Postavenie Lužného mosta, ktorý spája slovnaftskú a petržalskú dunajskú hrádzu, mi rozšírilo možnosti na objavovanie nových zákutí na slovnaftskej strane Dunaja. Cyklookruh cez dunajské lužné lesy, ktorý dnes opíšem, je nenáročných 30 kilometrov, prevažne po cyklocestách, mimo automobilovú dopravu. Celý vedie po rovine, po relatívne dobrom asfalte, naskytnú sa na ňom pekné výhľady na Dunaj, prechádza príjemnými lužnými lesmi a nie sú na ňom žiadne prevýšenia, ak nerátam nejaké to vykrúženie hore na most.
Propozície
- dĺžka – 30 km (spod Starého mosta a späť)
- profil – rovinatý
- povrch – 100% asfalt (80% kvalitný asfalt, 20% hrboľatý deravý asfalt)
- bezpečnosť – vysoká (väčšina cesty je cyklochodník, resp. málo frekventované bočné cesty)
Trasa
Trasu začínam štandardne pod Starým mostom na petržalskej strane. Odtiaľto sa vydajte smerom na Čunovo, popod Prístavný most a okolo čističky na konci Petržalky. Cesta vedie po Dunajskej hrádzi a miniete aj niekoľko príležitostí na pivo 🙂
Po asi 8 kilometroch už vidíte nový Lužný most. Prejdite po ňom na druhú stranu Dunaja. Toto je jeden z najkrajších úsekov trasy. Most vedie pomerne vysoko ponad rieku a sú z neho krásne výhľady na jej ramená, aj na hausbóty postavené na brehoch.
Mostom prejdete ponad „jazero“ Zemník, hlavný tok Dunaja, aj nejaké tie bočné ramená. Celý most je dosť dlhý, jeho prejazd má asi 3 kilometre. Najprv je to nenápadne hore a potom je to príjemne z mierneho kopca dolu.
Po odbočení doľava vás úzka cestička vovedie do lesa. Asfalt je tu hrboľatý a dosť zašpinený od konárov a listov, ale nezmizne. Nie je to na rýchlu jazdu na cestnom bajku, hoci prejsť sa dá. Viac si to však užijete na hrubších gumách gravelu alebo krosového bicykla.
Vzápätí sa cesta opäť rozdvojuje. Tá väčšia vedie mierne doprava, menšia, na pohľad zarastenejšia, pokračuje rovno. To je slepá ulička, ktorá skončí v húští po pár sto metroch. Takže pokračujte tou vpravo.
Chránený pred prípadným vetrom prídete cez les k skupine domov. Celý čas idete vlastne po modrej turistickej značke a tu, pri domoch, je smerovník. Je to lokalita Topoľové. Je to veľmi príjemné miesto, kde bol kedysi aj bufet. Ten teraz (jar 2022) nebol otvorený, ale zato je tam pár zlatých mačiek a dá sa kúpiť v jednom z domov aj med od včelára.
Za domami prejdete okolo ďalšej rampy a cez malé parkovisko. Je to ešte pár stoviek metrov lesom po hrboľatom asfalte, kým sa cesta rozšíri. Sú tu dva nadjazdy ponad diaľnicu a fungl nový asfalt.
Pokračujte stále po tejto novej asfaltke. Za nadjazdami sa trochu pokrúti, ale nie je kde zablúdiť, ak sa budete držať cesty. Prevedie vás lokalitou Ketelec, čo je v podstate zopár domov. Taký zabudnutý svet, kam síce ešte chodí MHD, ale inak to už vôbec nepôsobí ako Bratislava 🙂
Keď skončia domy, už z diaľky vidieť Slovnaft. Prídete na križovatku. Rovno vedie cesta s chrumkavým asfaltom do Podunajských Biskupíc. Vy zahnite doľava k Slovnaftu.
Celý tento úsek okolo priemyselnej opachy meria asi dva kilometre a končí nadjazdom ponad diaľnicu. Za nadjazdom je ďalšia priemyselná krajina. Konkrétne areál spaľovne odpadov. No, aspoň viem, kam to všetko zo smetiaka ide 🙂
Asfalt je tu popukaný a vedie popri potoku, ale inak je to pekný úsek, ktorý vás dovedie až k vodárenskej stanici. Na jednej strane je potok, na druhej záhradky.
Pri vodárenskej stanici sa napojíte na cyklocestu vedúcu zo slovnaftskej hrádze. Tu sa dajte doprava
Pomaly sa vraciate do mesta. Za bufetom zahnite doľava a vzápätí potom doprava tak, aby ste pokračovali po cykloceste. Nasleduje dlhý rovný úsek medzi záhradkami a prístavom. Prejdete ponad začiatok malého Dunaja. Je tu jeden fajn bufet dolu pri záhradkách. Má tú skvelú vlastnosť, že je otočený na slnečnú stranu a slnku nič nebráni. Takže sa tu krásne sedí na pive 🙂
Na konci je potrebné už iba prejsť Prístavný most späť na petržalskú stranu a po hrádzi prebicyklovať posledné dva kilometre pod Starý most.
Ďalšie tipy na cyklovýlety v okolí Bratislavy nájdeš tu.