Bakarsky zaliv

Tip na cyklistiku v Chorvátsku: Okolie Crikvenice

Ahojte, blíži sa leto, a tak vám dnes pridám jeden tip na cyklistiku v Chorvátsku, v okolí Crikvenice. V lete 2022 sme sa tu vyskytli a objavili sme peknú asi 70 kilometrovú trasu s prevýšením približne 1 500 metrov. Kopce sú, ale odmenia sa epickými výhľadmi a prakticky žiadnou dopravou (okrem Kraljevice). Pivo stojí v dedinkách za prvým kopcom polovicu a spoznáte úplne iné Chorvátsko.

cyklisticke cesty v okoli Crikvenice

Z Crikvenice sa dá vyjsť pekne bočnou ulicou priamo z centra mesta až do dediny Grižane-Belgrad. Chvíľu je to rovinka, ale postupne prejde do celkom solídneho stúpania niekoľkými serpentínami a so sklonom asi 6%. Na ľavej strane sa odkrýva pohľad na zrúcaninu pevnosti Badanj.

Hrad Badanj pri Crikvenice
Hrad Badanj, kam ale vedie len turistický chodník

Stúpanie do Grižane-Belgrad bolo len tak na zahriatie nôh. Ako to už v Chorvátsku býva, o chvíľu príde celkom solídna a dlhá stojka. Oplatí sa využiť miestnu krčmu v strede dediny, kde majú už vnútrozemské ceny piva, t.j. asi o tretinu lacnejšie ako pri mori 🙂

Gri6ane Belgrad
Dedinka Grižane-Belgrad

Za dedinou treba trafiť pomerne nenápadnú odbočku doprava na úzku asfaltku strmo nahor. Tu začína tá pravá vrchárska zábava. Sklon sa zdvihne na 12%, miestami aj viac, a výškové metre utešene naskakujú. Cesta smeruje do sedla Medviđak a do dediny Lič. Stále som manželke svätosväte tvrdil, že tu medvede nie sú a to len tak nazvali.

cyklisticke cesty v okoli Crikvenice
Ide sa nahor

Na tejto ceste sme stretli iba dve autá. Aj to nemeckých turistov. Jedni sa tu motali dokonca s karavanom a druhí stáli so zapečeným motorom a otvorenou kapotou. Googlemaps vedia byť na neznalých turistov kruté 🙂

cyklisticke cesty v okoli Crikvenice
Objavujú sa prvé výhľady na more

Asi v polovici stúpania je kúsok od cesty vyhliadka. Odtiaľto je už naozaj krásny výhľad na celé údolie a more za ním, a až na ostrov Krk. Ste už v nadmorskej výške asi 600 metrov a väčšina stúpania je za vami.

cyklisticke cesty v okoli Crikvenice

Cesta ešte stúpa chvíľu hore do sedla Medviđak, kde je rázcestie. Ste v najvyššom bode cesty. Do Liču vedie cesta doprava. Chvíľu je to také hore dolu cez les, ale nakoniec príde klesanie. Asfalt miestami zmizne a je tu pomerne hrubá šotolina. Bolo lepšie mať horský bajk.

cyklisticke cesty v okoli Crikvenice
Sedlo Medviđak

Tým sú ale hory a kopce vybavené a prídu už len brďky v okolí Fužinu a Zlobinu. V Liči je tiež krčma, kde sa dá osviežiť a doplniť voda. Stále ste však v nadmorskej výške okolo 700 metrov, čo je ale dobre, lebo aspoň sa za dedinou Fužine nemusíte dlho štverať do ďalšieho kopca. Je to opäť okolo 900 metrov nad morom, ale keďže začínate na 700, je to krátke a v pohode.

macka na bicykli v meste Fuzine
Chcel sa zviezť 🙂

Potom už naozaj príde definitívny a dlhý zjazd cez dedinu Zlobin sériou serpentín až k Bakarskému zálivu. Tu sa dalo naozaj svišťať dolu, lebo áut tu veľa nezavadzalo. O pár minút ste nad Bakarským zálivom, kde sa opäť objavia pekné výhľady.

Bakarsky zaliv
Bakarský záliv

Prejdete dedinkou Bakarac a cez krátky brďok popri mori do Kraljevice. Tu začína pomerne nepríjemný úsek hlavným ťahom, ktorý trvá asi 7 kilometrov. Až potom sa dá zísť dolu k moru na promenádu v dedine Jadranovo. Okúpať sa viete na malom výbežku do mora s názvom Kačjak, kde sú pekné zákutia a dokonca nuda pláž 🙂

Kacjak pri Crikvenici
Kačjak

Odtiaľto je to už iba rovinka po promenáde, kde sa treba prepletať medzi pešiakmi až do Crikvenice. V Crikvenici je aj požičovňa. Síce cena dovolenková a bajky by chceli skúsenú ruku servisáka, ale na krátky výjazd po okolí to stačilo. Len keď sme pýtali dačo na opravenie prípadného defektu, čašníčka, ktorá obsluhovala aj požičovňu, na nás kukala ako keby sme chceli kúpiť Mig29 🙂

promenada v Crikvenici
Po promenáde nazad do Crikvenice

Ďalší tip na cyklistiku v Chorvátsku nájdeš napríklad tu.

Download file: Passo_dello_Mare_to_Fuzin_and_Zlobin.gpx
Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
This Article Has 3 Comments
  1. Jozef Samaš píše:

    Fajn okruh, dobrý tip, určite to s manželkou pôjdeme prejsť. Omiš aj s vnútrozemím sme už pojazdili, ale chceme tam ísť ešte raz, lebo všetko sme nestihli. Keď budeš mať čas, skús Brač, ten je oproti Omišu, boli sme tam týždeň, kopce sú tam vyživné, ale treba na to MTB , lebo urobili tam cyklocesty, niektoré vysypali makadamom, takým hrubým, že sme museli biky aj prenášať a alebo jednoducho to do kopca vytlačiť, nedalo sa to tam na biku prejsť. Ale Brač je krásny. Doporučujem.

  2. Václav píše:

    Je tam prosím nejaký úsek, ktorý by gravel nezvládol?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *