Vazska cyklomagistrala Piestany

Vážska cyklomagistrála: Madunice – Nemšová

Vážska cyklomagistrála je taká malá cyklodiaľnica, akých sa na Slovensku veľa nevidí. Počas 70 km vás prakticky neruší doprava ani križovatky a bezpečne sa viete presunúť veľký kus cesty popri Váhu. Či už sa presúvate z bodu A do bodu B, alebo si chcete len užiť pohodové bicyklovanie po rovine a pri vode, tento projekt sa rozhodne podaril.

Propozície

 • dĺžka – 70 km
 • profil – rovinatý
 • povrch – asfalt dobrej kvality
 • bezpečnosť – vysoká
Vazska cyklomagistrala Piestany
Stále čítam „cyklopoludník na poldeci“ 🙂

Trasa

Trasu popíšem v smere z Nemšovej do Maduníc. Celá dĺžka tohto úseku je podľa mapy 70 km, hoci na cykloznačení v Maduniciach písalo do Nemšovej 78 km. Pravda bude niekde medzi tým.

Mnou prejdený úsek začína v Nemšovej na moste ponad potok Vlára. Opis trasy v tomto prípade je vlastne veľmi jednoduchý. Hneď na začiatku sa napojíte na vyznačený asfaltový cyklochodník a ním pokračujete popri rieke Váh až na konečnú asfaltového úseku do Maduníc.

Vazska cyklomagistrala v Nemsovej
Začiatok trasy v Nemšovej

Nemšová – Trenčín

Tento úsek je z môjho pohľadu najzaujímavejší. Je to preto, že chodník sa tu celkom kľukatí, dobre vidíte rieku a cestou sa naskytnú aj pekné scenérie. Za pohľad určite stojí zrúcanina kláštora Skalka. Kúsok za ním prechádzate zas popod strmú skalu, kde trénujú horolezci.

Vazska cyklomagistrala klastor Skalka
Kláštor Skalka

V Trenčíne prechádza cyklomagistrála na druhú stranu rieky, do mesta. Dá sa však pokračovať aj po pravej strane Váhu málo frekventovanou uličkou poza záhradky až sa napojíte opäť na oficiálnu cyklocestu.

Vazska cyklomagistrala pri Trencine
Vážska cyklomagistrála v Trenčíne

Trenčín – Nové Mesto nad Váhom – Horná Streda

Úsek z Trenčína do Nového Mesta vyžaduje hlavne jednu vec: aby nefúkalo. Idete totiž po priamke. Po jednej strane je umelý Biskupický kanál a po druhej strane polia. Takže ak zafúka zle, je to nepríjemné. Cestu sem tam oživí aspoň nejaké to odpočívadlo, prípadne prechod chodníka na druhú stranu kanála. Čo by sa tam však zišlo najviac sú bufety na pivo 🙂

Vazska cyklomagistrala pri Trencine
Vážska cyklomagistrála medzi Trenčínom a Novým Mestom nad Váhom

Asfalt je však výborný, nehrozia žiadne výtlky a kilometre celkom ubiehajú. Trochu kľukatiť sa cesta začne až za Novým Mestom nad Váhom v smere na Hornú Stredu. Stále však chýbajú akékoľvek bufety 🙂

Vazska cyklomagistrala pri Novom Meste nad Vahom
Vážska cyklomagistrála medzi Novým Mestom nad Váhom a Hornou Stredou

Horná Streda – Piešťany

Pri Hornej Strede sa asfalt zhorší. Prechádzate z ľavej na pravú stranu kanála a okolo štrkoviska Dlhé Kusy s peknou modrou vodou. Do Piešťan vedie už priamka, ale povrch asfaltu je drsnejší a časté sú bubliny a koľajnice cez celú šírku cyklocesty. Na horskom bajku v pohode, na cestnom sa dá, ale na rýchlostné rekordy to nie je.

Vazska cyklomagistrala pri Piestanoch
Vážska cyklomagistrála z Hornej Stredy do Piešťan

V Piešťanoch vyjdete pri Kolonádovom moste. Chodník tesne pri vode je tu úzky a zdieľaný s chodcami. Tu treba ísť opatrne. Do podoby peknej cyklocesty sa opäť rozšíri až za ďalším mostom.

Vazska cyklomagistrala Piestany
Piešťany
Vazska cyklomagistrala Piestany Slnava
Prichádzate k lodenici a k vodnej nádrži Sĺňava. Tu už sú konečne aj bufety 🙂

Piešťany – Madunice

Zostávajúci úsek do Maduníc už z pohľadu asfaltu za veľa nestojí. Aspoň na cestnom bicykli sa natrápite. Povrch čoraz častejšie tvorí drsný asfalt s hrboľmi alebo rozbitá panelovka.

Vazska cyklomagistrala Piestany
Pikoškou je toto riešenie – odbočka od Sĺňavy smerom na Madunice. Len pre hrubé kolesá, dobré brzdy a jemnú motoriku 🙂

Prejdete po striedavej kvalite asfaltu okolo Drahoviec až do Maduníc. Nedajte sa zmiasť, ak v Drahovciach cyklomagistrála prechádza kanál na ľavú stranu. Ja som sa zmiasť nechal a aj pod dojmom stále sa zhoršujúceho asfaltu som vyšiel na hlavnú cestu už v Drahovciach 🙂

Vazska cyklomagistrala Madunice
Smerovník označujúci koniec, resp. začiatok cyklomagistrály, som našiel v Maduniciach pri cintoríne.

Podľa značenia Vážska cyklomagistrála pokračuje až do Hlohovca, ale tento úsek, resp. aj jeho prípadne pokračovanie ďalej na juh, si nechám na menej veterný deň a hrubšie kolesá. Určite chcem prejsť z Maduníc až do Komárna. Na severnej strane cesta pokračuje až do Strečna, ale už vedie po klasickej ceste cez dediny. Aj tento úsek vám, dúfam, prinesiem v nejakom ďalšom článku.

Download file: Cyklomagistrala Madunice - Nemsova.gpx
Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
This Article Has 9 Comments
 1. Martin píše:

  4km úsek Horná Streda- Piešťany je iba pozostatok pôvodnej statej cesty. O rekonštrukcii/oprave tejto časti Vážskej cyklomagistrály sa ešte len uvažuje na strane TT kraja.

 2. Zbynek píše:

  Doplnenie k článku:
  – kto chce, môže zájsť z Nemšovej až do Horného Srnia – tam je aj Cyklozrub pod zjazdovkou (?, kofola, ☕ , párky, mastný chlieb s cibuľou, chipsy, chrumky…)
  https://www.facebook.com/www.cyklozrub.sk/
  Nájdete tu aj ihrisko pre vaše ratolesti (šmýkalka, húpačky, domček). Okolo je aj tráva, takže deti si môžu aj bezpečne pobehať.
  Taktiež je tu aj ? (Toi Toi).

  – na úseku Horné Srnie – Cyklozrub sú tri pramene, kde si môžete doplniť vodu (jeden je kyselka – vajcovka ?).
  – kúsok od Cyklozrubu je aj servisný stojan so základným náradím (pumpa, imbusy, ➕ a ➖ skrutkovač, monterpáky, a vidlicové kľúče na bežnú opravu ? )
  Ďalší stojan je v obci H. Srnie pri obecnom úrade. Môžete si tak opraviť, dotiahnuť alebo nastaviť všetko čo potrebujete.

  V Hornom Srní sa môžete bčerstviť: https://www.facebook.com/profile.php?id=100015741996298
  alebo https://www.facebook.com/Pohostinstvo-U-ALFA-285099438252687/

  – Vlára je rieka, nie potok ?

  – bufety sú v Nemšovej pri kúpalisku, v Kľúčovom, pri kláštore Skalka a v Zamarovciach – všetky na dohľad z cyklotrasy, takmer všetky len v sezóne (?, kofola. Ako je to s pochutinami netuším)
  Pri kláštore Skalka aj langoše.

  – ďalšie bufety: na bývalom motoreste Ranč pri Trenčianskych Bohuslaviciach (TN-NM), pri jazere v Hornej Strede (NM-PN)

  – pri kláštore Skalka je aj prístrešok, kde sa dá schovať pred ☔. Sú tam aj stojany na ?

 3. Jozef píše:

  Asi od konca apríla 2022 je cyklotrasa od Hornej Stredy do Piešťan potiahnutá novým asfaltových kobercom a jazda po nej je príjemným zážitkom.

  • cyklocesty píše:

   Ano, uz som o tom pocul, planujem to ist o cca tyzden vyskusat a potom aj urobim update clanku…mi s tymi asfaltovackami robia robotu :D:D

 4. Martin píše:

  Naozaj je tam krásny rovný asfalt, radosť jazdiť. Ešte je vidno, že asi budú prebiehať nejaké úpravy. Zarovnanie terénu mimo cyklocesty, mali tam byť aj odpočinkové stanovištia, tie zatiaľ chýbajú. Ale povrch cyklocesty je hotový.

 5. Igor píše:

  V Piešťanoch nemôžete ísť od Domu umenia k Sklenému mostu okolo Váhu na bicykli, je tam zákaz vjazdu a medzi Skleným a Krajinským mostom aj úzky chodník. Prosím nezrážajte tam chodcov, cyklista tam nemá čo hľadať.
  Správne musíte pri Dome umenia odbočiť do parku, prejsť okolo zrúcaniny hotela Slovan a popri hoteloch Magnólia a Eden ísť po ceste, ďalej popod hlavnú cestu okolo kruhovky cez trhovisko späť na cyklochodník.
  Úsek Piešťany – Horná Streda je už prakticky hotový, dorábajú sa tam už len odpočívadlá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *