cyklocesta z Breclavy do Bratislavy cez Rakusko

Cyklotrasa z Břeclavi do Bratislavy

V minulom článku som sa venoval trase z Bratislavy do Břeclavi tak, aby som sa čo najviac vyhol doprave. Tentokrát opíšem spiatočnú cyklotrasu z Břeclavi do Bratislavy. Hoci už sa nevyhýbam striktne doprave, a kde to dáva zmysel idem po ceste v snahe trasu čo najviac skrátiť, stále sa do veľkej miery držím kľudných cyklotrás.

cyklocesta z Breclavy do Bratislavy cez Rakusko

Propozície

dĺžka – 97 km (od zámku v Břeclavi po Starý most)
profil – rovinatý
povrch – 70% asfalt rôznej kvality, 30% šotolina a poľné cesty
bezpečnosť – dobrá (cyklochodník a málo frekventované dedinské cesty)

Trasa

Štartoval som v Břeclavi pod zámkom pri Cyklosfére. Hneď na prvej hlavnej ceste pri Bille som zahol doprava. Je to frekventovaná cesta, ale je na nej vyznačená cyklotrasa. Hlavná cesta ma doviedla až na križovatku, kde som zahol doľava. O chvíľu sa táto cesta stáčala doprava popri hypermarkete Albert. Je tu široká a pohodlná krajnica.

Breclav
Prišiel som k prechodu cez koľajnice a hneď za ním som zahol doľava do malej bočnej cestičky

Nasledoval pomerne rozbitý úsek po panelovej ceste a potom po šotoline. Dá sa to však prejsť aj na cestnom bicykli, len pomalšie.

cyklocesta z Breclavy do Bratislavy cez Rakusko
Na konci panelovej cesty som prišiel k rázcestiu, kde som zahol doprava na celkom prejazdnú šotolinu

Potom už nasledovala skromná asfaltka lesom. Prechod česko-rakúskej hranice je úplne nenápadný a nič ho neoznačuje. Zrazu som len vyšiel z lesa a predo mnou sa odkryli nekonečné rakúske polia.

cyklocesta z Breclavy do Bratislavy cez Rakusko
Prvý rakúsky dom

V tomto prvom rakúskom úseku som neriešil nejakú oficiálnu cyklocestu. Zbytočne by som kľučkoval. Je to rakúsky koniec sveta, doprava je tu prakticky nulová. Po pár kilometroch, za dedinou Bernhardsthal som síce dal šancu cyklotrase, ale skončil som zbytočne na blatistej poľnej ceste. Takže odporúčam kašľať na to a ísť po normálnej ceste až do Hohenau an der March.

cyklocesta z Breclavy do Bratislavy cez Rakusko
V tejto okrajovej časti Rakúska je nulová premávka

po prechode Hohenau na konci dediny, kde sa hlavná cesta stáčala doľava do Moravského Svätého Jána, som ja pokračoval rovno, tentokrát už po cyklotrase.

cyklocesta z Breclavy do Bratislavy cez Rakusko
Na konci Hohenau som pokračoval mimo hlavnú cestu, po cyklotrase rovno

Začal sa úsek striedavého asfaltu a šotolín. Držal som sa oficiálnej cyklocesty, ktorá viedla cez polia mimo hlavnej cesty. Bol to pekný a príjemný úsek. Napriek tomu, že sa išlo väčšinou cez polia, cesta často kľučkovala, takže to ani nebola nuda. Akurát sa teda treba pripraviť na šotolinu. Tá striedavo mizne a objavuje sa. Úplne nelogicky sa niekde uprostred poľa objaví asfalt, trvá kilometer a zas zmizne. A takto sa to strieda.

cyklocesta z Breclavy do Bratislavy cez Rakusko
Miestami asfalt…

Ak sa však aj objavila šotolina, bola úplne pohodlne zjazdná. Žiadne blatisté poľné cesty nehrozili. Celý čas som sledoval smerovníky cyklotrasy Kamp – Thaya – March v smere na Schlosshof, ktorý bol tiež pravidelne značený.

cyklocesta z Breclavy do Bratislavy cez Rakusko
Miestami šotolina

Trochu horší povrch sa objavil až za mestečkom Angern an der March, smerom do Zwerndorfu. Išiel som po hrádzi popri Morave. Stále to však bolo pre gravel bajk v pohode. Hoci cyklotrasa kľučkovala, nijako zásadne sa neodkláňala zo smeru na juh, takže som netočil žiadne výrazné kilometre navyše.

cyklocesta z Breclavy do Bratislavy cez Rakusko
Hrádza v okolí dediny Zwerndorf

Za Zwerndorfom opäť začal stabilne asfaltový úsek, ktorý ma cez Oberweiden doviedol až do Marcheggu. Pomaly sa stmievalo. Zatiaľ sa mi darilo ísť, s výnimkou samotnej Břeclavi, celkom slušne mimo premávku. V Marcheggu, presne oproti policajnej stanici, som v malom parčíku pri vstupe do zámku objavil studničku na vodu.

cyklocesta z Breclavy do Bratislavy cez Rakusko
Vstupujem do Marcheggu

V Marcheggu je pekne vybudovaný cyklochodník, ktorý ma paralelne s hlavnou cestou previedol celou dedinou až na jej koniec, kde som sa napojil na bočnú ulicu vedúcu k Schlosshofu. Ešte pár kilometrov po ceste s minimálnou premávkou a už sa po pravej strane objavil samotný Schlosshof. V diaľke sa už dvíhala Devínska Kobyla.

cyklocesta z Breclavy do Bratislavy cez Rakusko
Cyklochodník cez Marchegg

Od Schlosshofu mi už stačilo prejsť cez Cyklomost Slobody na slovenskú stranu. Po asfaltovej, hoci hrboľatej cyklotrase vedúcej popri Morave som sa dostal až do Devína. Odtiaľ som musel prejsť jediným naozaj frekventovaným úsekom po hlavnej ceste do Bratislavy. Pri Vodárenskom ostrove som sa opäť napojil na cyklochodník okolo Karloveského ramena a po nábreží Dunaja som sa dostal až k Starému mostu.

Download file: Breclav_-_Bratislava.gpx

Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *