Hallstatt

Salzburg, Hallstatt a alpské jazerá

Krajina v okolí mesta Salzburg, nazývaná aj Salzkammergut, je jedna z najkrajších, aké som na svojich cestách zatiaľ videl. Scenérie alpských štítov, zelených lúk posiatych žltými kvetmi, horské alpské jazerá, pri ktorých máte pocit, že ste v Chorvátsku pri mori a nakoniec jedinečný Hallstatt. Mestečko obklopené horami na brehu Hallstattského jazera pôsobí ako z fantasy filmu. Ideálne miesto na víkendový cyklovýlet.

Plán bol jednoduchý. Využiť pekný víkend na dvojdňový výlet do Klagenfurtu a k Wörthersee. Keďže sme ale nezohnali lístok na bicykle do vlaku, operatívne sme zmenili destináciu na Salzburg. Ten som už síce preskúmal pred rokom na mojej alpskej tour zo Salzburgu do Viedne, no krásne na tejto destinácií je, že nikdy nesklame. Uchváti vás vždy a znova, bez ohľadu na to, koľkokrát ste tam boli.

Piatok – vlakom do Salzburgu

Tentokrát sme šli traja. Ja, moja priateľka a kolega Jano. Ten sa bol tohto roku v rámci prípravy už dvakrát bicyklovať, aby získal kondičku, a tak nás nemohlo nič zastaviť 🙂 Zbalení na dva dni v spacákoch sme sa piatok večer vybrali vlakom do Salzburgu, odkiaľ sme mali v pláne bicyklami prejsť popri Mondsee do Hallstattu.

Hallstatt
Pätnásť minút do odchodu vlaku. Stíhame jedno vínko:)

Vlaky v Rakúsku ma neprestanú udivovať. Na prvý pohľad nevyzerajú nijako špeciálne, ale už kúsok za Viedňou bola na informačnom displeji rýchlosť 250 km/h a vlak šiel hladko a nenatriasal ako tie naše zadarmo.

Chcelo to trocha driny napasovať naložené bajky na úzke háky vo vlaku, ale potom už sme sa mohli venovať krajine za oknom.

Hallstatt
Venujeme sa krajine za oknom 🙂

Tip #1: Pri ceste vlakom zo Slovenska do Rakúska sa oplatí kupovať lístok spiatočný. Je rovnako drahý, ak nie dokonca lacnejší ako jednosmerný. Platilo to do Passau, platí to aj do Salzburgu. Spiatočný z Bratislavy do Salzburgu aj s rezerváciou pre bicykel stál 53 eur na osobu a bicykel.

Tip #2: Rakúske vlaky jazdiace v noci majú problém s bicyklami, neberú ich. Preto ak plánujete cestu, choďte denným vlakom – taký, ktorý nemá lehátka.

Do Salzburgu sme dorazili už za tmy. A nielen tej na oblohe. Veď nie náhodou sú prvé dve fotky s pivom, resp. vínom v ruke 🙂 Áno viem, pivo na bicykel nepatrí. Preto sme ten večer zo stanice už nikam nešli. Zložili sme sa trochu neplánovane asi 100 metrov od stanice, na trávniku za policajnou stanicou. Ako sa hovorí, pod lampou je najväčšia tma. Noc bola pokojná a nerušená.

Hallstatt Salzburg
Kolega sa tešil. Jeho prvá noc pod hviezdami a vraj spal veľmi dobre 🙂

Sobota – okolo Mondsee do Hallstattu

Slnko nás zo spacákov vytiahlo už o šiestej ráno. Blízkosť stanice sa ukázala ako výhoda na rannú kávu. Cesta sa za Salzburgom vlnila cez lúky a lesy, a vďaka cyklochodníkom sme prakticky nemuseli vyjsť na cestu. Hneď za mestom sme sa napojili na Salzkammergut Radweg R2, ktorá smerovala k Mondsee.

Tip #3: My sme išli vlastnou cestou, aj keď mnohé úseky sa s cyklocestou R2 prelínali. Viac info o Salzkammergut Radweg nájdete tu: https://www.salzkammergut.at/oesterreich-tour/detail/430001346/salzkammergut-radweg-r2-variante-1.html

Hallstatt
Cyklocesty bez áut, rozkvitnuté lúky, všade prítomné kravy a malebné dedinky. Ešte slovenské ceny piva a bol by to dokonalý cyklistický raj 🙂

Boli sme síce v Alpách a občas sme museli zdolať krátky a strmý kopec, ale boli to len také terénne vlny a prevažne sme si užívali cestu po rovinke. Stretávali sme množstvo cyklistov a dokonca sme sa chvíľu viezli v balíku asi 15 člennej skupiny.

Hallstatt
Skupinka, s ktorou sme sa viezli niekoľko kilometrov

Prírodné scenérie cestou k Mondsee boli nádherné. Snáď lepšie ako opis to vyjadria slová môjho kolegu, ktorý skonštatoval, že by tu chcel žiť na dôchodku a vo vlastnom gasthause ponúkať gulaschsuppe 🙂 Najúchvatnejší pohľad poskytovala Dračia stena, Drachenwand, ktorá sa dvíhala nad cestou a končila sa niekoľko sto metrov kolmým zrázom nad brehom Mondsee.

Hallstatt
Drachenwand

Po 25 km cesty, na brehu Mondsee, sme sa akoby ocitli v prímorskom letovisku niekde v Chorvátsku. Slnko, teplo, relaxujúci ľudia a na hladine sa zrkadliace štíty okolitých hôr. A keďže bola sobota, na promenáde pri jazere sa fotili hneď tri svadby.

Hallstatt Mondsee
Mondsee, v pozadí Drachenwand
Hallstatt Mondsee
Testujeme selfie tyčku 🙂
Hallstatt Mondsee
Celý čas nás fascinoval ten „Kriváň“ na druhej strane jazera. Jeho vrchol bol v oblakoch. Ide o vrch Schafberg. Na jeho vrchole je dokonca horská chata a vedie tam zubačková železnica.

Ďalšia cesta nás viedla po brehu Mondsee, ako inak po výbornom cyklochodníku, až na druhý koniec jazera a do dediny Unterach, k jazeru Attersee. Z tejto strany bol najkrajší výhľad na Schafberg aj na Drachenwand, ako sa kolmo vypínajú nad brehmi jazera.

Hallstatt Mondsee
Drachenwand
Hallstatt Mondsee
Schafberg

Cez mierne stúpanie sme sa prekotúľali tých pár kilometrov k Attersee. Mondsee je vraj jedno z najteplejších jazier v oblasti Salzkammergut. Attersee je zas najväčšie a je jachtárskym rajom plachetníc.

Za nami bolo v tomto momente asi 50 km z dnešných 90 km plánovaných. Bolo poludnie a čas bol dobrý. Nikam sme sa neponáhľali a celú cestu si skôr užívali scenérie a relax.

Hallstatt Attersee
Attersee

Attersee sme neobchádzali celé dookola, iba sme chvíľu išli po jeho brehu, po odbočku na Bad Ischl. Za odbočkou, prvýkrát v ten deň, zmizol cyklochodník. Paralelne v lese síce išla šotolinová cesta, ale zvolili sme radšej asfalt. Aj za cenu, že tu bolo viac áut.

Hallstatt Attersee
Attersee

Cesta mierne stúpala popri horskej rieke. V jednom špeciálne peknom úseku sme si dali pauzu, zlikvidovali posledné plechovkové pivo zo zásob a ja som neodolal a skočil som do ľadovej vody. Až po členky. Hlbšia voda nebola 🙂

Hallstatt Bas Ischl
Vodopády pri Wegkapelle Maria an der Klamm

Na vrchole stúpania je najkrajšie miesto tohto úseku. Vodopády pri kaplnke Wegkapelle Maria an der Klamm. Voda padá do skalnej priepasti a s hukotom sa valí ďalej roklinou. Dá sa dostať úplne na mokrú skalu nad priepasť, kto má odvahu 🙂

Od vodopádov sme sa spustili do mesta Bad Ischl, východiskového bodu k Hallstattu. Z mestečka je to už len pár dedín a asi 20 km do cieľa.

Prišiel hlad. Inak rovnica nepustí – pivo stojí rovnako 4 Eurá ako polievka. Ale piva je viac, tak som si dal pivo 🙂 Kolega Jano ešte stále sníval o gulaschsuppe. Nemali, tak si dal aspoň cesnačku.

Hallstatt Bas Ischl
Ako inak, počas jedenia sa vedľa zomlela svadba, už štvrtá tento deň 🙂

Do Hallstattu sme prišli hlavnou cestou po pravej strane jazera. Tá bola celkom frekventovaná a chýbal cyklochodník, ale motivácia byť v cieli nás hnala vpred. Navyše sme chceli stihnúť vyhliadku Dachstein, ktorá mala byť otvorená podľa internetu do 18.00.

Hallstatt
Konečne v Hallstatte. Za ten moj ksicht môže selfie tyčka, na ktorú som sa sústredil 🙂

Dachstein

Hallstatt sám je krásny, ale existuje možnosť vyjsť na vyhliadku Dachstein. Je to na kopci nad mestom. Dá sa tam dostať lanovkou za výdatných 18 Eur, alebo si to proste vyšliapete ako my.

Hallstatt
Na Dachstein sa dostanete okolo kostola a stále hore

Bol už večer, lanovka nepremávala a pešia cesta hore bola z nejakého dôvodu uzavretá a označená ceduľami „Verboten“. Nebola však hermeticky nedobytná a strážená svorkou divých krvilačných psov a tak sme to ako správni Slováci riskli a vybehli hore:) Ale iba dvaja. Kolega ostal dole pri bajkoch aj s flaškou vína a vývrtkou.

Hallstatt Dachstein
Predsa to nevzdáme 🙂

Cestička viedla strmo nahor a výstup trval asi pol hodinu. Prešli sme okolo vodopádov, ktoré padajú zo skaly nad mestom, a keď sme prišli hore, bola už posledná lanovka smerom dole preč. A tak sme hore boli absolútne sami. Ak sem niekedy zavítate, rozhodne odporúčam vyjsť si to hore večer, po poslednej lanovke. Nerušili nás turisti a mali sme celý vyhliadkový mostík pre seba.

Hallstatt Dachstein
Vrchol sveta 🙂
Hallstatt Dachstein
Vyhliadka Dachstein
Hallstatt Dachstein
Dachstein

Na konci dňa sme obišli jazero z druhej strany, stretli sme partičku grilujúcich Čechov, rozložených s karimatkami pod tabuľou „zákaz kempovania“ a vychutnali si vysutú cestičku ponad jazero. Druhá strana jazera je pre cyklistu rozhodne lepšia a nabudúce, ak do Hallstattu, tak tadiaľto.

Hallstatt
Chodník zavesený nad vodou

Večer sme zakempili na konci jazera na dedinskej „pláži“. Za nami bolo magických 111 km a všetko, čo sme chceli, sme stihli. Prišlo aj na nedobrovoľné kúpanie. Keď som vyberal spacák, skotúľal sa mi do vody. Kým som zistil potme kde je, už bol 10 metrov od brehu. Vylovil som ho, ale voda bola studená 🙂

Hallstatt
Miesto na noc

Nedeľa – do Salzburgu okolo Wolfgangsee

Nedeľa bola v znamení návratu do Salzburgu. Vrátili sme sa do Bad Ischlu a z neho sme zamierili k Wolfgangsee. Stále nás sprevádzala Salzkammergut Radweg R2. Cestou sme stihli dostať jeden defekt a stratiť kolegu Jana. Keď sme ho opäť našli, s pivom v ruke, vôbec nepôsobil smutne, iba zmätene.

Hallstatt Bad Ischl
Opäť nás sprevádzal krásny cyklochodník a stretávali sme veľa cyklistov

Času sme mali do večerného vlaku dosť a tak sme si dopriali aj dlhšie pauzy na brehu Wolfgangsee a neskôr na pivo v Sankt Gilgene.

Hallstatt Wolfgangsee
Na brehu Wolfgangsee

Po návrate do Salzburgu sme skúsili vyjsť na hrad. Neskutočne strmú cestu na hrad sme zdolali. Ale zastavil nás turniket so vstupným. Vstupné som si spred roka nepamätal a som si istý, že keď som vlani na hrad vyšiel v rámci mojej Alp Tour zo Salzburgu do Viedne, žiadne vstupné som neplatil. Možno vtedy opäť platila logika, že kto ide po záverečnej, ten ide zadarmo a sám 🙂

Hallstatt Salzburg
Salzburg

Každopádne, keďže sme už všetci na hrade boli v minulosti, nechali sme hrad hradom a zbehli dole na záverečné pivko do uličiek starého mesta.

Hallstatt Salzburg
Salzburg – hrad

Výlet do týchto končín určite odporúčam. Za pomerne malý peniaz sa viete rýchlo vlakom dostať do Salzburgu a v oblasti Salzkammergut je vždy čo objavovať. Tých horských scenérií sa nedá nabažiť a cyklistická infraštruktúra je perfektná. Celkovo sme nabehali 207 kilometrov.

Download file: Hallstatt Tour 2019.gpx
Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
This Article Has 7 Comments
 1. Jarda píše:

  Čao,

  opět super počtení při chvilkách v práci 🙂 vážně přemýšlím že bych se tam podíval osobně na podobný víkendový trip. Když jsem hledal vlaky pro mě dostupné tj. z Břeclavy tak mám ve Vídni Hbf čas na přestup 6 minut, když vše pojede jak má. Je reálné tam stihnout přestup, když tam budu na nádraží poprvé..? Předem díky za info a hodně dalších pohodových kilometrů přeju 😉

  • lacobranicky píše:

   Ahoj, teoreticky ano. Treba zist dole z nastupista do stanice. Vzapati hned pri kazdych schodoch je informacna tabula s cislami vlakov a smerov. Je to prehladne. Pozries z ktoreho nastupistia ti to ide a potom nan vystupas po schodoch. Je tam cca 10 nastupist, cize vzdialenost tak 100m 🙂 Zvacsa ides len cez 2-3 kolaje. Takze 6 minut sa da, ak sa ti nedostane babka do cesty, ak vlak pride na sekundu a pod:) Ale myslim ze W- Salz chodi kazdu hodinu tak si daj radsej cas:) Alebo skus varianty do St.Poltenu, Linzu, to su zastavky toho vlaku.

  • Hana Cidlíková píše:

   Ahoj, není třeba vůbec kamkoliv chodit. Na každém nástupišti jsou informační tabule, ze kterých je jasně patrné kam jít. Mám nejlepší zkušenost sledovat odjezdy na Wien Hbf online. Obvykle jezdím Polonii z Ostravy v 7.00 nebo 11.00, jede přes Břeclav a přestup ve Vídni v poho. Nevím, jak je to s kolem, ale v Slz jsi buď 12.52 nebo před 17h. Tak asi tak.

   Měj se krásně

   • Jarda píše:

    Ahojte, díky moc oběma za info. Odjezdy online vypadají použitelně a tak by to mělo být v pohodě. Pak dám vědět jak to dopadlo a jak jsme si to užili 😉

 2. Michal píše:

  Pozeram, ze podla mapy vasa trasa vacsinou kopirovala cesty. Boli tam vsade samostatne cyklopruhy/cyklocesty alebo ste isli aj pomedzi auta?

  • lacobranicky píše:

   Ahoj, velmi casto isiel paralelne cyklolpruh, oddelena cesticka. Inde zas bola cesta velmi malo frekventovana. Jediny trocha horsi usek bol pred Hallstattom. Ale to mozte obist z druhej strany, ako sme sa my vracali, tam je to len pre cyklistov. No a potom navrat tych poslednych cca 20km pred Salzom sa uz islo po klasickej okreske. Doprava vsak nebola velka a vodici su tam na cyklistov ohladuplni.

 3. Daniela píše:

  Mládež, túto rakúsku cyklistiku vám trošku závidím. Už keď som na mojom blogu písala príspevky z tejto oblasti, predstavovala som si, ako by sa tam fajn bicyklovalo. Ale keď vidím tú mapku výškových rozdielov, prestala som snívatť 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *