kompa Vojka kyselica

Cyklookruh do Vojky a kompou cez Dunaj

Cyklookruh do Vojky patrí k tým notoricky známym v okolí Bratislavy. Mojou snahu je však zmapovať čo najlepšie všetky miesta, kde sa dá ísť v okolí hlavného mesta na bicykel, a preto ho nemôžem vynechať. Ide o bezpečnú a rovinatú trasu v dĺžke okolo 66 km, ktorá vedie prakticky výlučne po telese hrádze a je teda bezpečná a mimo dopravy. Cestou je niekoľko bufetov vhodných na osvieženie a vo Vojke sa preveziete cez Dunaj aj kompou.

Propozície

  • dĺžka – 66 km 
  • profil – rovinatý
  • povrch – 100% asfalt (kvalitný asfalt)
  • bezpečnosť – vysoká (iba asi kilometer po telese hrádze v Čunove sa ide po normálnej ceste)

Trasa

Trasu, ako obvykle, začínam pod Starým mostom na petržalskej strane. Treba sa vybrať po hrádzi smerom na Čunovo, popod most Apollo a Prístavný most. Celý čas až k bufetu s názvom Obrátka, ktorý sa nachádza pri dedine Čunovo, vás povedie pohodlná cyklotrasa s dobrým asfaltom.

Dunajska hradza
Cestou sa vyskytne aj niekoľko bufetov, kde sa dá najesť, vypiť pivo a opaľovať sa

Nie je kam zablúdiť. Stále sa treba iba držať cyklocesty. Prejdete popod Lužný most a pokračujete do Čunova. Od Starého mosta k bufetu Obrátka v Čunove je to asi 16 km. Po asi 10 km prechádzate aj okolo Rusovského jazera, obľúbeného miesta na kúpanie.

Cesty sem vedú vlastne dve, paralelné: horná hrádza a spodná cesta, kde však autá tiež nemajú prístup. Obe vedú celý čas paralelne, takže je len na vás, ktorú si zvolíte. Súbežne vedie takmer celý čas aj vodný kanál.

Dunajska hradza
Dunajská hrádza

Na konci, pri bufete Obrátka (inak, tento bufet zvykne fungovať aj v zime), sa cesta rozvetvuje. Jedna vedie priamo po hrádzi do Rajky. Klasická cesta pre autá, ktorú vidíte, vedie z Čunova do Vojky a Gabčíkova. No a cyklocesta, ktorá mierne zatáča doľava a vedie tiež hrádzou, ide k Danubiane. Tou sa vydajte.

Dunajska hradza
Pri bufete Obrátka. Cesta rovno ide do Rajky, cestou doľava sa dostanete k Danubiane

Za touto odbočkou to trochu hrká, sú tu vypukliny na asfalte, ale nie je to nič hrozné. Po chvíľke prídete na teleso priehrady. Tu už treba ísť po klasickej ceste pre autá. Na cyklistov sú tu však šoféri zvyknutí.

Priehrada v Cunove
Priehrada v Čunove

Pekné výhľady na Dunaj sú z oboch strán priehrady. Keď je veľa vody, krásne hučí po kameňoch. Za priehradou sa nachádza po pravej strane areál Divokej vody, kde trénujú vodní slalomári.

Divoka voda v Cunove
Areál Divoká voda

Za areálom Divoká voda miniete Danubianu po ľavej strane a hneď za ňou sa cesta stáča doprava. Opäť sa objaví hrádza, resp. cyklochodník, ktorý vedie paralelne s klasickou cestou.

Danubiana
Danubiana v pozadí
Dunajska hradza
Dunajská hrádza za Danubianou

Po ľavej strane sa Dunaj rozšíri do zdrže Hrušov a ďaleko na druhej strane sa pomaly začne objavovať Šamorín. Po pravej strane plynie za stromami pôvodné koryto Dunaja. Za ním je už Maďarsko. Tento úsek od Danubiany do Vojky meria asi 14 km a dokáže potrápiť trpezlivosť, keďže ide o nekonečnú monotónnu rovinu. Na druhej strane je to taká samota na vyčistenie hlavy a nemotajú sa tu pod kolesá chodci, korčuliari a iní cyklisti.

Dunajska hradza
Dunajská hrádza za Danubianou
Dunajska hradza
Hoci je tento úsek monotónny, zvyknú sa naskytnúť aspoň výhľady na vodné vtáctvo odpočívajúce na brehoch

Po zhruba 32 km prídete k stanici kompy v dedine Vojka. Túto stanicu je už z diaľky vidno, ale ako to býva zvykom, hoci sa zdá byť na dosah ruky, stále nie a nie prísť 🙂 Z tohto miesta odchádza pravidelná kompa cez Dunaj na druhú stranu rieky. Časy odchodov kompy, ktorá je zadarmo, nájdete tu.

Dunajska hradza
Kompa vo Vojke
Dunajska hradza
Ak by ste prišli skôr a museli by ste počkať na odchod kompy, poslúži aj csárda hneď kúsok dolu na začiatku dediny

Kompa má obmedzený počet pre autá, ale cyklistov a chodcov berie neobmedzene. Aspoň som nikdy nezažil, že by tam prišiel taký húf ľudí, aby sa nezmestili. Čiže nemusíte sa báť, nechajte nalodiť sa autá, miesta bude dosť.

kompa Vojka kyselica
Kompa cez Dunaj

Samotná cesta cez rieku trvá asi iba 5 minút, ale je to príjemné spestrenie výletu, trochu si oddýchnu nohy a naskytnú sa iné pohľady na rieku a okolie.

kompa Vojka kyselica
Kompa cez Dunaj

Na druhej strane, pri obci Kyselica, vedie opäť podobná dunajská hrádza. Pred pár rokmi tu dokonca urobili nový asfalt, takže úsek až po Hamuliakovo je výborný.

Dunajska hradza
Dunajská hrádza medzi Kyselicou a Hamuliakovom

Vyberte sa smerom na Hamuliakovo, čiže po vystúpení z kompy doľava. Dunaj teraz ubieha po ľavej strane, po pravej vedie umelý kanál. Po asi 12 km sa objaví najprv športový areál X-Bionic a potom aj dedina Hamuliakovo. V Hamuliakove je už opäť aj niekoľko bufetov.

Dunajska hradza
Pri Hamuliakove už opäť pribudne cyklistov a aj chodcov, hoci na fotke to tak nevyzerá 🙂

Postupne sa po stranách začnú objavovať aj lužné lesy a hrádza vás dovedie až pod Lužný most. Tu je na vás, či prejdete po ňom späť na petržalskú stranu Dunaja alebo budete pokračovať rovno k Prístavnému mostu. Každému, čo je lepšie pre dojazd domov.

Dunajska hradza
Hrádza vedie popod Lužný most

Ak budete pokračovať pod Prístavný most, bude to k nemu ešte asi 7 km okolo prístavu. Čoraz viac sa objavujú aj bufety. Cyklocesta tu párkrát zahne, ale stačí sledovať vyznačenú cestu a nezablúdite.

Dunajska hradza
Cyklocesta okolo prístavu

Prejdete ešte cez Malý Dunaj a potom už len rovinkou pod Prístavný most, kde vás cyklocesta navedie hore. Stačí už len prejsť po moste a po hrádzi sa vrátiť pod Starý most. Respektíve, komu viac vyhovuje, cyklocesta vedie aj po ružinovskej strane Dunaja. Jedna sa odpája ešte pred výjazdom na Prístavný most do Prievozu a Ružinova, druhá vedie popri internáte Ekonóm až ku križovatke s Košickou ulicou. Čiže pomerne spoľahlivo sa dá premrviť tam, kam potrebujete.

Download file: Vojka.gpx

Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
This Article Has 2 Comments
  1. Andrej píše:

    Perfektne popísané cyklotrasy s prehľadom, všetko, čo je potrebné, Dakujem Andrej
    p.s.; páči sa mi poznámka pri bufetoch – môžete si dať pivko. Kto si da pri každej možnosti, neabsolvuje celé trasy v poriadku a neužije si tie krásy, ktoré sú okolo????‍♂️

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *