Vyhlad z Braunsbergu na Hainburg

Cyklotrasa do Hainburgu a na kopec Braunsberg

Cyklotrasa z Bratislavy do rakúskeho Hainburgu a na kopec Braunsberg je príjemný výlet na jedno víkendové popoludnie. Takmer počas celej trasy vedie separátny cyklochodník a na jej konci vás čaká síce ťažké stúpanie na kopec Braunsberg, ale o to krajšie výhľady do okolia sa vám z kopca naskytnú.

Vyhlad z Braunsbergu na Hainburg

Propozície

 • dĺžka – 38 km (spod Starého mosta na vrchol Braunsbergu a späť)
 • profil – kopcovitý
 • povrch – asfalt
 • bezpečnosť – vysoká (jediný úsek po ceste je asi 1 km v rámci dedinky Wolfsthal)

Trasa

Trasu už tradične začínam pod Starým mostom v Petržalke. Po Viedenskej ceste popri Sade Janka Kráľa pokračujte po hrádzi popod most SNP a Lafranconi. Hrádza vás dovedie až k hraničnému priechodu Berg. Stále sledujte cyklochodník až do prvej rakúskej dedinky Wolfsthal.

Cyklotrasa na Braunsberg
Hranica s Rakúskom

Hneď na začiatku Wolfsthalu je benzínová pumpa. Cyklochodník vás povedie poza ňu a poza záhradky ešte asi 500 m. Potom skončí a je potrebné sa napojiť na hlavnú cestu.

Cyklotrasa na Braunsberg
Je potrebné ísť na cestu, pretože chodníček po pár metroch skončí
Cyklotrasa na Braunsberg
Dedinka Wolfsthal

Po hlavnej ceste pôjdete asi 1 km, až prídete na malé námestie uprostred dediny. Tu môžete zísť z hlavnej cesty opäť na nefrekventovanú cestičku, viac menej len pre cyklistov a traktory.

Cyklotrasa na Braunsberg
Na tomto námestíčku uprostred Wolfsthalu zíďte z hlavnej cesty doprava

Nasleduje krátky pavé úsek s mačacími hlavami, za ktorým sa cestička prudko stáča doľava. Stále sledujte asfalt a nevšímajte si odbočky na poľné cesty.

Cyklotrasa na Braunsberg
Kopec Braunsberg sa už črtá pred vami. Držte sa asfaltu a nasledujte značku doľava

Asfaltová cestička vás časom privedie opäť k hlavnej ceste a pôjde paralelne s ňou a tiež paralelne popri železnici. Ten vysoký kopec pred vami je Braunsberg a tam o chvíľu budete 🙂 Stále sledujte asfaltovú cestičku. Nie je sa kde pomýliť.

Cyklotrasa na Braunsberg
Jednoduché na orientáciu, ide sa na kopec 🙂
Cyklotrasa na Braunsberg
Kopec sa zdá čoraz vyšší a nepríjemnejší 🙂

Na začiatku Hainburgu nevyjdete na hlavnú cestu, ale pokračujte bočnou uličkou mierne z kopca až k železničnej zastávke. Na ceste sú aj piktogramy pre bicykle.

Cyklotrasa na Braunsberg
Držte sa vpravo na bočnej uličke

Braunsberg

Pri železničnej zastávke odbočte vpravo a tu už začína samotné stúpanie na Braunsberg. Najprv strmo okolo kúpaliska, potom dlhou falošnou rovinkou a na záver opäť strmými zákrutami nahor.

Braunsberg
Ja viem, kopec, ale výhľady budú parádne 🙂

Asi v polovici miernej časti stúpania, pri rampe, je odbočka do lesa. Vedie k zrúcanine hradu Röthelstein. Je tam však zákaz vjazdu bicyklom.

Stupanie na Braunsberg
Na vrchol sa dostanete niekoľkými zákrutami, ktoré si užijete hlavne neskôr v zjazde

Zákrutová časť stúpania vie byť na niektorých úsekoch celkom strmá a ťažká, ale nevzdávajte to, nie je to dlhý kopec a pomaly, ako sa dostávate nad les, začínajú sa objavovať výhľady na okolitú krajinu.

Vrchol Braunsbergu
Vrchol Braunsbergu je holý bez stromov

Na vrchole Braunsbergu sa vám naskytnú výborné výhľady. Výhľad na vzdialenú Bratislavu a mestečko Hainburg pod vami je vždy. Za vami je Devínska Kobyla a Devínska Nová Ves. A ak sa počasie podarí, v diaľke vidno aj Alpy a dokonca Viedeň. Pri Viedni treba vedieť, kde ju hľadať, ale dajú sa identifikovať jej výškové budovy.

Vyhlad z Braunsbergu na Bratislavu
V diaľke Bratislava a kraj, ktorým ste sem prišli
Vyhlad z Braunsbergu na Hainburg
Hainburg, Dunaj a tam niekde v diaľke bývajú pri dobrom svetle Alpy
Vyhlad z Braunsbergu na Hainburg
Keltská strážnica, resp. jej imitácia, tiež pôsobí fotogenicky 🙂

Následný zjazd z Braunsbergu je rýchly a technický kvôli zákrutám. Takže opatrne a treba dobré brzdy. Navštíviť sa oplatí aj samotný Hainburg a hrad nad ním, ktorý vidíte aj z Braunsbergu.

Spiatočná cesta vedie po rovnakej trase ako cesta sem. Hoci, je možné pokračovať okruhom ďalej cez most ponad Dunaj k Schlosshofu a na most Chucka Norrisa. Ale aby som nepísal dlhé články, tak tento variant napíšem nabudúce 🙂

Download file: Braunsberg.gpx
Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
This Article Has 5 Comments
 1. Peter píše:

  „Hneď na začiatku Wolfsthalu je benzínová pumpa. Cyklochodník vás povedie poza ňu a poza záhradky ešte asi 500 m. Potom skončí a je potrebné sa napojiť na hlavnú cestu. Je potrebné ísť na cestu, pretože chodníček po pár metroch skončí.“ – skončí iba asfalt, dá sa lesom a cez lúku obísť hlavnú cestu – napojíš sa za mačacími hlavami.

  • Marian píše:

   Skus to na cestnom bicykli 😉
   Treba trochu rozmyslat aj nad tym ze existuju aj ine ako horske bicykle.

   • Peter píše:

    Neskúsim… nemám cestný a ani horský. Treba trochu rozmýšľať aj nad tým, že existujú aj iné ako cestné bicykle. A zrejme ich je väčšina… Hlavne rodičia s deťmi túto skratku ocenia. Peace 🙂

    • Paľo píše:

     Tá časť, ktorá sa tu rieši má maximálne 1 km po hlavnej ceste a v prípade premávky (napr. v piatok popoludní) sa to dá prejsť aj po chodníku popri ceste, ktorý je úplne prázdny. A je fajn vedieť, že to ide aj mimo cesty.

 2. Paľo píše:

  Pekný výlet!
  A komu by to nestačilo, napr. ja som pokračoval ďalej popri Dunaji na Bad Deutsch Altenburg, Carnutum až do Prelenkirchen a odtiaľ do Bratislavy. (Inšpirácia: tip na výlet „50 km cez vínne pivničky a antické pamiatky“).
  Mimoriadne sa mi páčia tipy na výlety na tejto stránke. Ešte raz veľká vďaka!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *