cyklomost Vysomarch

Výlet cez cyklomosty Vysomarch a Slobody

Cez rieku Moravu pribudol v máji 2022 nový cyklomost, ktorý spája slovenskú stranu pri dedine Vysoká pri Morave a rakúsky Marchegg. Nesie názov Vysomarch. Strašne mi to reže uši, keď to takto nekreatívne spoja, ale nevadí. Pre cyklistov sa tak otvára nová možnosť nakombinovať si výlet cez oba moravské cyklomosty – Vysomarch a Slobody a zájsť sa pozrieť aj do celkom príjemnej dedinky Marchegg.

Propozície

  • dĺžka – 57 km (spod Starého mosta a späť)
  • profil – rovinatý
  • povrch – asfalt (ale hrboľatý, s cestným bicyklom sa dá prejsť, ale nie je to na rýchlu jazdu)
  • bezpečnosť – stredná (na úseku Vodárenské múzeum – Devín sa ide po frekventovanej ceste)
cyklomost Vysomarch

Trasa

Devín

Cyklovýlet cez Vysomarch začneme už tradične pod Starým mostom na petržalskej strane. Vyrazte po cyklochodníku na Einsteinovej ulici popri Sade Janka Kráľa k mostu Lanfranconi. Po moste prejdite na druhú stranu Dunaja. Spod mosta z nábrežia vedie nenápadná nespevnená cestička popri Dunaji. Tou sa vydajte. Nebojte sa, nespevnený úsek potrvá len asi 200 metrov.

cyklocesta do Devina
Koniec Dunajského nábrežia pod mostom Lafranconi

Po týchto 200 metroch sa ocitnete opäť na asfaltovom cyklochodníku pri krčmičke Mark Twain v Karloveskej zátoke. Odtiaľto vás cyklochodník prevedie popri Dunaji okolo zopár novostavieb, popod internát Družba a detské ihrisko vo Vodárenskej záhrade až na Devínsku cestu.

cyklocesta do Devina
Prvá príležitosť na pivnú zastávku na seba nenechá dlho čakať – Mark Twain

Popri Devínskej ceste vedie ešte chvíľu cyklochodník až k Vodárenskému múzeu na ostrove Sihoť. Ďalší úsek je potrebné prejsť už po hlavnej ceste. Je to úsek v dĺžke asi 6 km až do Devína a jediný úsek po frekventovanej ceste na celom výlete. V slnečné dni je tu však koncentrácia cyklistov vysoká, a tak sú vodiči už naučení na cyklistov a prejazd nie je taký zlý, ako sa zdá.

cyklocesta do Devina
Devínska cesta. Na krajnici sú aj piktogramy označujúce cestu pre cyklistov

Prekonáte jeden mierny kopček okolo kameňolomu a už sa spúšťate do Devína. Hneď na začiatku dediny sa objaví naľavo cyklochodník popri Dunaji. Ten vás dovedie až k hradu.

cyklocesta do Devina
Za pozornosť stojí aj táto budova majáku

Ak by ste chceli navštíviť aj samotný areál hradu Devín, z ktorého sú krásne výhľady na okolitú krajinu a sútok riek Moravy a Dunaja, informácie o otváracích hodinách a vstupnom nájdete tu.

cyklocesta popod hrad Devin
Sútok riek Dunaja a Moravy

Popri rieke Morava

Spod hradu Devín môžete pokračovať ďalej. Cyklochodník vedie priamo popri rieke Morava, po starej pohraničnej ceste z čias železnej opony. Chvíľu je celkom hrboľatý, ale neskôr, ako sa blížite do Devínskej Novej Vsi, je natiahnutý nový asfalt a vedie popri hlavnej ceste.

cyklocesta popod hrad Devin

Spod hradu Devín je potrebné zahnúť doľava popri pamätníku na túto cestičku

cyklocesta k cyklomostu Slobody
Cesta vedie popri rieke Morava, ale asfalt je v pomerne zlom stave

Do Devínskej Novej Vsi je to asi len 3 kilometre. Cyklocesta vás dovedie k rázcestiu pod mostom Slobody. Tu nájdete opäť bufet a detské ihrisko. Čiže ideálny čas na ďalšiu (pivnú) zastávku 🙂

cyklocesta k cyklomostu Slobody
Rázcestie pod cyklomostom Slobody

Na rázcestí sa vyberte doľava, smerovník ukazuje smer na Devínske jazero. V prvom rade, nedajte sa nachytať. Okrem rieky žiadnu vodu, resp. jazero, neuvidíte. Z jednoduchého dôvodu. Ono tam totiž žiadne nie je. Oblasť sa tak volá snáď historicky, keď sa rieka ešte intenzívnejšie rozlievala do okolia a vytvárala mokrade. Dnes tam sú len lúky a lužné lesy. A snáď na jar, keď sa rieka vyleje, tak aj zopár plytkých mlák. Ale vtedy je oblasť aj tak neprejazdná.

cyklocesta popri Morave
Cyklocesta do Vysokej pri Morave

Čím je táto oblasť dnes zaujímavá, sú práve prírodné mokrade v okolí rieky Moravy, pohodovou cyklistikou bez áut, na jar rozkvitnutými stromami a častými bocianími hniezdami. Proste taká pokojná samota kúsok za mestom.

cyklocesta popri Morave
Krajina v okolí rieky Moravy

Za pozornosť stojí aj starý železničný most ponad Moravu na trati Devínska Nová Ves – Marchegg, ktorý bol postavený ešte v roku 1847. Viadukt je dlhý 474 metrov a počas svojho života bol viackrát vyhodený do vzduchu podľa toho, ako to tá ktorá ustupujúca armáda cítila, a následne bol rekonštruovaný.

cyklocesta popri Morave
Železničný most ponad rieku Moravu

Cyklocesta vás dovedie popod železničný most až na ďalšie rázcestie. Ak by ste zahli vpravo, dostanete sa do Stupavy, resp. popri železničnej trati k bufetu „U starého bicykla“ a naspäť cez Devín do Bratislavy. K Vysomarchu zahnite doľava.

cyklocesta popri Morave
Hraničná oblasť posiata bunkrami
cyklocesta popri Morave
Rázcestie. Cesta k Vysomarchu vedie doľava

Vysomarch

Nasledujú ešte asi 4 km krajinou podobného riečneho charakteru. Stačí sa držať jedinej asfaltovej cestičky. Nie je kde zablúdiť. Vysomarch už z diaľky vidíte, ako sa dvíha nad krajinou. Most otvorili v máji 2022. Ponúka pekné výhľady na rieku Moravu a privedie vás priamo do dedinky Marchegg

cyklomost Vysomarch
Vysomarch
cyklomost Vysomarch
Pohľady z mosta na rieku Moravu a dedinu Marchegg
cyklomost Vysomarch
Na konci mosta zahnite doprava k rieke. Je tu na malom úseku šotolina, ktorú Rakúšania tak obľubujú 🙂
cyklocesta v Marcheggu
Po pár metroch prídete k pamätníku rakúskej hraničnej stráže a tou cestičkou vľavo zbehnite dolu z hrádze do dediny
cyklocesta v Marcheggu
Pokračujte stále rovno uličkou
cyklocesta v Marcheggu
Na jej konci zahnite doprava, až tam do tej kamennej brány v pozadí
cyklocesta v Marcheggu
To sa už ocitnete pri krčme, kde sa dá dať pivko a pred zámkom, ktorý stojí za fotku

Marchegg

Marchegg je veľmi príjemná, typicky rakúsky upravená a pokojná dedinka. Okrem zámku je tu aj studnička na vodu, priamo v parku pred zámkom, kúsok od hlavnej cesty. A tiež je popri hlavnej ceste viacero prevádzok, nejaká tá pizzeria alebo kaviareň.

cyklocesta v Marcheggu
Studnička na vodu
cyklocesta v Marcheggu
Keď vyjdete z areálu zámku, priamo pred policajnou stanicou, zahnite na hlavnej ceste doľava

Hlavná cesta vás už prevedie celou dedinou. Časom sa objaví aj pohodlný cyklochodník, ktorým sa môžete nechať viesť. Ak idete cyklochodníkom, nie je treba nikde odbáčať. Dovedie vás až k železničnej stanici. Na cyklosmerovníkoch môžete sledovať Marchegg – Bahnhof a následne von za dedinu, na úzku cestu vedúcu k Schlosshofu.

cyklocesta v Marcheggu
Kto pohrdne cyklochodníkom a ide po hlavnej ceste, dajte si pozor na túto odbočku, aby ste sa správne dostali k Marchegg – Bahnhof a následne k Schlosshofu. Ak by ste išli rovno, zbytočne si to nadbehnete

Cestička vás vyvedie za dedinu. Autá tu prakticky nejazdia. Z diaľky už vidno Devínsku Novú Ves, Devínsku Kobylu a časom sa objaví aj Schlosshof.

cyklocesta v Marcheggu
Na orientáciu je dobrá aj táto veža. Musíte ju mať celý čas po pravej ruke
cyklocesta pri Schlosshofe
Po asi 3 km sa objaví cyklochodník odbočujúci na Schlosshof. Kto chce, môže ísť, kto nie, priamo vás cesta dovedie k cyklomostu Slobody

Schlosshof

Cesta k Schlosshofu mierne stúpa a vedie lesíkom popri ohradách pre kone a rôzne ďalšie zvieratá. Dovedie vás až priamo k vstupu do areálu zámku.

cyklocesta pri Schlosshofe
Vstup do Schlosshofu

Z tohto miesta sa už iba treba prepliesť cyklocestou po ľavej strane hostinca. Areál zámku máte po ľavej ruke. Stále stačí sledovať smerovníky, ktoré vás navedú.

cyklocesta pri Schlosshofe
Okolo hostinca vľavo
cyklocesta pri Schlosshofe
A potom na miernom kopčeku dolu doprava, cez les
cyklocesta pri Schlosshofe
Krátky zjazd cez lesík vás dovedie na cestu, po ktorej sa už rýchlo dostanete späť k cyklomostu Slobody. Na tomto mieste zahnite doľava
Cyklomost Slobody
Cyklomost Slobody

Stačí už iba prejsť cyklomostom späť na slovenskú stranu. Hneď za mostom je po ľavej strane bufet a pri ňom sa napojíte na cyklochodník do Devína, ktorým ste sem prišli. Cesta do Devína a späť do Bratislavy je už rovnaká.

Download file: Vysomarch.gpx
Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
This Article Has 2 Comments
  1. Martin píše:

    Zdravim, vdaka, len info o preklepe/nesprávnom nazve.

    Lafranconi je správne Lanfranconi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *