Gyor

Cyklotrasa do Győru

Dnes prinášam cyklotrasu ako vyšitú pre rovinkárov a jedincov odolných proti vetru a nekonečným maďarským rovinám. Je to cyklotrasa do Győru, mesta, ktoré je vzdialené od Bratislavy asi 70 km. Výhoda tejto trasy je však v tom, že vedie po celý čas po cyklochodníku, cestou je veľa príjemných maďarských krčmičiek a samotný Győr má veľmi pekné a útulné historické centrum. Celá trasa je tiež súčasťou dunajskej cyklotrasy Eurovelo 6.

Gyor

Propozície

  • dĺžka – 152 km (spod Starého mosta do centra Győru a späť)
  • profil – rovinatý
  • povrch – asfalt
  • bezpečnosť – vysoká (len príležitostne úsek cez mesto, resp. dedinu, ktorý je mimo cyklochodníka)

Trasa

Cez Rajku do Mošoňu

Trasa vedie spod Starého mosta v Petržalke po dunajskej hrádzi do Čunova. V Čunove pri bufete „Obrátka“ pokračujte rovno po telese hrádze až k starému domu na maďarskej hranici, kde vás cesta prevedie ponad Chorvátske rameno až do Rajky.

Cyklotrasa do Gyoru
Pokračujte rovno

Prejdite Rajkou až na hlavnú cestu z Bratislavy do Mosonmagyaróváru k benzínovej pumpe MOL. Tam sa napojíte na cyklochodník vedúci cez dedinku Bezenye až do Mosonmagyaróváru.

Cyklotrasa do Gyoru
Najkrajší čas na tento výlet je jar a skoré leto
Cyklotrasa do Gyoru
Rozkvitnuté polia cestou sú pastvou pre oči aj pre včely 🙂

Samotný Mosonmagyaróvár stojí za zastávku. Minimálne si tu viete v niektorej z reštaurácií alebo kaviarničiek v centre spraviť pauzu a doplniť vodu.

Z Mošoňu do Győru

V Mosonmagyaróváre hneď na prvej väčšej križovatke pri kaštieli zahnite doľava a pokračujte po ceste. Tá sa párkrát pokrúti, ale držte sa jej a spoľahlivo vás vyvedie za mesto, kde sa už viete napojiť na cyklochodník. Prevedie vás aj ponad Mošoňský Dunaj.

Cyklotrasa do Gyoru
Mošoňské rameno Dunaja

Tu už nemáte kde zablúdiť. Stále sledujte cyklochodník, ktorý vás prevedie cez dedinky Halászi, Hédervár, Dunaszeg a ďalšie až do Győru. Cyklochodník je občas celkom úzky, ale cyklistov tam nie je veľa a asfaltový povrch je dobrý. Občas sa vyskytne aj odpočívadlo. Cestou nájdete veľa smerovníkov, ktoré vás spoľahlivo navedú správnym smerom a odpočítavajú kilometre do Győru.

Cyklotrasa do Gyoru
Cyklochodník – v Maďarsku to ide 🙂

So zásobovaním vodou, pivom a jedlom si starosti nemusíte robiť. Cestou sme videli toľko krčiem, obchodíkov a rôznych posedení, že je rozhodne z čoho vyberať v každej dedine. Jednotlivé úseky sa tak dajú celkom pekne rozčleniť, aby tá maďarská rovina bola znesiteľnejšia 🙂

Cyklotrasa do Gyoru
Kaštieľ v Hédervári

Győr

Cyklochodník stále pokračuje paralelne s cestou pre autá, len občas v niektorej dedine zídete na cestu na pár sto metrov. Takto vás dovedie až do samotného Győru, kde skončí na ulici Hédervári útca. Resp. viete celkom pohodlne pokračovať po obyčajnom chodníku. Pôjdete stále rovno až ku kruhovému objazdu. Za ním je už most Kossuth híd a za ním samotné centrum mesta.

Gyor
Széchenyi Tér – centrum mesta

Reštaurácií a krčiem v meste je kopec. Rovnako je tam veľa starých uličiek, ktoré určite stoja za prechádzku. V samotnom centre mesta na Széchenyi Tér osvieži voda striekajúca z dlažby námestia. Cena piva je tu vyššia, ale dá sa – stojí asi 900 HUFov, necelé 3 eurá. Po dedinách a mimo centra sú však ceny oveľa nižšie.

Spiatočná cesta je rovnaká, ale je možné sa vrátiť aj po slovenskej strane. Musíte z Győru prejsť cez most ponad Dunaj do Medveďova a následne po hrádzi cez Gabčíkovo až do Bratislavy. Tento variant popíšem nabudúce.

Download file: Gyor.gpx
Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *