Kreuzneustein hrad

Výlet k hradu Kreuzenstein a do mesta Tulln

Viedeň a okolie poskytuje pre cyklistov veľa možností na cyklovýlet. Už som na stránke zverejnil článok, ako sa do Viedne dostať na bicykli, ale tentokrát som sa rozhodol preskúmať trochu okolie mesta. Voľba padla na rozprávkovo vyzerajúci hrad Kreuzenstein.

Kto to nechce odbicyklovať až z Bratislavy, môže vziať vlak. Chodí každú hodinu z Petržalskej železničnej stanice a spiatočný lístok vrátane bicykla stojí cca 14 Eur.

Propozície

 • dĺžka – 106 km (z Wien Hauptbahnhof a späť)
 • profil – rovinatý (jediné dva kopce sú na hrady Kreuzenstein a Greifenstein + výdatný kopec je na Kahlenberg, ak sa rozhodnete ísť hore)
 • povrch – dobrý asfalt, s výnimkou 100 metrov offroadu v okolí hradov
 • bezpečnosť – vysoká (90% cyklochodník, aj vo Viedni je to v pohode, len pomalé kvôli množstvu semaforov)

Z Wien Hauptbahnhof je potrebné sa prekľučkovať mestom k Dunaju. Konkrétne k Reichsbrücke. Našťastie má Viedeň dobre vybudovanú sieť cyklochodníkov, takže je to bezpečné z pohľadu dopravy.

Hrad Kreuzenstein

Prejdete Dunaj aj Donauinsel po Reichsbrücke a spod mosta sa vydáte po cyklochodníku pozdĺž rieky smerom na Klosterneuburg, resp. Leobendorf. Leobendorf je vaša cieľová stanica. Dedinka, v ktorej sa hrad Kreuzenstein nachádza.

Vieden Vieden
Reichsbrücke s typickými „mrakodrapmi“ – začiatok trasy

Cesta vás povedie popri Dunaji. Je to neškodná a príjemná rovinka popri vode, kde je vždy veľa cyklistov a bežcov. Na druhej strane rieky máte výhľad na kopec Kahlenberg s vysielačom, ktorý pomaly nechávate za sebou.

Kreuzneustein Vieden
Cyklotrasa popri Dunaji

Po pár kilometroch prídete do mestečka Korneuburg. Cyklotrasa sa odkloní od Dunaja a zavedie vás do centra (popod diaľnicu a koľajnice).

Kreuzneustein Leobendorf
Mestečko Korneuburg – centrum

Je potrebné prejsť centrom Korneuburgu ku kostolu a pri ňom sa nachádza odbočka na Leobendorf. Tu už nejdete po cyklochodníku, ale po klasickej ceste. Doprava je však minimálna. Cesta vás vyvedie z obce a potom už len stačí na najbližšom kruháči sledovať tabule, smer Leobendorf.

Kreuzneustein Leobendorf
Hrad samotný je už dobre viditeľný na vzdialenom kopci a popri ceste je vybudovaný aj cyklochodník

Z dediny Leobendorf vedie na hrad krátky, ale výživný kopček popri futbalovom ihrisku. Posledných pár metrov je po šotoline. Ale to už ste priamo pod hradom a kvôli množstvu turistov sa aj tak bicyklovať veľmi nedá.

Do hradu sa dá dostať len prostredníctvom platenej prehliadky so sprievodcom, ktorá začína každú celú hodinu. Ja som kvôli tomu, že som nemal ako zamknúť bicykel a musel by som takmer hodinu čakať na ďalšie kolo, vnútri nebol. Zabaviť sa môžete aj ukážkou sokoliarstva (areál je hneď vedľa hradu), prípadne posedieť v priľahlej reštaurácii.

Kreuzneustein hrad
Hrad Kreuzenstein

Do mesta Tulln

Pokračovať vo výlete môžete smerom na mesto Tulln. Je potrebné sa z Leobensdorfu kúsok vrátiť rovnakou cestou do Korneuburgu. Vrátite sa až na miesto, kde sa cesta začala odkláňať od Dunaja a sledujete smerovníky na Tulln. Cesta prejde popri drevených chatkách a potom sa vráti k rieke. Nie je kde zablúdiť. Stačí sledovať smerovníky, ktoré sú pomerne časté a ostatných cyklistov.

Kreuzneustein Tulln
Do Tullnu vedie pohodlný cyklochodník popri Dunaji.

Tulln sa objaví na druhej strane Dunaja asi o 20 km. Pred mestom je most, po ktorom sa dostanete cez Dunaj do centra. Samotné mestečko je malé, ale typicky rakúsky upravené, s peknou promenádou popri rieke a útulným centrom mesta.

 • Kreuzneustein Tulln
 • Kreuzneustein Tulln

Hrad Greifenstein

Z Tullnu odporúčam vybrať sa späť druhým, pravým brehom Dunaja. Je trochu zaujímavejší. Viac cyklistov, viac dediniek a sem tam sa šmykne aj nejaký ten bufet.

Kreuzneustein Tulln
Cyklochodník z Tullnu do Viedne

Navyše sa vám podarí obzrieť ešte hrad Greifenstein. Pravdepodobne však iba spoza plota. Ide o súkromný pozemok a v čase môjho výletu bol uzavretý pre rekonštrukciu.

Kto sa chce dostať až tesne za plot, musí v dedinke Greifenstein odbočiť z cyklocesty, prejsť popod koľajnice do centra dediny a vybrať sa nahor bočnou uličkou.

 • Kreuzneustein Grafenstein
 • Kreuzneustein Grafenstein
 • Kreuzneustein Grafenstein
 • Kreuzneustein Grafenstein

Pri Dunaji pod hradom Greifenstein je aj odpočinková zóna s bufetmi a ihriskami. Ideálne miesto na pauzu a oddych pred záverečnou cestou späť do Viedne.

Cyklochodník vás odtiaľto dovedie popod Klosterneuburg popri Dunaji až pod viedenské mosty. Samotný Klosterneuburg však tiež stojí za obhliadku.

Milovníci kopcov si môžu vyšliapať až na Kahlenberg. Stúpanie začína v centre Klosterneuburgu a vedie takmer celé po kockách. Drina a radosť zároveň. Každopádne drina odmenená krásnym výhľadom na celú Viedeň.

Kreuzneustein Kahlenberg
Výhľad na Viedeň z kopca Kahlenberg
Download file: Kreuzenstein.gpx
Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
This Article Has 3 Comments
 1. Malý úsek z tejto túry som pred viacerými rokmi absolvovala tiež. Ďakujem za pripomenutie niektorých miest.

 2. Peter Lichner píše:

  Prešiel som presne túto trasu dňa 9.5.2022 s výnimkou hradu Kreuzenstein, ktorý unikol mojej pozornosti. Snáď najbližšie. Zato som bol v Stockerau aj s blúdením . Mesto Tulln bolo práve trochu rozkopané ale veľmi dobre tam padol dobrý Wienerschnitzel. Cesta hlavne od hradu Greifenstein do Viedne bola veľmi malebná. Vyšľapal som aj do kláštora v Klosterbergu, Kahlenberg som vzhľadom na rok narodenia odložil na lepšie časy. S rezervou treba brať počet km uvedených v popise na weboch pre cestu Viedeň – Tulln, reálne je to viacej.

  • cyklocesty píše:

   Ano, tie kilometre su komplikovane, lebo samotna Vieden ma cez 20km takze je otazne, kto to odkial pocita 🙂 Kazdopadne je to velmi pekna trasa a ked sa bude dat, chodte aj Kahlenberg. Stoji to za to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *