Danubiana

Cyklocesta po dunajskej hrádzi do Čunova a do Danubiany

Cyklocesta po dunajskej hrádzi do Čunova a do Danubiany je asi najznámejšia cyklocesta v okolí Bratislavy. Tým z nás, ktorí jazdia na bicykli v okolí Bratislavy, je toto až chronicky známa trasa. Premýšľal som, či ju sem vôbec dávať. Ale tento web som vytvoril aj preto, aby som dal tipy na cyklocesty práve ľuďom, ktorí okolie Bratislavy až tak nepoznajú a nemajú to tu prejazdené.

Ide o rovinatú cyklocestu, na ktorej nie sú absolútne žiadne kopce, vedie prakticky celá mimo dopravu a cestou je veľa bufetov a príležitostí na občerstvenie. Na svojom konci ponúka pekné výhľady na Dunaj.

Propozície

 • dĺžka – 37 km 
 • profil – rovinatý
 • povrch – 100% asfalt (kvalitný asfalt)
 • bezpečnosť – vysoká (iba asi kilometer po telese hrádze v Čunove sa ide po normálnej ceste)
Danubiana
Danubiana

Trasa

Trasu štandardne začínam pod Starým mostom na petržalskej strane. Treba sa vybrať po hrádzi smerom na Čunovo, popod most Apollo a Prístavný most. Celý čas až k bufetu s názvom Obrátka, ktorý sa nachádza pri dedine Čunovo, vás povedie pohodlná cyklotrasa s dobrým asfaltom.

Bratislavska hradza
Cestou sa vyskytne aj niekoľko bufetov, kde sa dá najesť, vypiť pivo a opaľovať sa

Nie je kam zablúdiť. Stále sa treba iba držať cyklocesty. Prejdete popod Lužný most a pokračujete do Čunova. Od Starého mosta k bufetu Obrátka v Čunove je to asi 16 km. Po asi 10 km prechádzate aj okolo Rusovského jazera, obľúbeného miesta na kúpanie.

Bratislavska hradza
Dunajská hrádza

Cesty sem vedú vlastne dve, paralelné: horná hrádza a spodná cesta, kde však autá tiež nemajú prístup. Obe vedú celý čas paralelne, takže je len na vás, ktorú si zvolíte. Súbežne vedie takmer celý čas aj vodný kanál.

Na konci, pri bufete Obrátka (inak, tento bufet zvykne fungovať aj v zime), sa cesta rozvetvuje. Jedna vedie priamo po hrádzi do Rajky. Klasická cesta pre autá, ktorú vidíte, vedie z Čunova do Vojky a Gabčíkova. No a cyklocesta, ktorá mierne zatáča doľava a vedie tiež hrádzou, ide k Danubiane. Tou sa vydajte.

Bratislavska hradza
Bufet Obrátka
Bratislavska hradza
Cesta rovno ide do Rajky, cestou doľava sa dostanete k Danubiane

Za touto odbočkou to trochu hrká, sú tu vypukliny na asfalte, ale nie je to nič hrozné. Po chvíľke prídete na teleso priehrady. Tu už treba ísť po klasickej ceste pre autá. Na cyklistov sú tu však šoféri zvyknutí.

Priehrada v Cunove
Priehrada v Čunove

Pekné výhľady na Dunaj sú z oboch strán priehrady. Keď je veľa vody, krásne hučí po kameňoch. Za priehradou sa nachádza po pravej strane areál Divokej vody, kde trénujú vodní slalomári.

Divoka voda v Cunove

Areál Divoká voda

Je to už len kúsok, kým prídete k Danubiane. Ide o galériu a múzeum umenia. Aj tu sa naskytnú pekné pohľady na širokú rieku. Špeciálne pekné sú tu západy slnka.

Danubiana
Priehrada a v pozadí Danubiana

Cesta naspäť je rovnaká ako bola cesta sem. Ak by ste však chceli pokračovať po dunajskej hrádzi, dovedie vás postupne do Vojky, Gabčíkova a vlastne až do Komárna 🙂

Download file: Danubiana.gpx
Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
This Article Has 2 Comments
 1. Reggae Dancer píše:

  Laco, mas tam napisane „dĺžka – 37 km“, ale dlzka tej cyklotrasy od Stareho Mostu do Danubiany je len 19km 🙂

  • cyklocesty píše:

   Cau, beriem to vzdy aj s cestou naspat, kedze zvacsa je to okruh. V tomto pripade je to rovnaka cesta nazad, ale ak tam ides, prejdes spolu 37km 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *