ORTLIEB Back Roller City

Cykloturistické vybavenie – Brašny Ortlieb Back Roller City

Mám rád veci, ktoré sú jednoduché, praktické a nezničiteľné. Presne také sú nosičové brašny Ortlieb Back Roller City. Takto zhrnuté som vlastne povedal všetko. Ale, aby som neostal len pri suchom konštatovaní, poďme sa na tento, pre mňa neodmysliteľný kus výbavy na cykloturistiku, pozrieť bližšie.

ORTLIEB Back Roller City

Čo to vlastne je a ako to funguje?

Keď sa vyberiem na niekoľko dní alebo dokonca týždňov na cykloturistický výlet, potrebujem so sebou vziať pomerne dosť vecí. Nejdem v tomto článku polemizovať o tom, čo brať a ako sa zbaliť. K tejto téme mám separátny článok tu.

Každopádne, tieto veci potrebujem niekam napchať. Ideálne skladne a tak, aby nezavadzali počas jazdy a aby boli chránené pred prípadným dažďom. Presne na to slúžia brašny Ortlieb City. Zavesíš na zadný nosič a ideš. Nemusíš nosiť batoh, ani mať ovešaný bajk kade-tade ako cigánsky žigulák.

ORTLIEB Back Roller City

Jednoduchosť

Spomenul som jednoduchosť, praktickosť a nezničiteľnosť. Tak poďme najprv na tú jednoduchosť. Tá spočíva v tom, že tieto brašny obsahujú presne to, čo treba, a nič navyše. Sú to v podstate veľmi odolné a nepremokavé vaky, ktoré naplníte vecami, zarolujete na štýl lodného vaku a zacvaknete po stranách prackami.

Stačí už len nasadiť na zadný nosič, čo sa robí opäť veľmi jednoducho. Brašna obsahuje na vrchu pútko na uchytenie do ruky. Ak za toto pútko potiahnete, odklopia sa západky na háčikoch. Stačí už iba zavesiť na nosič a je to. Po pustení pútka záklapky na háčikoch zapadnú a fixujú tak brašnu proti vypadnutiu z nosiča na prípadných nerovnostiach na ceste. Veľmi intuitívna vec a extrémne praktická, ak chcete napríklad vliezť cez vysoké a úzke dvere do vlaku. Za sekundu sú brašny dole a naspäť hore.

ORTLIEB Back Roller City

Po rozbalení z krabice

Rovnako jednoduchá je aj prvotná montáž po rozbalení z krabice. Stačí nastaviť oba nosné háčiky na koľajničke na zadnej strane brašien pomocou imbusového kľúča. Viete si ich tak nastaviť presne na rozmery vášho nosiča. Potom už len rovnako jednoducho primontujete spodný háčik, ktorý bude pridŕžať brašnu, aby nelietala do strany, a je pripravená na použitie.

ORTLIEB Back Roller City

Praktickosť

Ľahké nasadzovanie a skladanie

Praktickosť pri skladaní a nahadzovaní brašien som už spomínal. Ďalšia veľmi praktická vlastnosť Ortlieb City brašien je ich tvar. Jedna má objem 20 litrov. To je celkom postačujúce. Hlavne sú však tvarované viac menej do štvorca. Nie úplne pravidelného, ale podstatné je, že v brašne tak nevznikajú žiadne mŕtve zóny, kam sa nič nevojde.

Všetko nájdete a všetko sa vojde

Poznáte to, je to ako s kufrom v aute. Nejde len o objem, ale aj o tvar. Rôzne výklenky a prkotiny spôsobia, že tam tú skrinku proste nenarvete. Toto u Ortliebov odpadá a všetko sa pekne vojde vďaka viac menej štvorcovému a rovnomernému tvaru. Nevznikajú žiadne mŕtve a nevyužiteľné kúty. Rovnako vnútri brašien ani nie je nič, čo by veci v nich uložené oškieralo.

Vďaka rýchlemu zapínaniu po stranách odpadá aj utrpenie so zipsovaním, sťahovaním popruhov a podobnými spôsobmi, ako zavrieť preplnenú batožinu 🙂 A ak ich aj trochu preplníte a len tak-tak zavriete, pracky pevne držia a nemáte pocit, že to, obrazne povedané, vybuchne.

Tým, že sú viac menej štvorcového tvaru v nich aj jednoducho nájdete potrebnú vec. Veľmi ľahko otvoríte, nájdete čo treba a za pár sekúnd zarolujete a zacvaknete naspäť.

TIP: Odporúčam sa baliť vždy rovnako. Aby ste presne vedeli, v ktorej čo máte. Prípadne si ich aj nejako označiť. Ak máte problém s ľavou a pravou stranou ako ja, veľmi to uľahčí život 🙂

ORTLIEB Back Roller City

100 % nepremokavosť

Brašny sú absolútne nepremokavé. Samozrejme, ak ich poriadne zarolujete. Vyskúšané a overené aj v naozaj krutých a dlhých lejakoch. Nebál by som sa tam mať v najväčšom daždi aj notebook. A to je skvelá vlastnosť, pretože odpadá prípadné naťahovanie rôznych nepremokavých plášteniek alebo prebaľovanie vecí v panike pred dažďom. Dokonca som ich už aj kúpal v rieke s plným obsahom a vnútro ostalo suché.

Kompatibilita a skladnosť

Musím spomenúť aj fakt, že sú brašny skladné. Myslím tým, že nezavadzajú pri bicyklovaní. Nijako neznižujú manévrovateľnosť bajku, dokonca ani na nerovnostiach a offroadoch. Nepresahujú výrazne do strán nad rámec vás samých na bicykli, resp. riadidiel, čiže netreba rátať s nejakým extra priestorom, ak sa napríklad chcete šuchnúť do úzkej uličky.

Takisto nepresahujú výškou prakticky vôbec nad nosič. Nezdá sa to, ale je to skvelá vlastnosť, pretože si tak na nosič viete krásne ešte položiť niečo iné, či už brašnu, stan alebo solár.

ORTLIEB Back Roller City
Aj takto som raz naložil 😀

Objem

Objem som už spomínal. Jedna brašna má 20 litrov. Mohlo by byť viac? Určite áno. Ortlieb vyrába aj väčšie brašny. Treba si však uvedomiť, že čím väčšia brašna, tým viac vás to láka zbaliť si aj viac vecí. A potom taký bicykel ťahať do kopca alebo prenášať je ako za trest.

Tých 20 litrov presne stačí na to, aby som do jednej dal spacák, karimatku a celtu a do druhej oblečenie. Veľakrát sa s frajerkou smejeme, že vlastne ani nevyzeráme ako drsní cestovatelia s obrovskou bagážou, ale iba ako rakúski dôchodcovia, keďže máme všetko skladne pobalené v dvoch brašnách.

ORTLIEB Back Roller City

Nezničiteľnosť

Brašny používam zatiaľ 4 roky a okrem toho, že sú trochu pooškierané a jeden pes mi tam v Gruzínsku urobil drobnú dierku tesákom, im nič nie je. Sú plne funkčné ako na začiatku. Prežili so mnou Gruzínsko, Alpy, Balkán, Ukrajinu, Česko a kopec ďalších krajín.

A to sa k nim nesprávam zas úplne v rukavičkách. Bežne na ne pokladám bajk do prachu a štrku. Párkrát som ich pekne oškrel o drsný povrch, ale neostala na nich žiadna výraznejšia ryha. Veľakrát som ich prepchal a len tak tak zavrel. Prežili bez ujmy. Veľakrát som ich len tak niekde pohodil. Veľakrát som v nich mal aj viac ako maximálnych 10 kíl, prežili. Oceľový nosič na bajku sa už zlomil, brašny držia. Sú z naozaj pevného materiálu. Navyše so spevnenými rohmi. Je to vec, ktorá vám naozaj vydrží dlhé roky bez údržby a prežije s vami všetky dobrodružstvá.

ORTLIEB Back Roller City

Čo vylepšiť?

Hoci sú prakticky dokonalé, vylepšil by som dve veci. Prvou je spodný háčik, ktorý bráni brašne, aby plandala do boku. Na naozaj veľkých nerovnostiach sem tam vyskočí. Nijako vás to v jazde neobmedzí ani neohrozí. Je to len taká prkotina a najbližšie, keď zastavíte, si brašnu napravíte. No keby ho spravili o centimeter alebo dva dlhší, bolo by to lepšie.

Druhá vec, ktorú by som vylepšil, sú prípadné postranné vrecká. Stačilo by jedno sieťové na drobnosti, ktoré chcete mať hneď po ruke. Ale to by si zase odporovalo s tou jednoduchosťou. Čím jednoduchšia vec, tým dlhšie vydrží a menej problémov spôsobuje. Takže bez toho prežijem 🙂

ORTLIEB Back Roller City

Na záver

Ešte spomeniem jednu vec. Brašny majú po oboch stranách, vpredu aj vzadu, reflexný znak. Nie je to len pro forma. Naozaj to žiari v odraze svetiel, takže myslelo sa aj na bezpečnosť.

Vychválil som ich v tomto článku dosť, ale naozaj to bola jedna z najlepších kúp ohľadne cyklocestovateľskej výbavy. Cena nie je nijako malá, hoci som bral najlacnejší model, ale už sa mnohokrát vrátila a brašny si to odpracovali a ešte odpracujú 🙂 Ortlieb tiež ponúka až 5 ročnú záruku.

Mali sme predtým, či už ja alebo Peťka, rôzne iné nosičové brašny. Ale bola s tým iba oštara. Plandalo to do kolesa, nedržalo to tvar, komplikovane sa to nahadzovalo a ešte ťažšie skladalo alebo zatváralo. S Ortliebami tieto problémy odpadli. Ako som spomenul na začiatku… jednoduché, praktické a nezničiteľné.

ORTLIEB Back Roller City

Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
This Article Has 3 Comments
  1. Jan Hudeček píše:

    Je pravda, že táto značka má „vymakané“ hlavne uchytenie- inak ide(ako správne píšeš) o jednoduché nepremokavé „vrece“ za „svoju“ cenu. Nevýhod(aspoň pre mňa) má však viacej. Jazdím na rôznu dobu a tým pádom potrebujem regulovať veľkosť podla obsahu(aby som nemusel vlastniť druhý pár )- to sa u týchto brašien dá iba „na výšku“ a nie na šírku- teda dávanie dolu pri prechodu úzkymi dvermi/priestorom je nutnosť . Na dlhé cesty(2-5 týždňov) či na víkendovky- týždeň) balím to isté(bivak, vrece, spacák, karimatka, plachta 1x2m, plachta 2,5x3m proti dažďu a oblečenie na noc do pravej brašne 15l- náhr. oblečenie, vetrovku, bundu+kraťasy do dažďa, hyg potreby, varič+ miska+palivo a jedlo podľa potreby do ľavej 15l s páskami pre reg. obsahu . Náradie a náhr. drobné diely pod rám na nosič elektroniku+ powerbanky na zadný nosič. Toto mám odskúšané aj na viactýždenej ceste.Doposiaľ mi slúžia 25 rokov staré(jedny z prvých) brašne SA a dúfam že pár rokov budú. Obsah 20l bez regulácie zvádza k naplneniu a tak vozeniu zbytočností- inak je to fakt značka!

    • cyklocesty píše:

      To mas pravdu s tou regulaciou. Ale v zasade mne osobne to nejako neprekaza. Pokial mam brasnu poloprazdnu, tak je poloprazdna. Vojde sa tam aspon nejake jedlo, ak idem mimo civilizaciu.
      Navyse ja to striedam s bikepackingovym setupom tiez od Ortliebu. Ak je leto, viem ze budem mat toto minimum, dam len podsedlovku, ramovku a na riaditka. Do chladu, ked teple oblecenie zaberie viac, beriem nosicove Ortlieby. Je to taky komfort, mozno niekedy zbytocny, ako ked mas kombi auto…vezies vzduch, ale ak by trebalo, mas kde dat veci 😀

  2. PetrP píše:

    Jediné co jsem na brašnách udělal, že jsem na jedné vyměnil originální popruh za jinak barevný. Tím snadno poznám, která je „levá“ a která „pravá“. Zvolil jsem reflexní žlutou, takže je to navíc další příspěvek k lepší viditelnosti na silnicích.
    Protože za těch pár let, co brašny používám jsem popruh občas někde ve zmatku ztratil, vyřešil jsem to tak, že jsem na jedné straně přezky propojil silnějším pružným provázkem z lycry. Díky pružnosti nijak neomezuje manipulaci, bez problémů lze popruh odpojit od brašny kvůli pohodlnému rolování. A v nejhorším případě není problém větší silou přetrhnout, pokud bych potřeboval popruh samostatně.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *