Neusiedler Roundtrip

Bicyklom okolo Neusiedler See

Bicyklom okolo Neusiedler See sme sa s priateľkou pokúsili prejsť už minulý rok, ale búrka nás zahnala do vlaku a následne do krčmy vo Viedni. A tak prišiel tento rok pokus číslo 2. Tentokrát úspešný.

Neusiedler See je stepné jazero. A to znamená, že je plytké a obklopené pásom rákosia. Práve preto máte niekedy pocit, akoby ste boli na pláňach strednej Ázie, a práve preto vodu niekedy cez kilometre rákosia nie je ani vidieť. Ale cyklotrasa je to pekná, rovinatá s množstvom zaujímavých miest a vtáky majú z rákosia radosť 🙂

Neusiedler Roundtrip
Neusiedler See

Propozície

 • dĺžka – 139 km (zo žel. stanice Parndorf Ort okruhom na tú istú stanicu)
 • profil – rovinatý (mierne kopce jedine v okolí mesta Šoproň)
 • povrch – dobrý asfalt
 • bezpečnosť – vysoká (90% cyklochodník)

Začiatok výletu

Najlepším východiskovým bodom na okružný výlet je železničná stanica Parndorf Ort. Spiatočný vlak vrátane bicykla stojí z bratislavskej Petržalky cca 6 eur a cesta trvá 25 minút. Neseknite sa, Parndorf má dve stanice. Najprv „obyčajný“ Parndorf – tu ešte nevystupujte a až ďalšia je Parndorf Ort.

K Neusiedler See je možné z Bratislavy aj dobicyklovať. Ako na to, nájdete na tomto linku: https://cyklocesty.sk/bicyklom-k-neusiedler-see/

Po vystúpení z vlaku je potrebné prejsť podchodom pod nástupištami na druhú stranu. Tam už zbadáte úzku asfaltovú cestičku vedúcu popri koľaji. To je začiatok cyklotrasy.

Cestička vedie pomedzi polia, dvakrát prejde popod diaľnicu a je to prakticky stále mierne z kopca až do mestečka Neusiedl am See. Tento úsek meria asi 7 km.

Neusiedler Roundtrip
Nie je sa kde pomýliť. Stačí sledovať piktogramy na ceste a zelené tabule s cyklotrasou B21

Cesta vás dovedie k železničnej stanici v Neusiedl am See a ďalej vedie poza stanicu. Hneď za ňou sa spúšťa medzi vinicami z kopca dolu, až prídete na rázcestie cyklotrás. Tu sa môžete rozhodnúť, ktorým smerom sa vydáte.

My sme sa vybrali doľava do Neusiedl am See a ďalej na Podersdorf a Illmitz. Od tohto momentu sledujte značenie cyklotrasy B10. Nebojte sa, trasa má viac variant a odbočiek, a niekedy sa rozdvojuje. Ale nech sa vydáte ktoroukoľvek trasou, vždy sa nakoniec spojí a spoľahlivo vás prevedie okolo jazera.

Neusiedler Roundtrip
Doľava na Illmitz, doprava na Mörbisch am See

Bezpečnosť trasy a povrch

Trasa vedie okolo celého jazera po cyklochodníku. Ten je asfaltový, avšak na pár sto metroch sa v okolí Podersdorfu mení na udupanú šotolinu. Trocha prašné, ale dá sa to zvládnuť aj na cestnom bicykli. Rovnako niektoré úseky v Maďarsku, od hranice v Pamhagene do mesta Fertőd, sú trocha rozhrkané, ale stále asfaltované.

Po klasickej ceste pre autá sa ide len v Maďarsku, medzi dedinou Balf a mestom Šoproň. Resp. medzi Balfom a Fertőrákosom, ak idete striktne okolo jazera a vyhnete sa Šoproňu.

Kopce

Kopce vás nečakajú. Jeden zdĺhavý, ale nie veľmi strmý kopec je len za Balfom v prípade, že sa rozhodnete ísť do Šoproňu. Ale dá sa to zvládnuť za 10 minút nenáročným tempom. Tak isto zo Šoproňu smerom na Fertőrákos príde jedno výdatnejšie stúpanie. Ale tiež, ak sa na to psychicky nastavíte, za pár minút je to za vami. Za mesto Šoproň tie kopčeky určite stoja.

Zaujímavé miesta okolo jazera

Neusiedl am See – 10 km

Hneď na začiatku nášho výletu sme prišli do mestečka Neusiedl am See. Centrum mesta môžete vynechať, ale určite nevynechajte mólo, ktoré vybieha do jazera. Je to jeden z najkrajších prístupov k vode na jazere. Máte odtiaľ úžasný výhľad na celé jazero, a keď je dobré počasie, vidno aj masív Schneebergu v diaľke.

Neusiedler Roundtrip
Reštaurácia na konci móla

V lete je hladina jazera posiata plachtami lodiek. Loďky sa tu dajú aj požičať. Hneď vedľa móla je aj platená pláž, prírodné kúpalisko a reštaurácia.

Neusiedler See
Neusiedler See, pohľad z móla v Neusiedl am See

Na mólo sa dostanete tak, že na mieste, kde cyklotrasa B10 križuje hlavnú cestu pre autá, zahnete doprava. Trvá to asi kilometer, ale množstvo ľudí smerujúcich k jazeru vás uistí, že idete správne.

Neusiedler Roundtrip
Na tejto križovatke doprava na mólo

Podersdorf – kúpalisko a ikonický maják – 20 km

Príjemnou cestičkou pomedzi rákosie sme sa prepracovali nejakých 10 km do Podersdorfu. Scenérie cestou mne osobne pripomínali akési stepné jazero v strednej Ázii. Teda nie, že by som tam niekedy bol, ale takto nejako si to predstavujem. Šíro-šíra step, v diaľke jazero a na jeho popredí pasúce sa kone.

Neusiedler Roundtrip
Scenérie okolo jazera na ceste do Podersdorfu

Samotný Podersdorf je zaujímavý tým, že sa v ňom nachádza najfotogenickejší maják v Rakúsku, pri ktorom sa musí odfotiť každá instagramová influencerka a je tam tiež prírodné kúpalisko. A celkovo veľa reštaurácií, kaviarní a pre tých, čo si cestu okolo jazera rozložia na viac dní, je tu aj kemp.

Neusiedler Roundtrip
Maják v Podersdorfe

Illmitz – kompa na druhú stranu jazera – 35 km

Cestou do Illmitzu sme prechádzali pomedzi vinice. Cesta sa mierne odklonila od jazera. Na východnom brehu jazera sa však nachádza aj niekoľko menších jazier. Tie boli teraz v lete vyschnuté a na ich plytkom dne bolo vidno bielu zaschnutú soľ.

V Illmitzi sa v centre dediny môžete rozhodnúť. Kto si chce cestu okolo jazera skrátiť alebo proste vyskúšať loď, vyberie sa smerom k jazeru. Je to pár kilometrov pomedzi vodné kanály a rákosie, ale na konci je mólo, z ktorého premáva párkrát denne kompa na druhú stranu jazera, do Mörbischu. Viac o možnostiach lodnej dopravy na jazere nájdete na tomto linku: http://drescher-touristik.at/drescher-line/fahrplan/

Neusiedler Roundtrip
Cestou okolo jazera nájdete viacero pozorovateľní a odpočívadiel. Sem tam dokonca aj pitnú vodu

Kto si dopraje výdatnejšiu dávku kilometrov cez Maďarsko, ten sa vyberie na Apetlon a Pamhagen ako my. V tomto úseku je to nudná rovina. Cestou za Apetlonom, uprostred polí, je však aspoň jeden bufet. Treba tiež povedať, že od jazera sa cesta odkláňa a vodu opäť uvidíte až o cca 50 km v Mörbisch am See.

Fertőd a kaštieľ Esterházyovcov – 60 km

Medzi Pamhagenom a Fertődom je cyklochodník zabudnutý, úzky a dosť rozbitý. Vedie paralelne popri ceste. Maďarské forinty si viete zameniť hneď pár kilometrov za hranicou v dedinke Nyárliget. Ak sa vám nechce, nevadí. S eurom som nemal nikde problém.

Makarska Madarsko Fertod
Kaštieľ Esterházyovcov v meste Fertőd

V samotnom mestečku Fertőd stojí za zastávku, teda okrem lacnej krčmy pri futbalovom štadióne hneď na začiatku mesta, aj kaštieľ Esterházyovcov. Je to také malé maďarské Versailles s upraveným parkom. Prehliadka kaštieľa je možná len so sprievodcom, ale do areálu sa dostanete zadarmo, a tiež aj do záhrad.

Niekde po internetoch som dokonca čítal, že v minulosti, keď hladina jazera stúpla, dalo sa ku kaštieľu dostať loďkou. Inak je jazero vzdialené niekoľko kilometrov.

Neusiedler Roundtrip
Kaštieľ Esterházyovcov

Šoproň – 85 km

V Maďarsku už nesledujete cyklotrasu B10, ale trasu Eurovelo 13. Až do dediny Balf, asi 20 km za Fertődom vás dovedie nový cyklochodník. V dedine Balf je potom odbočka pri kostole na Šoproň. Ak nechcete ísť do Šoproňu, pokračujte rovno na Fertőrákos.

Neusiedler Roundtrip
Cyklochodník na maďarskej strane

My sme zahli na Šoproň. Šoproň určite odporúčam. Síce sa musíte popasovať asi 5 km po klasickej ceste a tiež s miernym kopcom dlhým 3km, doprava je však znesiteľná a mesto za to určite stojí. Centrum je pekné, historické, s množstvom krčmičiek a reštaurácií. Šoproň by samotný vydal na celodenný výlet.

Neusiedler Roundtrip Sopron
Mesto Šoproň

Zo Šoproňu sme sa vydali po obyčajnej ceste pre autá. Cez víkend však nebola hustá premávka. Viac dal zabrať kopec, pár kilometrov za Šoproňom, pred Fertőrákos. Teda, on ten kopec nie je nijako hrozný. Asi kilák do kopca. Ale už sme mali v nohách skoro 90 km a neboli sme naladení na kopce.

V dedine Fertőrákos sme sa opäť pripojili na cyklotrasu B10, resp. Eurovelo 13. V centre dediny vás smerovník navedie do Rakúska.

Neusiedler Roundtrip
V dedine Fertőrákos sme sa napojili opäť na cyklotrasu, ktorá viedla tam rovno poza to auto

Mörbisch am See – 100 km

Za Fertőrákosom, hneď kúsok, je prechod do Rakúska. A prvá dedina na rane je Mörbisch am See. Z mierneho kopca za hranicou je krásny výhľad na južnú časť jazera. V samotnej dedine Mörbisch am See je možnosť spraviť si zachádzku k jazeru. Je to tam už taká neusiedlerská klasika. Najprv 2 km čistej roviny medzi rákosím, potom mólo s reštauráciou a odparkovanými loďkami.

Neusiedler Roundtrip
Južná časť Neusiedler See
Neusiedler Roundtrip
Prístup k vode v Mörbisch am See

Západná strana jazera – 120 km

Západná strana jazera je podľa mňa príjemnejšia ako tá východná, hoci šancí dostať sa k jazeru je menej. Prechádzate však viacerými dedinkami, ktoré sú hustejšie, a tak nemáte pocit, že tá rovina je nekonečná, ako tomu bolo na druhej strane jazera v okolí Pamhagenu.

Okolo sa rozprestierajú vinice a pomerne časté sú aj odpočívadlá. Tiež sa sem tam vyskytne studnička na vodu a príjemný bonus je, že od dedinky Donnerskirchen vedie už aj železnica. Ako poistka pred popoludňajšími búrkami a vyčerpaním 🙂

Neusiedler Roundtrip
Pri jednom z odpočívadiel za Oggau am Neusiedler See sme objavili aj farmu

Ak nevychytáte tradičný čelný severozápadný vietor, tak tento úsek už príjemne odsýpa. My sme mali čas dobrý a cez dedinky Jois a Neusiedl am See sme sa v pohode dostali až do Parndorfu.

Neusiedler Roundtrip
Krajina viníc na západnom brehu jazera

Výlet sme zmákli od 9.00 rána do 19.00 večera a nakotúľali sme 145 km, vrátane všetkých zachádzok. Čo je pri plánovaní cyklistiky v tomto kraji najdôležitejšie, vyberte si bezveterný deň 🙂

Zďaleka sme však nepreskúmali všetky zákutia jazera, takže by táto okružná jazda vydala aj na 2-3 dni, pokiaľ chcete ísť na pohodovým tempom, kúpať sa a ochutnávať miestne vína. A najvhodnejší čas na návštevu podľa mňa práve prichádza teraz na jeseň, keď sa bude zbierať úroda z viníc a krajina chytí trochu krajší, farebnejší ráz.

Pár tipov na záver

 • spiatočný vlak do Parndorfu je lacnejší ako jednosmerný lístok a má v sebe zahrnutý aj bicykel
 • vlak premáva aj z Neusiedl am See, čím si skrátite cestu o 7 km, resp. 14km, ale v Parndorf Ort treba prestúpiť na ten do Petržalky
 • studničku na vodu som zaregistroval kúsok za Podersdorfom pri odpočívadle a potom tiež pri farme na odpočívadle za Oggau
 • na doplnenie zásob odporúčam potraviny pri hlavnej ceste vo Fertőd, ktoré sú otvorené aj poobede cez víkend a v Šoproni podobných nájdete tiež viacero
 • kempy sú okrem Podersdorfu aj na západnej strane v dedinách Rust, Oggau a Breitenbrunn
 • častá otázka „Musím mať prilbu na bicykel do Rakúska?“ Odpoveď znie „nie, ak máte nad 12 rokov“, ale ja odporúčam ju mať
 • cyklotrasa z Bratislavy k Neusiedler See je tiež pekná https://cyklocesty.sk/bicyklom-k-neusiedler-see/
Download file: Neusiedler See Roundtrip.gpx
Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
This Article Has 2 Comments
 1. Kuldo píše:

  Okolo Neusiedler see som išiel koncom júla 2019. Z hlavnej stanice BA som vyrazil o 12:00 a naspäť som bol druhý deň o 16:30. Celkom 253 km, na 25 ročnej Meride a s dvomi batohmi vzadu. Najskôr východná strana jazera, prenocovanie na maďarských pastvinách, kde ma ráno zobudili ovce a naspäť okolo západnej časti jazera.

  Zopár zážitkov a skúseností
  – Teplota cca 34-35°C bola vražedná, cca 90% žiadny tieň. Za deň a pol som na trase nechal 3,5 kg.
  – Východná časť jazera je podstatne zaujímavejšia, viacej možností odbočiť k jazeru a okúpať sa. Občas viedla trasa i tieňom a na zopár miestach sa dá nabrať pitná voda.
  – Šoproň – oplatí sa spraviť odbočku a vidieť – pre mňa jediné zaujímavejšie mesto na trase.
  – Západná časť jazera – maďarský úsek rozmanitý. Pekná jazda lesom zo Šoprone. Ale potom to príde. Rakúsko na jedno kopyto.
  Vinice, vinice, vinice, vinice, kukurica, vinice, dedina, vinice, vinice, slnečnice, vinice, vinice, zajac, vinice, vinice, dedina, vinice, kukurica, vinice, … a neskutočná nuda. Jazero v nedohľadne, asi 3-5 km vzdušnou čiarou. Západná časť cyklotrasy B10 je ukážka sily marketingu a propagandy, keď treba oživiť región a vytiahnuť z rakúskych dochodcov na elektrobicykloch nejaké €čka.

  Záver: zober decká na celodenný výlet napr. do Podersdorf am See, nech sa zahrajú na krásnej trávnatej pláži a vykúpu v Neusiedler See. Plytká a od piesočného dna zakalená voda im určite vadiť nebude. Oplatí sa a všetci budete spokojní. Keď ale chceš cyklovýlet popri vode (nielen so vzdialeným výhľadom na vodu), tak si vyber skôr Donauradweg (stačí Passau – Viedeň), alebo napr. vzdialenejšiu cyklotrasu okolo Bodensee.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *