Zimne tretry force ice

Recenzia na zimné tretry Force Ice MTB

Mať nohy v teple počas zimného jazdenia je základ. Dnes vám preto predstavím zimného pomocníka na nohy, ktorého sám už jednu zimnú sezónu používam. Recenzia na zimné tretry Force Ice MTB vám ukáže, ako sa mne osvedčili. Force je česká značka zaoberajúca sa cyklistickými produktami. Recenzia vám ukáže, ako sa mne osvedčili.

Ako vraví názov, sú určené primárne na MTB, ale ja ich spokojne využívam aj na cestnom bicykli. Samozrejme, treba na zimáku prehodiť cestné SPDčka za horské. Sú kompatibilné so Shimano PD-M520.

Zimne tretry force ice

Materiál a prevedenie

Tretry sú vyrobené z nepremokavého materiálu, ktorý je plne vodeodolný. Okolo členku je neoprénová vrstva, ktorá tejto vodeodolnosti napomáha. Špička je chránená gumovým okrajom, aby sa vám tretra neokopala.

Podrážka je z nylonového kompozitu. Je pomerne členitá, z pohľadu rôznych výstupkov, ktoré dobre prekrývajú kufre a uľahčujú chôdzu, a tiež by mali zabezpečovať protišmykovosť podrážky. Tá je však na druhej strane negovaná tým, že všetky tieto výstupky a celá podrážka sú veľmi tvrdé.

Zimne tretry force ice

Vložka je anatomická, zateplená. Zapínanie tretier je riešené šnurovaním, ktoré je prekryté zipsom, a na koniec spredu aj z boku dva nepremokavé jazyky na suchý zips. Tretry sú tiež vybavené reflexnými prvkami, nápisom Force na bokoch a znakom vzadu na päte.

Zimne tretry force ice

Skúsenosť v praxi

Tretry som si zohnal začiatkom zimy a absolvoval som v nich hneď v prvé dni dve 7 hodinové jazdy v mraze, v rámci mojej Tour de Vianočné trhy. A odvtedy tiež viacero kratších tréningov. Hneď, keď som tretry prvýkrát obul, mi bolo jasné, že ide o veľmi podarený kúsok. Sedia na nohe veľmi pevne, ale zároveň pohodlne. Nikde neomínajú, čo je zásluha príjemnej, mäkkej a teplej vložky.

Zapínanie na šnúrku, a následne zips a jazyk so suchým zipsom, sa mi veľmi osvedčilo. Na tretre tak neostáva žiadne slabé miesto alebo dierka, kadiaľ by sa k nohe mohla dostať vlhkosť a zima. Členok je dobre fixovaný a chodidlo rovnomerne tlačí na pedál. Celý proces obúvania je napriek tomu rýchly a rovnako aj vyzúvanie. Žiadne zápasenie a tlačenie nohy dnu, či ťahanie spotenej nohy von, nehrozí.

Zimne tretry force ice

Hrejivosť je absolútne postačujúca. Sú to moje prvé a jediné vyskúšané zimné tretry, takže nemôžem porovnávať s prémiovejšími modelmi, ale ja som ani po siedmych hodinách v mraze, ani nikdy počas mojich výjazdov nemal pocit, že mi mrznú nohy. Jasné, je potrebné si držať v teple aj core tela, inak vám ruky a nohy veľmi rýchlo vychladnú ako prvé, bez ohľadu na obuv. Ale je to iný level ako akékoľvek obyčajné zimné topánky, či klasické tretry s návlekmi. S Forcami nemám strach ísť aj na viachodinový výjazd v mraze. Stačí jedna teplá ponožka dnu a je to.

Tretry tým, že kladú dôraz na nohu v teple, trochu zaostávajú v odvetrávaní potu. Ale uznajme si, držať nohu v teple a zároveň odvetrávať, sú dva protichodné ciele. A myslím si, že to, že sa noha trocha zapotí, je pri zimných výjazdoch minimálny problém. Noha je stále v teple a aj po intenzívnejšom výjazde som zas nikdy nemal ponožku premočenú.

Zimne tretry force ice

Tretry sa mi osvedčili aj v daždi a zimnej čľapkanici. Voda neprenikla. A čo ma príjemne prekvapilo je, že sa tretry minimálne špinia. Aj keď je vonku riadna čľapkanica, povrch tretier je taký, že na nich ostáva blato a špina minimálne . Doma stačí pretrieť vlhkou handrou a sú čisté.

Ale aby som len nechválil, pridám aj dve negatíva. Podrážka sa šmýka. A šmýka sa veľmi. To znamená, že ak zosadáte napríklad na dlažbe pred panelákovým vchodom a je vlhko, dávajte si pozor. Na suchu problém nie je. Inak sa v tretrách chodí použiteľne. Je to síce trochu také kopýtko a nikam s tým nezabehnete, ale tých pár núdzových krokov nie je problém. Kufre nijako neprekážajú.

Ďalšia vec, ktorú by som vylepšil – vložka sa nedá vybrať. Bolo by to užitočné na prevetranie a vysušenie od potu po výjazde.

Zimne tretry force ice

Hodnotenie na záver

Plusy

  • výborná hrejivosť a vodeodolnosť, osvedčená aj dlhými mrazivými alebo vlhkými výjazdmi
  • spoľahlivé zapínanie a ľahké obúvanie a vyzúvanie
  • dobrá anatómia a pohodlné nosenie
  • ľahká údržba a vysoká odolnosť topánky
  • kompatibilita so Shimano MTB SPD
  • cena – pomer cena kvalita je veľmi dobrý a za 80 eur máte na 90 % zimných jázd vystarané

Mínusy

  • šmykľavá podrážka
  • nevyberateľná vložka
Zimne tretry force ice

Na záver by som dodal len toľko, že som s kúpou spokojný. Cena je veľmi priaznivá, zimné tretry Force Ice dostanete za cca 80 €. Plne splnili moje očakávania. Nohy držia dostatočne v suchu a teple. A pokiaľ jazdíte ako ja, že nepotrebujete počas výjazdu zosadať, kráčať a neprekáža vám šmykľavá podrážka, nemáte problém. Určite by sa dali niektoré veci vychytať lepšie, ale za dobrý pomer cena / kvalita máte univerzálneho pomocníka a nemusíte viac na zimných výjazdoch riešiť teplo nôh. Žiadny alobal a 4 vrstvy ponožiek 🙂

Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *