.
  3. Dohodnite sa s miestnym taxikárom, aby vám krabicu za pár drobných uschoval a v stanovený čas opäť priviezol.

Mne sa v Gruzínsku aj v Macedónsku osvedčil systém, že som sa dohodol s ochotným domácim, aby mi krabicu vzal a o pár dní opäť priviezol na letisko. V Macedónsku som sa dohodol so šoférom autobusu, v Gruzínsku sa mi sám ponúkol jeden taxikár.

Ľudia bývajú ochotní, zvedaví a radi si aj niečo privyrobia. A aby som nevsádzal všetko na jednu kartu, krabicu som nechal taxikárovi a plátený vak, do ktorého som dal aj všetky handry a pásku, som ukryl do kríkov za letiskom. Jeden obal mi tak v prípade neočakávanej situácie snáď ostane. Vždy je to risk, ale ak tam tá húština rastie už roky, je malá šanca, že zrovna teraz ju niekto príde vykosiť, alebo vám to tam niekto nájde a vezme.

Preprava bicykla lietadlom
V Gruzínsku som si našiel miesto neďaleko od cesty. Viedla tam táto poľná cestička a vak som ukryl do húštiny naľavo. Len si treba zapamätať presné miesto.

Ešte je tu aj možnosť, že si krabicu na spiatočnú cestu nájdete v lokálnom bicyklovom obchode. Ja som to tak vyriešil v Istanbule, ale tam som mal na to pár dní, ktoré som v meste strávil, a lietadlom bola len spiatočná cesta, takže inú možnosť som ani nemal. Navyše, v týchto menej rozvinutých krajinách je celkom ťažké nájsť normálny cykloobchod.

Bicykel
Dá sa to aj takto – na štvorprúdovke v Istanbule som celkom budil pozornosť 🙂
Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
This Article Has 1 Comment
  1. Miroslav Goga píše:

    Technická poznámka: tie duše majú byť vypustené preto, lebo ak by sa bicykel prepravoval v nepretlakovanom priestore lietadla, tak môžu prasknúť…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *