Hrad Devin

Cyklovýlet na hrad Devín a k Devínskemu jazeru

Ahojte, dnes vám predstavím cyklotrasu, ktorá vedie popod stredoveký hrad Devín a ďalej peknou prírodou popri hranici s Rakúskom, ktorú tvorí rieka Morava. Obzrieme hrad, lužnú krajinu pri rieke a cyklovýlet skončíme na pive v bufete „U starého bicykla“. Trasa je nenáročná, bez kopcov, jednoduchá na orientáciu a s dobrou infraštruktúrou občerstvovacích zariadení.

Propozície

  • dĺžka – 48 km (spod Starého mosta a späť)
  • profil – rovinatý
  • povrch – asfalt (miestami hrboľatý)
  • bezpečnosť – stredná (na úseku Vodárenské múzeum – Devín sa ide po frekventovanej ceste)
Hrad Devin
Hrad Devín

Hrad Devín

Cyklovýlet na hrad Devín začneme už tradične pod Starým mostom na petržalskej strane. Vyrazte po cyklochodníku na Einsteinovej ulici popri Sade Janka Kráľa k mostu Lafranconi. Po moste prejdite na druhú stranu Dunaja. Spod mosta z nábrežia vedie nenápadná nespevnená cestička popri Dunaji. Tou sa vydajte. Nebojte sa, nespevnený úsek potrvá len asi 200 metrov.

Cyklochodnik pod mostom Lafranconi
Koniec Dunajského nábrežia pod mostom Lafranconi

Po týchto 200 metroch sa ocitnete opäť na asfaltovom cyklochodníku pri krčmičke Mark Twain v Karloveskej zátoke. Odtiaľto vás cyklochodník prevedie popri Dunaji okolo zopár novostavieb, popod internát Družba a detské ihrisko vo Vodárenskej záhrade až na Devínsku cestu.

Krcma Mark Twain pri Karloveskej zatoke Dunaja
Prvá príležitosť na pivnú zastávku na seba nenechá dlho čakať – Mark Twain

Popri Devínskej ceste vedie ešte chvíľu cyklochodník až k Vodárenskému múzeu na ostrove Sihoť. Ďalší úsek je potrebné prejsť už po hlavnej ceste. Je to úsek v dĺžke asi 6 km až do Devína a jediný úsek po frekventovanej ceste na celom výlete. V slnečné dni je tu však koncentrácia cyklistov vysoká, a tak sú vodiči už naučení na cyklistov a prejazd nie je taký zlý, ako sa zdá.

Devinska cesta
Devínska cesta. Na krajnici sú aj piktogramy označujúce cestu pre cyklistov

Prekonáte jeden mierny kopček okolo kameňolomu a už sa spúšťate do Devína. Hneď na začiatku dediny sa objaví naľavo cyklochodník popri Dunaji. Ten vás dovedie až k hradu.

Dedina Devin
Za pozornosť stojí aj táto budova majáku

Ak by ste chceli navštíviť aj samotný areál hradu, z ktorého sú krásne výhľady na okolitú krajinu a sútok riek Moravy a Dunaja, informácie o otváracích hodinách a vstupnom nájdete tu.

Sutok riek Dunaja a Moravy
Sútok riek Dunaj a Morava

Devínske jazero

Spod hradu Devín môžete pokračovať ďalej. Cyklochodník vedie priamo popri rieke Morava, po starej pohraničníckej ceste z čias železnej opony. Chvíľu je celkom hrboľatý, ale neskôr, ako sa blížite do Devínskej Novej Vsi, je natiahnutý nový asfalt a vedie popri hlavnej ceste.

Stara hranicna tabula zeleznej opony
Sem-tam sa ešte vyskytne artefakt z čias, keď nás usilovne chránili pred svetom
Cyklocesta okolo Devinskeho jazera
Lužné lesy v okolí Moravy bývajú na jar pod vodou

Do Devínskej Novej Vsi je to asi len 3 kilometre. Cyklocesta vás dovedie k rázcestiu pod mostom Chucka Norrisa. Oficiálny názov vlastne ani neviem. A tu nájdete opäť bufet a detské ihrisko. Čiže ideálny čas na ďalšiu (pivnú) zastávku 🙂

Cyklocesta okolo Devinskeho jazera

Na rázcestí sa vyberte doľava, smerovník ukazuje smer na Devínske jazero. V prvom rade, nedajte sa nachytať. Okrem rieky žiadnu vodu, resp. jazero, neuvidíte. Z jednoduchého dôvodu. Ono tam totiž žiadne nie je. Oblasť sa tak volá snáď historicky, keď sa rieka ešte intenzívnejšie rozlievala do okolia a vytvárala mokrade. Dnes tam sú len lúky a lužné lesy. A snáď na jar, keď sa rieka vyleje, tak aj zopár plytkých mlák. Ale vtedy je oblasť aj tak neprejazdná. Keď sme tam boli prvýkrát, krúžili sme dokola asi hodinu a hľadali sme to neexistujúce jazero a nechápali sme.

Cyklocesta okolo Devinskeho jazera
Oblasť Devínskeho jazera, miesto, kde žiadne jazero nie je.

Čím je táto oblasť dnes zaujímavá, je práve prírodnými mokraďami v okolí rieky Moravy, pohodovou cyklistikou bez áut, na jar rozkvitnutými stromami a častými bocianími hniezdami. Proste taká pokojná samota kúsok za mestom. Pokiaľ nie je karanténa v štýle „Sedím doma“ a všetci sú tam 🙂

Cyklocesta okolo Devinskeho jazera
Krajina v okolí rieky Moravy
Rozkvitnuty strom
Jarná rozkvitnutá príroda

Za pozornosť stojí aj starý železničný most ponad Moravu na trati Devínska Nová Ves – Marchegg, ktorý bol postavený ešte v roku 1847. Viadukt je dlhý 474 metrov a počas svojho života bol viackrát vyhodený do vzduchu podľa toho, ako to tá ktorá ustupujúca armáda cítila, a následne bol rekonštruovaný.

Cyklocesta okolo Devinskeho jazera a stary zeleznicny most
Železničný most ponad rieku Morava

Cyklocesta vás dovedie popod železničný most až na ďalšie rázcestie. Tu sa môžete rozhodnúť, či budete pokračovať popri rieke až do Vysokej pri Morave alebo sa stočíte smerom na Stupavu cez koľajnice, či sa vrátite popri železničnej trati k bufetu „U starého bicykla“ a naspäť cez Devín do Bratislavy.

Bunker pri Devinskom jazere
Hraničná oblasť posiata bunkrami

Bufet „U starého bicykla“

Do Starého bicykla sa dostanete tak, že neprejdete cez železničnú trať, ale pôjdete popri nej naspäť smerom, z ktorého ste prišli. Po nejakom kilometri dorazíte do bufetu „U starého bicykla“. Tu zastávku rozhodne odporúčam. Okrem dobrej kuchyne majú aj dobré pivo a je to taká kultová krčma, kde sa zastavujú všetci, a kde je počas slnečných dní plno.

Krcma U Stareho bicykla
U starého bicykla

Zo Starého bicykla vás cesta dovedie späť do Devínskej Novej Vsi. Je to taká zdĺhavá rovinka, kde treba mať šťastie na správny smer vetra, ale prídete späť k mostu Chucka Norrisa a odtiaľ k hradu Devín.

Bunker pri rieke Morava pri krcme U Stareho bicykla
Cestou späť do Devínskej opäť niekoľko bunkrov

Spod Devína je už cesta do Bratislavy rovnaká, ako bola cesta do Devína. A ak máte šťastie, vychytáte večer aj krásny západ slnka nad riekou Dunaj 🙂

Ďalšie tipy na výlety v okolí Bratislavy.

Zapad slnka nad sutokom riek Dunaj a Morava
Západ slnka nad sútokom riek
Download file: Devinske_jazero.gpx
Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
This Article Has 1 Comment
  1. Kilian BA píše:

    ??????? Teda nič moc…A krčma kde je plno???Tak ďakujem pekne…..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *