Navigacia pri cyklocestovani

Appky a užitočné weby pre navigáciu

Často dostávam otázky typu, ako riešim navigáciu, keď sa vyberiem niekam do sveta, a v čom si plánujem trasu. Rozhodol som sa preto tejto téme venovať jeden článok. Okrem navigácie tu spomeniem aj iné appky a užitočné weby pre navigáciu, ktoré používam a ktoré sa mi osvedčili v praxi. Takže, technická lama ako ja, ide písať o technických veciach 🙂

Plánovanie trasy

Štandardná postupnosť, ktorá vedie k výprave na nejakú dlhú cestu, je u mňa takáto: Pivo/víno -> nápad -> vytipovanie základných miest -> nakreslenie trasy -> bicyklovanie sa. Vytipujem si miesta a body, ktoré chcem určite vidieť a celé si to nejako v hlave utrasiem: koľko mám dní, koľko kilometrov zvládnem, aký bicykel vezmem, aký bude profil trasy a aké počasie sa dá očakávať. Keď si toto ujasním, otvorím plánovač a začnem si kresliť čiaru.

V zásade používam dva weby: bikemap.net a ridewithgps. Používam iba free účet. Platiť sa mi za to nechce a veci, ktoré ponúkajú vo verzii zadarmo, mi úplne stačia. Mám iba základné požiadavky, nakresliť si čiaru a exportovať si GPX. Čiže nejdem sa venovať kompletnej recenzii. Zďaleka som totiž nepreskúmal všetky funkcie.

Ridewithgps.com

Bikemap.net

Funguje na jednoduchom princípe. Kliknutím si zvolím bod A – Štart a potom si klikám ďalšie body na mape podľa toho, ako plánujem ísť. Dajú sa zvoliť dve možnosti. Prvá sleduje cesty, druhá je hlúpa priamka v priestore, najkratšia spojnica.

Fajn je, že mapa zobrazuje zvýraznené cyklocesty, a aj má tendenciu spájať jednotlivé body po cyklocestách. Takže sa pri plánovaní viem držať oficiálnych cyklociest. Na druhej strane, checkpointy musím klikať pomerne husto, keďže web ma silou mocou posiela cez polia a šotoliny, lebo on na tej rozbahnenej poľnej ceste eviduje cyklocestu. Alebo nezmyselne kľučkuje po bočných uličkách.

Vo free verzii Bikemap.net ponúka iba dva, či tri základné mapové layouty (schémy). Stačí to, ale nie je to nič moc. Tiež nezvláda veľmi dobre importy GPX zo Stravy. Jednak sa nevie vysporiadať s väčšími GPX rádovo v desiatkach MB. Také bežne generuje Strava, ak si spojíte viac dní do jedného GPX. Ako si spájam GPX, ešte popíšem nižšie. Tiež tieto viacdňové pospájané GPX ľúbi rozsekať, lebo niekde zaeviduje medzeru a nedokáže nahrať celú čiaru, iba prvý úsek. A ak sa mi to aj podarí nahrať, ľúbi si to upraviť podľa svojej logiky, ktorá nie je vždy 1:1 s tým, čo som si nahral a čo chcem.

Bikemap.net
Bikemap.net

Ridewithgps

Ponúka viac možností kreslenia. Štandardne, rovnako ako Bikemap.net, vie sledovať cestu alebo robiť priamky. Ale sledovanie cesty je lepšie. Viem si zvoliť, či má sledovať cesty pre autá, cyklocesty, alebo sa tvárim ako chodec. Cyklocesty v niektorých krajinách nemá šancu nájsť. Preto zväčša kreslím v móde „autá“ a keď mám v úmysle niečo seknúť krížom, dám si mód „chodec“.

Ponúka aj viac typov máp. Viem si navoliť mapu cyklociest, terénu, či topografickú s vrstevnicami a nadmorskou výškou. Veľmi pekne zvláda aj importy GPX. Naposledy mi importovalo aj 120 Mb GPX, keď som spojil 20 Strava aktivít do jednej. Snaží sa dokonca aj ukázať, koľko percent trasy je asfalt a koľko je nespevnených. Avšak nemám overené, aké spoľahlivé to je.

Jednu nevýhodu má, že v zadarmo verzii už nezmažem checkpoint. Čiže, ak sa niekde seknem, nejde ho len tak ľahko vymazať, ale musím ho manuálne premiestniť na novú pozíciu. A niekedy, ak ich je viac, sa potom pekne domotám.

Ridewithgps.com
Ridewithgps.com

Mapy.cz, Strava a iné

Vôbec ma neoslovili Mapy.cz. Nejako sa na ne neviem naladiť, čiže tie vôbec nepoužívam, a ak musím, tak s tým bojujem. Kreslia si čo chcú. Rovnako nepoužívam kreslenie v Strave. Nepáči sa mi užívateľské rozhranie, a hoci samotná Strava generuje nezmyselne veľké GPX, sama nedokáže nahrať väčší súbor.

Export nakreslenej čiary do navigácie

Keď mám čiaru nakreslenú, exportujem si GPX. To robím cez Stravu, keďže mám s ňou spárovaný cyklopočítač Wahoo. Nahrám si do nej GPX exportované z Ridewithgps. Stravu v tomto prípade používam len ako prietokový ohrievač. Možno by išlo Wahoočko spárovať aj priamo na Ridewithgps, neviem.

Ridewithgps.com
Export GPX z Ridewithgps.com

Neoceniteľný pomocník Worldmapper

GPX si tiež zvyknem nahrať do appky v mobile Worldmapper. Kedysi som za ňu zaplatil asi 3 éčka a bola to najlepšia kúpa softvéru v mojom živote. Krása tejto appky spočíva v tom, že ponúka obrovské množstvo typov máp. Viem si stiahnuť offline mapy v rôznom detaile a potom si aj v krajoch bez signálu sledovať, ako sa po čiare pohybujem a kde som.

Hoci ju nepoužívam na priamu navigáciu, že by som za jazdy sledoval mobil, viem si kedykoľvek prezrieť okolie. Je to vlastne taká náhrada klasickej papierovej mapy. A skvelé je, že ak si zvolím layout Mapy.cz, vidím pekne vrstevnice a veľmi dôkladne si viem z toho predstaviť, koľko kopcov ma ešte čaká.

Worldmapper
Worldmapper v mobile

Samotná navigácia v praxi

Mám prirodzene veľmi dobre vyvinutý orientačný zmysel. Preto navigáciu v cyklopočítači používam minimálne. Používam ju vlastne len vtedy, ak idem na výkon, kde musím ušetriť každý kilometer a blúdenie neprichádza do úvahy. Napríklad pri maratóne do Budapešti. Vtedy hlúpo sledujem čiaru vo Wahoočku.

Navigacia v cyklopocitaci Wahoo
Ak idem na výkon, sledujem čiaru. Inak obvykle túto formu navigácie nepoužívam a stačí mi offline mapa vo Worldmapperi

Pri bežnom cyklocestovaní, kde sa z rôznych dôvodov aj tak, skôr či neskôr, odkloním od nakreslenej čiary a ktorú používam iba ako základnú os, by to nemalo zmysel. Tu práve používam ten skvelý Worldmapper. Obvykle mi stačí pozrieť smer, trochu si navnímať mapu, a viem najbližších 30 kilometrov ako ďalej. V mestách je to ťažšie, ale dá sa.

A v neposlednom rade sa orientujem stále aj podľa klasických tabúľ pri ceste. Mnohokrát sa mi osvedčili viac ako akákoľvek navigácia. Veď, koniec koncov, kedysi sme prešli polovicu Anglicka len na hrubej mape zo Zlatých stránok 🙂

Uzhorod cesta bikepacking

Na záver ešte pridám pár tipov

Ak chcem spojiť GPX z viacerých Strava aktivít, používam https://joewein.net/bike/gpxmerge/. Z veľkých strava GPX-ov potom vznikne jeden obludne veľký. Ten nahrám do Ridewithgps, opätovne exportujem, a už má ľudské rozmery a dá sa použiť aj v iných appkách, alebo poslať niekomu mailom.

Ak chcem vyhľadať studničky či iné cykloatribúty na ceste, alebo aj samotné cyklocesty, oplatí sa pozrieť https://www.opencyclemap.org/.

Opencyclingmap.org
Opencyclemap.org krásne ukazuje cyklocesty, studničky na vodu, odpočívadlá a iné užitočnosti

Ďalšie praktické rady ohľadne cyklocestovania nájdete v mojej rubrike Cyklocestovanie v praxi.

Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
This Article Has 2 Comments
  1. Miroslav Goga píše:

    Ja používam Cyclers, veľmi podrobná česká cyklomapa pre Android, GPX vie síce iba platená verzia (8 € ročne, v akcii 6), ale neplatená je dostačujúca, dokáže vyhľadávanie podľa výškového profilu, typu povrchu alebo komunikácie, dokonca sa dajú dať aj skratky po schodoch alebo v protismere cez jednosmerné cesty a na výber ponúka trasy od najrýchlejších cez najmenej namáhavé alebo bez premávky až po „vyhliadkové“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *