Rukavice Answer

Recenzia: zimné cyklistické rukavice Answer – klasické alebo palčiaky?

Zimný tréning, či celodenná cyklotúra? Máte radi ten pocit, keď vyjdete zo svojej komfortnej zóny a sadnete na bajk, aj keď je krajina zasnežená? Cesty, traily a cyklochodníky patria len vám. Užívate si samotu a prírodu. Jazdeniu vonku sa trenažér v obývačke nikdy nevyrovná.

Kritické však bývajú prsty na nohách a na rukách. Preto som vzal do parády dva páry rukavíc značky Answer, ktoré mám doma. Testoval som ich počas minulej zimy a zaťažkávacou skúškou prešli počas dvojdňového bikepackingu, ktorý som nazval Tour de Vianočné trhy.

Sú lepšie klasické prstové Answer Strike 2 alebo palčiaky Answer Sleestak? Ktorý koncept sa viac osvedčil v praxi? Zvládli so mnou 13 hodín jazdy a 270 km, počas ktorých teploty nevystúpili nad nulu a okrem toho aj množstvo kratších zimných tréningov.

Tento text nepíšem ako reklamu. Jednoducho ich mám doma a rád obohatím môj web aj o nejakú tú recenziu, ktorá možno niekomu pomôže. Zaujal ma ten koncept, porovnať prstové rukavice a palčiaky. Hoci, ak by ma chcel nejaký výrobca sponzorovať pár tisíckami eur mesačne, vôbec sa nebudem brániť 🙂

Answer Strike 2

Materiál a prevedenie

Rukavice sú zvrchu tvorené 5 mm neoprénovou vrstvou. Tá bezpečne chráni pred vlhkosťou a vetrom. Dlaň je pogumovaná a poskytuje tak nepremokavosť aj z tejto strany, rovnako tiež veľmi dobrý grip. Vrchná strana palca a boky prstov sú z flísu. To je veľmi praktické pri utieraní tečúceho nosa, čomu sa pri dlhej jazde v chlade nevyhnete. Vnútro rukavíc tvorí tiež príjemný flís.

Manžeta je opatrená suchým zipsom. Prevedenie vyzerá kvalitné, šitie pevné a rukavice pôsobia tak, že vydržia aj drsnejšie zaobchádzanie. Za tú jednu zimnú sezónu, čo ich mám, na nich nevidno žiadne opotrebenie. Snáď jediný nedostatok je, že si nerozumejú s dotykovou obrazovkou.

Skúsenosť v praxi

Tieto rukavice som si na Tour de Vianočné trhy obliekol prvý deň. Teplota bola niekde okolo -2 °C a navyše po väčšinu dňa fúkal ľadový protivietor. V sedle som strávil 7 hodín. Rukavice svoju prácu zastali spoľahlivo. Držali vietor za neoprénovou vrstvou a ruky som mal v teple pomerne dlhú dobu. Hoci, po pár hodinách už chlad začal prenikať a musel som pravidelne pomykať prstami a pokrútiť zápästím. Mal som pocit, že chlad najviac preniká cez flísové časti medzi prstami, a tak sa mi najviac osvedčila poloha, keď som na baranoch stisol všetky prsty k sebe.

Rukavice idú ľahko nasadiť aj zložiť, a to aj v momente, keď máte ruky skrehnutejšie. Poskytujú pomerne dobrý cit pre detail a nerobilo mi problém v nich vytiahnuť z kapsy univerzálny kľúč a dotiahnuť kufre na tretrách alebo otvoriť proteínovú tyčinku. Pogumovaná dlaň pevne sedela na riadidlách a dávala mi istotu v riadení pri každom úchope baranov.

Ruky sa vnútri nezapotili ani raz, a to ani v momentoch, keď som musel trochu dupnúť do pedálov v kopci. Áno, Striky som testoval v poriadnej kose, ale s potením som problém nemal. Myslím si, že odvetrávanie majú zvládnuté výborne. Naopak, niekedy som bol až prekvapený, aké príjemné teplo dokážu poskytnúť aj napriek tomu ľadovému protivetru.

Jedinú vážnejšiu výhradu mám proti kratšej manžete. Je taká presne na mieru, ale ak by pridali centimeter až dva, veci by to neuškodilo. Zapínanie na suchý zips sa dá zvládnuť ľahko aj s nasadenou rukavicou. Ale už viac pozornosti som musel venovať napasovaniu bundy pod manžetu. Počas jazdy som cítil, že toto je slabé miesto. Prekrytie nebolo veľké a po čase a pár pokrúteniach rukou sa bunda mala tendenciu vyhrnúť a chlad prenikal na zápästie. No uznávam, že bunda zachytená za palec by tento problém vyriešila.

V neposlednom rade sa mi páči dizajn. Jednoduchá praktická čierna s reflexným nápisom na ukazováku. Veľmi účelné pre moje cyklotúry, kde človek čistote veľa šancí nedá. Prípadné šrámy od oleja, špiny a blata sa na rukaviciach nijako neprejavia.

Answer Sleestak

Materiál a prevedenie

Rukavice sú palčiaky, verzia 3+1. To znamená, že okrem palca máte separátne aj ukazovák. Zvyšné tri prsty sú spolu. Vrch je tvorený nylonom, dlaň je z flísu a grip na dlani tvoria pogumované nápisy. Vnútro rukavíc je z flísu a manžeta z obyčajnej elastickej bavlny. Prevedenie je snáď ešte jednoduchšie ako na Strikoch. Ale v jednoduchosti je krása. Nič navyše, čo by rušilo dojem alebo komplikovalo funkčnosť.

Skúsenosť v praxi

Rad na tieto palčiaky prišiel na druhý deň výletu. Teplota počas dňa tiež nevystúpila nad bod mrazu. Objektívne som z nich mal pocit, že sú veľmi teplé. Teplejšie ako Striky. Ruky mi v nich nevychladli ani raz. Ale rukavice dostali k dobru výhodu, že neboli pod paľbou ľadového protivetra.

Oproti neoprénu na Strikoch som nylon na Sleestakoch trochu podceňoval. Ale osvedčil sa výborne a rukavice počas celého dňa, 6 hodín jazdy, poskytovali príjemné teplo. Slabina Strikov, únik tepla medzi prstami, je pri týchto palčiakoch odstránená. Prsty, ktoré boli spolu, sa aj sami zohrievali. Priznám sa, že som voči palčiakom mal isté predsudky, ale po skúsenosti so Sleestakmi už nemám. Palčiaky sú z pohľadu udržania tepla jednoznačne lepšie.

Daňou za teplo je naopak slabší cit pre detail. Nie, že by to pri jazde prekážalo. Oddelený ukazovák dokáže zastať spoľahlivo prácu pri preraďovaní aj pri hrubších úchopoch, ako napríklad dotiahnutie remeňov na brašni. Ale predsa prstovým rukaviciam nemôžu konkurovať.

Svoju nemotornosť však vyvážia veľmi jednoduchým navliekaním a vyvliekaním. Striky išli dolu ľahko, ale predsa sa človek viac narobil. So skrehnutými prstami ich navliecť, zapnúť manžetu a skryť pod ňu bundu, chvíľu trvalo. Sleestaky šli dolu jedným ťahom a rovnako ľahko aj naspäť. Otázka sekundy. Jednoduchá flexibilná manžeta, navyše dostatočne dlhá, rýchlo sadla na bundu a nemal som problém s vyvliekaním rukávov ako pri Strikoch. V praxi som tak pohodlnejšie Sleestaky zhodil, urobil potrebný úkon a znova rukavice nahodil, ako sa trápiť a otvárať napríklad tyčinku s prstovými rukavicami. Pri prsťákoch si človek rozmyslí, či ich dá dolu. Pri Sleestakoch som nad tým rozmýšľať nemusel.

Odvetrávanie funguje rovnako spoľahlivo ako pri Strikoch. Nezapotil som sa ani raz, napriek tomu, že som v nich zdolal aj pár dlhších kopcov. Grip rukavíc nie je taký dokonalý ako na Strikoch, ale na asfalte úplne postačoval. Okrem toho, palčiaky majú vnútri viac miesta. Ak by to išlo s mrazom do tuhého, dali by sa pod ne navliecť ešte tenké prsťáky ako záloha.

Slabú výhradu mám snáď len voči zvolenej farebnej kombinácii. Nie, že by sa mi nepáčila biela alebo ponúkaná oranžová ako doplnok čiernej. Ale biela po dni používania sa ľahko zašpiní a ťažko vyperie. Ale to je vec vkusu a podmienok. Ja osobne vždy volím čiernu a čo najčiernejšiu 🙂 Inak rukavice pôsobili veľmi spoľahlivým a trvácnym dojmom.

Kedy si ktoré kúpiť?

Bol som zvedavý, ktorý koncept sa osvedčí viac. Tipoval som prstové. Rovnako som počas dvoch dní premýšľal, ktoré sú lepšie. Vyskúšal som obe v rovnakých podmienkach a obe sa osvedčili, a spoľahlivo mi chránili prsty aj počas viachodinovej jazdy.

Osobne sa mi však viac zapáčili Sleestaky. Sú teplejšie a veľký plus je pre mňa aj rýchlejšia manipulácia pri navliekaní. Asi najviac rozhodlo moje podvedomie. Keď som ich bol pofotiť v lesíku pri dome (počas cesty som v tom mraze chuť robiť fotky nemal), po fotení som si automaticky obliekol Sleestaky. Jednoducho pocit, že mi rýchlejšie zohrejú skrehnuté prsty a ľahšie ich navlečiem. A to je pre mňa asi hlavné plus.

Vodný test na záver

Hoci, a teraz vás zamotám, skúsil som doma ešte jeden test. Počas cesty nepršalo, takže vodoodolnosť mi vŕtala v hlave. Obliekol som obe a šup s nimi pod vodovodný kohútik. Tu jednoznačne vyhrali Striky. Neoprén zvrchu, hrubý flís na palci aj pogumovaný spodok 100% ochránili pred sústredenou paľbou vody zo všetkých strán. Sleestaky držali obstojne zvrchu. Zospodu ale premokli hneď.

Verdikt

Prstové Striky sú lepšie, ak:

  • jazdíte technicky náročný terén a potrebujete lepší grip,
  • teploty sú okolo nuly,
  • je riziko dažďa.

Sleestaky sú lepšie, ak:

  • jazdíte na ceste,
  • teploty idú výrazne pod nulu,
  • idete na naozaj dlhú a chladnú jazdu, kde je potrebné udržať každý kúsoček tepla,
  • nehrozí dážď.

Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *