Vodny mlyn Tomasikovo

Cyklovýlet po vodných mlynoch na Malom Dunaji

Vodných mlynov na Malom Dunaji je niekoľko a tiež je niekoľko oficiálnych cyklotrás, ktoré k nim vedú. Žiadna z nich však neobchádza všetky vodné mlyny naraz. Preto sme si vymysleli vlastný plán, ako obísť vodné mlyny v Jelke, Tomášikove, Jahodnej aj Dunajskom Klátove na jeden záťah.

Ide o dlhší celodenný cyklovýlet, čiastočne po asfaltových cestách medzi dedinami a čiastočne po poľných cestách. Kopce tam nie sú žiadne a tentokrát sa naspäť vrátime vlakom z Dunajskej Stredy.

Vodny mlyn Tomasikovo
Vodný mlyn v Tomášikove

Propozície

  • dĺžka – 87 km (spod Starého mosta do Dunajskej Stredy)
  • profil – rovinatý
  • povrch – 80% asfalt, 20% poľné cesty
  • bezpečnosť – stredná (klasické cesty po dedinách s malou premávkou, miestami oddelený cyklochodník)

Trasa

Ako von z Bratislavy?

Trasu štandardne začínam pod Starým mostom v Petržalke. Vyberte sa po hrádzi k Prístavnému mostu, prejdite ho a po cyklotrase smerujte akoby do Hamuliakova. Hneď pri prvých bufetoch pri prístave, po prejdení mostíka ponad Malý Dunaj, však pokračujte po cyklochodníku popri Malom Dunaji až do Vrakune.

Cyklotrasa pri Malom Dunaji
Cyklochodník pri Malom Dunaji do Vrakune

Vo Vrakuni prídete až ku kruháču a k mostu pre autá cez Malý Dunaj. Prejdite krížom most a pokračujte hneď za ním doprava, smerom na letisko. Po chvíľke prídete stále popri rieke k letisku a popri ňom vedie cyklochodník až do Ivanky pri Dunaji.

Cyklotrasa pri letisku v Bratislave
Cyklochodník pri letisku

Z Ivanky pri Dunaji prejdite do Bernolákova. Je tam cyklochodník / klasický chodník. V Bernolákove začína veľmi pekný úsek popri riečke Čierna Voda, ktorý vedie až do Novej Dedinky.

Cyklotrasa popri Ciernej vode
Úsek popri Čiernej Vode
Cyklotrasa popri Ciernej vode
Zákutia na Čiernej Vode

Vodný mlyn Jelka

Z Novej Dedinky je už potrebné ísť po klasickej okresnej ceste do Kostolnej pri Dunaji. Za Kostolnou je aj Oáza sibírskeho tigra. Inak veľmi fajn miesto, ale otvárajú až o 12-tej, takže je veľká šanca, že tam prídete príliš skoro. Okolo oázy prídete zabudnutými cestičkami až do Jelky. Vodný mlyn je však až kúsok za samotnou dedinou.

Cyklotrasa k vodnemu mlynu Jelka
Odbočka za Jelkou k vodnému mlynu

Vodný mlyn Jelka je prístupný návštevníkom za 2 eurá (rok 2020). Pekne v ňom vidno celý mechanizmus mlyna, rôzne ozubené kolesá, remene a podobne. A hneď vedľa je fajn reštaurácia na pivo a obed 🙂

vodny mlyn Jelka
Vodný mlyn Jelka
vodny mlyn Jelka
Vodný mlyn Jelka

Vodný mlyn Tomášikovo

Od vodného mlyna v Jelke vedie cyklotrasa do dedinky Sedín, v praxi je to však iba sem tam označená a celkom blatistá poľná cesta s jednou nekonečnou rovinkou. Ale rozkvitnuté májové polia boli pekné.

Rozkvitnute jarne polia

Zo Sedínu už vedie opäť asfaltová cesta do Čiernej Vody. Na tomto úseku je jazero snáď s najkrajšou tyrkysovou vodou na Slovensku, ktoré sa volá, veľmi originálne pre tento región, Čierna Voda 🙂

jazero Cierna voda
Chvíľu sme sa cítili ako v Chorvátsku 🙂
jazero Cierna voda
Čierna Voda

Za dedinou Čierna Voda prejdete po moste ponad rovnomennú riečku a pokračujete po panelovke doprava popri rieke. Po sútoku s Malým Dunajom a na konci panelovky sa dostanete na poľnú cestu. Sú tam už aj značky smerujúce k ďalšiemu vodnému mlynu.

Vodný mlyn v Tomášikove bol zo všetkých navštívených mlynov jednoznačne top. A najmä vďaka ujkovi, ktorý v ňom sprevádzal návštevníkov. Za 1 euro vstupného (rok 2020) porozprával celú históriu mlyna, rôzne pikošky z jeho fungovania a záchrany a kopec ďalších vecí. Sám na mlyne ešte v 60-tych rokoch pracoval. Mlyn je stále funkčný, hoci koleso sa dnes točí už len na elektriku ako atrakcia a nie silou toku rieky.

Vodny mlyn Tomasikovo
Vodný mlyn Tomášikovo
Vodny mlyn Tomasikovo
Vodný mlyn Tomášikovo

Oproti vodnému mlynu sa v máji práve budovala terasa reštaurácie, takže predpokladám, že dnes tam už funguje a je tam možnosť na doplnenie paliva.

Vodný mlyn Jahodná

Od vodného mlyna v Tomášikove ešte vedie chvíľu poľná cesta do dediny Tomášikovo. Z nej už pokračujete opäť po asfalte do vedľajšej dediny Jahodná. Vodný mlyn v Jahodnej bol sklamaním. Nie je pre verejnosť prístupný, prakticky nevidíte nič. Vraj je viditeľný z vody, tak snáď niekedy na splave uvidíme viac.

Vodny mlyn Jahodna
Tabuľa označuje vodný mlyn, ale areál je neprístupný

Vodný mlyn Dunajský Klátov

Z Jahodnej sa po okresnej ceste dostanete do Dunajského Klátova. Z hlavnej cesty v dedine vás na odbočku doľava k vodnému mlynu upozorní tabuľa. Googlemaps v tomto prípade zlyhali a posielali nás nezmyselne medzi domy. Po asi kilometri prídete k vodnému mlynu.

Vodny mlyn Dunajsky Klatov
Vodný mlyn Dunajský Klátov
Vodny mlyn Dunajsky Klatov
Vodný mlyn Dunajský Klátov
Dunajsky Klatov
Zákutia Klátovského ramena

Ako domov?

Dunajský Klátov bol posledný vodný mlyn na ceste. Kto má kondičku, čas a chuť, môže to odbajkovať až do Bratislavy. Je to asi 50 km. Pre tých ostatných odporúčam vlak z Dunajskej Stredy. Z Klátova vedie do Veľkých Dvorníkov cyklochodník. Z Dvorníkov je už treba ten kúsok do Dunajskej Stredy doraziť po hlavnej ceste. Vlaky z Komárna smerom na Bratislavu chodia často.

Cyklotrasa z Dunajskeho Klatova do Dunajskej Stredy
Upršané počasie a Dunajská Streda
Download file: Vodne_Mlyny (1).gpx

Poznámka: Výškové metre, ktoré ukazuje mapa, nie sú reálne. Aplikácia Strava ukazuje len 94 metrov a aj to je nadhodnotené. Je to proste čistá rovina 🙂

Ďalšie tipy na cyklovýlety v okolí Bratislavy nájdete tu.

Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *