Schwarza

Údolím rieky Schwarza

Ahojte. Objavil som krásne údolie na začiatku Álp, neďaleko Viedne. Očarilo ma natoľko, že sa s vami chcem podeliť o tento tip na výlet. Údolie sa tiahne popod masív hory Schneeberg a preteká ním rieka Schwarza. 40 kilometrov krásnej prírody, divokej horskej rieky, strmých kopcov padajúcich až k rieke a výhľadov na najvýchodnejšiu alpskú dvojtisícovku.

Rieka Schwarza je vlastne rieka Leitha. Schwarza sa mení na Leithu po sútoku s potokom Pitten, neďaleko Neunkirchenu. Je to teda mnohým cyklistom z Bratislavy známa rieka. Prechádzate ju napríklad v Zurndorfe cestou na Neusiedler See alebo v Mosonmagyaróvári.

Schwarza
Začiatok údolia za dedinou Rohr im Gebirge. Tento potôčik ešte nie je Schwarza, ale o pár stoviek metrov ďalej sa spoja

Popis trasy

Údolie začína pri obci Rohr im Gebirge, resp. kúsok za ňou pri odbočke na St. Aegyd am Neuwalde a tiahne sa až do mestečka Gloggnitz, neďaleko Semmeringu.

Povrch tvorí kvalitný rakúsky asfalt, a keďže sa ide popri rieke, výraznejšie kopce vás nečakajú. Len sem tam sa cesta zdvihne pár metrov ponad rieku. Ak pôjdete opačným smerom, rovnomerne stúpate spolu s riekou. Okolité scenérie vám však dajú zabudnúť na to, že idete mierne do kopca.

Kúsok za Rohr im Gebirge prejdete nevysokým stúpaním a potom už vás čaká zjazd do dediny Schwarzau im Gebirge. Dominuje mu silueta kopca Falkenstein.

Schwarza
Hora Falkenstein

Za Schwarzau im Gebirge začína najkrajšia a najzaujímavejšia časť údolia. Rieka sa tu kľukatí ako had, na mnohých miestach sa doslova zarezáva do skál a vytvára hlboké kaňony. Cesta niekedy vystúpa ponad rieku a naskytuje sa tam dobrý výhľad na divokú vodu pod vami.

Schwarza
Rieka Schwarza si na niekoľkých miestach doslova prehrýzla cestu cez skalu

Na inom mieste sa zas údolie rozšíri a nastupuje typická alpská idylka s pasienkami, kvetmi posiatymi lúkami a osamelými, muškátmi vyzdobenými domčekmi. Kto sa nebojí ľadovej vody, môže sa aj okúpať 🙂

Schwarza
Krajinka ako z katalógu

Doprava je v týchto alpských údoliach minimálna. Pre cyklistu sú snáď jediná otravná vec motorkári, ale vďaka častým a ostrým zákrutám ani oni nejazdia rýchlo.

V okolí cesty je veľa odbočiek na turistické chodníky, takže ak sa rozhodnete ísť sem na viac dní, môžete si pribaliť aj turistické topánky.

Schwarza
Videl som ako túto divokú vodu splavovali na rafte. To niekedy musím skúsiť:)

Dole v údolí už panovala jar, ale na hore Schneeberg bola ešte zima a sneh v plnom prúde. Samotný Schneeberg je na niekoľkých miestach pekne vidno a pohľad naň dokazuje, že už sme v naozajstných veľhorách.

Schwarza
Pohľad na zimný svet na Schneebergu z dediny Reichenau

Údolie sa pomaly rozširuje, rieka sa vyrovnáva a za dedinou Reichenau už stráca svoj horský charakter. V Reichenau sú však reštaurácie, možnosti ubytovania a kto tu chce ostať viac dní, je to ideálne miesto. Aj preto, že odtiaľto vedie lanovka na náhornú plošinu Rax.

Schwarza
Reichenau
Schwarza
Opúšťate údolie smerom k mestu Gloggnitz a za vami sú krásne výhľady na masív Raxu a Schneebergu

Údolie končí v mestečku Gloggnitz. Mestečko má pekné centrum a zámok na kopci, takže je aj tu čo pozerať. Už tu je možné nasadnúť na vlak do Viedne a Bratislavy, alebo môžete pokračovať ďalej po okružnej jazde okolo Schneebergu.

Schwarza
Gloggnitz

Okružná jazda, prípadne víkendový výlet

Kto si chce vychutnať z atmosféry viedenských Álp viac, odporúčam spraviť si 110 km dlhú okružnú jazdu alebo víkendový výlet okolo celého Schneebergu. Viac sa dočítate tu.

Mapy

Údolie rieky Schwarza

Download file: Schwarza River Tour.gpx

Moja trasa z Viedne

Download file: Schneeberg Tour #2.gpx

Ako sa tam dostať?

K údoliu sa dá dostať autom, je to z Bratislavy asi hodina a pol cesty smerom na Wiener Neustadt alebo vlakom. Ak pôjdete vlakom, cesta trvá asi 2 hodiny s prestupom vo Viedni. Cena je však vyššia. Spiatočný lístok do Neunkirchenu stojí okolo 45 eur. Je možné cestu zvládnuť aj z Viedne, ako som išiel ja a ako vidíte dolu na mape. Je to najlacnejšia varianta z pohľadu ceny lístka, ale pripravte sa na 200+ kilometrov.

Prečítajte si aj o mojej ceste zo Salzburgu do Viedne cez ďalšie, podobne krásne alpské údolia.

Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *