Sveti Jure

Elektronika a dobíjanie energie počas cyklovýletu

Ahojte, objavil sa predo mnou pohár vína, víno vošlo do mňa a prišla múza. Tak vás vítam pri novom článku zo série cyklocestovanie v praxi. Dnes sa budem venovať téme o elektronike, ktorú so sebou vláčim po svete, a samozrejme hlavne, ako ju udržať pri živote. Na začiatok, ako vždy, spomeniem moje alibistické „Ide o moje skúsenosti“ a budem rád, ak sa v komentároch podelíte o svoj osvedčený systém, ako nezostať bez šťavy.

Cesta medzi Hegyeshalomom a Rajkou

Čo so sebou nosím a potrebuje to nabíjať?

Nosím so sebou 5 vecí, ktoré potrebujú nabíjanie. Opíšem rovno aj spôsob, ako ich udržať čo najdlhšie pri živote bez potreby nabíjania.

Mobil

Používam ho ako offline mapu a súčasne ako foťák. Odkedy vymysleli mobily s fakt použiteľným foťákom, nevláčim so sebou separátne foťák. Párkrát som ho síce zobral, ale aj tak som s ním nefotil. Mobil je proste poruke a na 90 % situácií stačí.

Ako ho udržať pri živote?

Používam režim šetrenia energie, ktorý zníži výpočtovú kapacitu zariadenia a ktovie čo ešte. Ale na tom mi nezáleží, lebo fotiť, posielať správy ,postovať na web a appku s mapami stíha. Nič viac od neho nechcem.

Dáta mám vypnuté. Vypozoroval som totiž, že najviac energie žerú dáta. Najmä na miestach, kde je slabší signál a mobil sa trápi a snaží nejaký chytiť. Robí to fakt 80% spotreby oproti bežným hovorom. Dáta zapínam len vtedy, ak potrebujem napríklad poslať správu a len na nevyhnutný čas.

Nepoužívam mobil na online navigáciu. Mapy mám stiahnuté offline. Vlastne ja online navigáciu používam aj na cyklopočítači len veľmi výnimočne, maximálne tak v neprehľadných veľkých mestách.

Jas obrazovky na čo najnižšiu úroveň si nastavím manuálne. Displej je totiž druhým veľkým žrútom baterky. Možno by pomohlo dať si aj tmavé pozadie, ale až tak to nehrotím 🙂

setrenie energiou na mobile
Nastavenie režimu šetrenia energie

Pravidelne zbehnem režim údržby, ktorý vypne zbytočné appky na pozadí, ktoré sa nie vždy vypnú len obyčajným zavretím okna. Stačí si pozrieť detaily v menu, čo spotrebovalo koľko percent batérie.

S dátami a displejom súvisí aj to, že sa snažím byť počas páuz a večer na mobile čo najmenej. Bezcieľne scrollovanie internetov obmedzujem na pár minút večer za účelom relaxu a kontaktu so svetom.

Ak si nenastavujem budík na ráno, mobil na noc vypínam. Síce spapal by len pár percent baterky, ale aj to je niečo. Naopak, neodporúčam mobil vypínať viackrát za deň. Následné časté štartovanie a hľadanie siete vždy zhltne nejaké to percento baterky zbytočne. Cez deň budete mobil potrebovať takmer určite, takže je lepšie nechať ho zapnutý.

Pri týchto vyššie spomenutých opatreniach mi mobil na jedno nabitie vydrží tak 1,5 až 2 dni.

Cyklopočítač

Používam ešte jednotkovú čiernobielu verziu tohto wahoočka. Vydrží v priemere tak 10 – 12 hodín, čo stačí aj na dlhší deň.

Ako ho udržať pri živote?

Vypínam všetky zvukové upozornenia (pípania), podsvietenia a tiež nepoužívam online navigáciu.

cyklogps wahoo
Wahoo

Predné a zadné svetlo

Predné svetlo používam Cateye 400. Vydrží na 50 lúmenoch svietenia asi 20 hodín. Ako zadné svetlo používam buď obyčajnú gumenú blikačku, pri ktorej odpadá problém s nabíjaním, alebo akúkoľvek obyčajnú nabíjaciu blikačku, aká mi príde doma v šuflíku pod ruku.

Ako svetlá udržať pri živote?

Ideálne nejazdiť v noci. Ak to nejde, tak ho zapínam čo najneskôr, samozrejme, ak to dovolí stav na ceste, že je napríklad prázdna, bez dopravy, a podobne. V dedinách stačí nechať mód blikania, predlžuje životnosť a svetlo z pouličných lámp vám dá postačujúci prehľad na ceste. Taktiež svietim len na tých spomínaných 50 lm. Pri bežnej cestovateľskej rýchlosti okolo 25 km/h toľko svetla na vyhnutie sa jamám na ceste pohodlne stačí. Samozrejmosťou je aj vypínanie svetiel/blikačiek počas páuz. Mne obvykle predné svetlo vydrží v pohode aj 10 až 14 dní. Zadnú blikačku občas mierne dobijem, ale tá žerie fakt málo.

cyklosvetlo
Predné cyklosvetlo

Kamera

Kamera je najväčšia tragédia. Mám GoPro, ale životnosť batérie je tu ledva na polovici toho, čo deklarujú v popise. Nehovoriac o tom, že baterky, ak je im trochu zima, štrajkujú viac ako francúzski zamestnanci. Za mňa veľký palec dole na toto zariadenie a jeho príslušenstvá.

Ako ju udržať pri živote?

Jednoduchá rada, nenatáčať dlho. Vtedy sa batéria zahreje a vybíja rýchlejšie ako pri krátkych spotoch. Platí zásada, že najprv rozmýšľať, potom až stlačiť „ON“, natočiť a vypnúť. Maximálne minútový slot. Fajn je mať záložnú batériu. Mne obvykle stačí nejakých 10 minút videa za deň, a tak mi kamera vydrží asi 4 až 5 dní.

gopro kamera
GoPro kamera

Čím to nabíjam

Powerbanky

Ak neriešim váhu a idem na 5 a viac dní, beriem obvykle so sebou 3 x 30 000 mAh powerbanku značky Proda. Niečo takéto. Ťažké je to ako sviňa, ale vyhral pomer cena / výkon. Okrem nej mám ešte malú powerbanku Samsung 8 000 mAh.

Mobil má okolo 4000 mAh, takže jednu nabíjačku ponechávam len na mobil. V praxi nabijem tak asi päťkrát.

Wahoo nabíjam každý deň. Dobrým zvykom je nabiť ho vždy večer, kým zaspím, nech je ráno pripravené. Wahoo má kapacitu batérie asi 1000 mAh, na základe môjho hrubého odhadu a pozorovania. Takže na cyklopočítač vyčlením druhú nabíjačku, ktorá živí podľa potreby aj svetlá. Tie tiež majú menšie kapacity batérie a spolu tak papajú asi toľko ako mobil.

Tretia nabíjačka je do rezervy, ak by som fakt dlho nebral nijaké ubytovanie. Malá 8 000 mAh powerbanka je ešte železná rezerva pre prípad, že by mi niekto ukradol bajk, kde zväčša nabíjačky nosím. Túto malú powerbanku mám v ľadvinke pre každý prípad, aspoň nabiť mobil.

powebanka
Powerbanka

Pozor na powerbanky

Jedno varovanie. Tých powerbánk sa zdá, že mám možno priveľa, ale funguje to s nimi asi rovnako ako s každou modernou technológiou. Občas vás pošlú do piče. Už neraz sa mi stalo, že sa powerbanka zrazu zresetovala, padla na nulu a skončil som.

Solárny panel

Mám takúto srandu. V praxi mi to vie pri peknom slnečnom balkánskom dni dobiť za jeden deň mobil jedenkrát. Resp. nenabíjam, samozrejme, priamo mobil kvôli nestabilnému napätiu, ale nabíjam powerbanku a až následne mobil. Naschvál som ale napísal „balkánskom“ dni. Musí totiž slniečko naozaj výdatne južansky letne žiariť. Akonáhle je trochu opar, nebodaj polooblačno či zamračené, prípadne hoci aj dokonale modrá obloha, ale v septembrovom Dánsku, tak výkon ide rapídne dolu ako budúcnosť tejto krajiny.

solarny panel
Solár

Nasávam, kde sa dá

Nemyslite hneď na pivo. O tom bude reč inokedy. Teraz myslím elektrinu. Nosím so sebou viac nabíjačiek, aby som mohol zapojiť čo najviac zariadení vždy, keď sa ocitnem v krčme, reštaurácii alebo na ubytovaní. Aj dedinské obchody majú často zástrčku zvonku, aby napájali chladiace boxy. Rovnako sa dajú zneužiť stanice, benzínky a podobne. Totálne terno je nájsť na noc prístrešok so zástrčkou. Už aj také sa mi neraz podarilo.

solarny panel
Solár

Ako dlho to ide bez nabitia?

Môj rekord, čo som vydržal bez ubytovania, a teda aj stabilného a dlhodobého nočného dobíjania všetkých zariadení, vám nepoviem, lebo netuším. Ale nie raz sa mi podarilo prežiť 10 dní, a to som ešte zďaleka nebol na nule a rezerva bola stále ešte na dobrý týždeň. Myslím, že ak by nezlyhala žiadna powerbanka a svietilo by slnko, tak vydržím aj tri týždne, ak nahodím vyššie popísaný úsporný režim.

Ďalšie články zo série cyklocestovanie v praxi nájdeš tu.

Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
This Article Has 1 Comment
  1. Alda píše:

    A co zkusit dynamo? Nepřemýšlel jsi o něm?
    https://www.azub.cz/dynama-v-naboji-son-c4193/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *