dunajska hradza pri Bratislave

Krátky cyklookruh cez Rusovce, Kittsee a Berg

Okruh, ktorý dnes opíšem, je veľmi oddychový, ideálny na dni, keď nie je energia na dlhé bicyklovanie, prípadne keď chcete iba ľahko pretočiť nohy na hodinku. Ide o cyklookruh cez Rusovce, Kittsee a Berg, teda naozaj iba taká nenáročná motanica po najbližších dedinkách. Súčasne je to fajn alternatíva, ak chcete niečo ľahké, ale tisíckrát omieľaná Obrátka vás už nudí. Asfalt je tu dobrý, čiže je to vhodná alternatíva aj na cestný bicykel.

Propozície

  • dĺžka – 31 km 
  • profil – rovinatý
  • povrch – 100% asfalt (kvalitný asfalt)
  • bezpečnosť – stredná (asi 7 km trasy v úseku Rusovce -> Jarovce -> Kittsee sa ide po klasickej ceste)

Trasa

Trasu začínam štandardne pod Starým mostom na hrádzi na petržalskej strane. Vydajte sa po hrádzi smerom na Čunovo. Prejdete okolo niekoľkých bufetov až k Lužnému mostu.

dunajska hradza pri Bratislave
Dunajská hrádza

Po hrádzi sa dá ísť dvomi spôsobmi – hornou hrádzou a dolnou cestou po pravej strane vodného kanála. V tomto prípade odporúčam pri Lužnom moste, alebo za bufetom Vyza, zísť na spodnú cestu. Ľahšie sa potom za Rusovským jazerom napojíte na odbočku na Rusovce.

dunajska hradza pri Bratislave
Miniete Rusovské jazero a kúsok za ním prídete k odbočke – cykloceste do Rusoviec
dunajska hradza pri Bratislave
Odbočka do Rusoviec za Rusovským jazerom
dunajska hradza pri Bratislave
Cyklocesta vás po pár stovkách metrov dovedie do dediny Rusovce
dunajska hradza pri Bratislave
V Rusovciach sledujte stále cyklocestu, ktorá vás privedie až na hlavú cestu. Tá je pomerne frekventovaná, ale je tam prechod, kde sa dá relatívne bezpečne prejsť.

Na hlavnej ceste sa ťahajte doľava. Nechoďte však priamo po hlavnej, ale iba cez ňu prejdite do šikmej bočnej uličky. Orientovať sa môžete podľa zmrzliny, ktorá v tejto uličke je.

Rusovce
Okolo zmrzliny 🙂

Na konci tejto uličky, za zmrzlinou, sa dajte doprava. Pôjdete stále rovno až na koniec Rusoviec. Pokračujte po tejto ceste. Privedie vás do dediny Jarovce. Tu tiež nie je potrebné nikam odbáčať. Pozor, v Jarovciach je jedna väčšia križovatka, kde ide hlavná cesta doprava, do Bratislavy. Vy ale choďte stále rovno.

cesta z Jaroviec do Kittsee
Za Jarovcami prídu dva nadjazdy ponad diaľnicu.

Na tom druhom nadjazde sa akoby otočíte o 180 stupňov naspäť a po pár sto metroch sa cesta stáča zas v pravom uhle doľava. Nie je tu však kam odbočiť, ani zablúdiť. Stačí sa stále držať jednej hlavnej cesty.

cesta z Jaroviec do Kittsee
Nasleduje asi 2 km dlhá rovinka do Kittsee

Tento úsek nie je veľmi frekventovaný, ak si nezvolíte čas okolo štvrtej poobede, kedy sa všetci vracajú z práce. Mimo tohto času je tu doprava celkom riedka. Prejdete hranicu SK – AT. Na chvíľu sa objaví aj cyklocesta. Prídete do dediny Kittsee, cez malý hraničný prechod a železničné priecestie.

Kittsee
Pokračujte cez Kittsee stále rovno po hlavnej ceste

Za centrom dediny sa objaví po pravej strane čokoládovňa. Treba zísť k nej doprava a pokračovať rovno k futbalovému ihrisku.

Kittsee
Zbehnite dolu do bočnej uličky tak, aby ste čokoládovňu obišli po ľavej strane
Kittsee
Okolo futbalového ihriska (za tým žltým plotom) – najprv doprava a hneď vzápätí doľava
cyklocesta z Kittsee do Bergu
Tu už sa objaví dlhá rovinka vedúca až do Bergu

Hneď na začiatku Bergu je cyklistické odpočívadlo so studničkou na vodu. Dokonca po novom tam je nainštalovaný aj automat s nejakými sladkosťami.

cyklocesta z Kittsee do Bergu

Odpočívadlo so studničkou v Bergu.

Za odpočívadlom zahnite doprava a dlhou priamou cestou sa dostanete až na hraničný prechod Berg. Stačí už len prejsť hlavnú cestu a napojiť sa na hrádzu, ktorá vedie z Wolfsthalu. Tá vás privedie popod most Lafranconi až späť k Starému mostu.

dunajska hradza v Bratislave
Hraničný prechod Berg

Ďalšie tipy na cyklovýlet v okolí Bratislavy nájdeš tu.

Download file: Rusovce_-_Kittsee_-_Berg.gpx
Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
This Article Has 2 Comments
  1. Roman píše:

    Ďakujem za inšpiráciu, niekedy si to prejdem. Ale ten úsek okolo Rusoviec a Jaroviec po hlavnej ceste vyzerá kvôli úzkej ceste nebezpečne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *