Atomium v Bruseli

Cyklistika v Belgicku

Belgicko som v čase písania článku navštívil iba raz. V roku 2023 počas tripu po Európe. Ale keďže je to malá krajina, považujem tých 10 dní a niečo vyše 500 km za pomerne slušnú porciu cyklistiky v tejto krajine. Prešli sme východ krajiny, kopcovité Ardeny a krásne mestá ako Dinant alebo Durbuy. Potom sme sa do krajiny vrátili na severe a obzreli hlavné mesto Brusel, ako aj Antwerpy, Ghent a Brugy. No a na záver sme preskúmali aj Belgické pobrežie Severného mora. Aká teda je cyklistika v Belgicku? V závere článku nájdete aj top miesta, ktoré sa mi v tejto krajine páčili.

Brugy
Mesto Brugy

Charakter krajiny

Belgicko je rovinatá krajina, ktorá je pre turistu zaujímavá hlavne pre svoje krásne mestá ako Ghent alebo Brugy. No nie je to to jediné v Belgicku. Belgicko, to sú aj Ardeny na juhovýchode krajiny. Tie síce považujú domáci za pohorie, ale pre Slovákov je to skôr taká vrchovina, niečo na štýl českej Vysočiny. Málokde sa tu dostaneš nad 500 metrov na morom a žiadne vrchy tu nečakaj. Je to mix poľnohospodárskej zvlnenej krajiny pretkanej ihličnatými lesmi.

Stred a západ krajiny sú roviny. Sem tam sa objavia nejaké brďky, ale inak je to prakticky celé jedná veľká placka. Ekonomický žvot sa sústreďuje v centre okolo Antwerp a Bruselu, takže tu je najhustejšia doprava a najviac miest.

Krajina leží v nízkej nadmorskej výške, takže je tu aj množstvo kanálov a riek, podobne ako v Holandsku. Inak je Belgicko malé, menšie ako Slovensko. Vieš ho spoľahlivo prejsť za pár dní.

Belgicke kravy
A samozrejme, všade v Belgicku narazíš na pasienky s kravami 🙂

Bezpečnosť

Belgicko je z pohľadu bezpečnosti úplne v pohode. Proste západná Európa, kde je najväčšia hrozba, že si pomýliš kravu s býkom a býk bude negatívny.

Ľudia

Najlepšie spoznáš ľudí danej krajiny, keď tlačíš bagetu a sardinky pred obchodom sediac na zemi. Fakt. Vtedy poznáš, či zazerajú, či sa usmievajú, majú čas sa ti prihovoriť, proste odhalíš ich náturu. V tomto smere musím Belgičanov pochváliť. Podobne ako Nemci, síce nie sú veľmi usmievaví, veľmi pohostinní, ale reagovali na naše naložené bicykle veľmi pozitívne. Najmä tí starší. Pýtali sa odkiaľ a kam ideme. Rovnako, keď nás videli niekde ráno rozložených so spacákmi, nijako ich to nerozrušovalo. Celkovo teda ľudí hodnotím pozitívne v tejto krajine. Inak Belgičania majú zvlástnu črtu. Domy sú spredu upravené, ale zadný dvorček je eldorádom zberateľov blbostí a bordelu. Takisto veľmi radi zdobia domy rôznymi soškami a prkotinkami. One time pred domom trpaslík, next time na zadnom dvorčeku vyhodený bordel.

Hrad v Ghente
Parádny hrad v meste Ghent

Jazyk

Na severe sa hovorí Holandsky, na juhu Francúzsky. Veľmi zjednodušene povedané. Ale každý sa chytal na Angličtinu, prípadne Nemčinu, takže s dorozumením tu problém nie je.

Cestná sieť a kvalita ciest

V tomto Belgicko prekvapilo skôr negatívne. Uznávam, že majú perfektnú sieť diaľnic. A ako občanovi krajiny s naprosto rozmlátenými cestami a bez diaľnic mi ich neradno kritizovať. Ale aj tak som čakal od tohto tak trochu pupku Európy viac. Bežné okresky boli často dosť hrboľaté a niekedy to bolo aj na krosovom bicykli celkom otravné. Na nemecký luxus sa to proste nechytá a treba sa pozerať pod kolesá.

Ardeny
Ardeny

Cyklotrasy

Pozitívne je, že Belgičania sa, asi pod vplyvom susedného Holandska, snažia cyklocesty budovať. No neodkukali veľmi ako. Realita je taká, že cyklocesty síce zväčša sú, ale častokrát je to len rozmlátená krajnica vyznačená pruhom. To aby si nemohol ísť po rovnom asfalte, ale mohol sa nechať dobre vyklepať do posledného šróbika. K tomu pridaj celkom drsné prechody. Každá bočná ulička je lemovaná akýmsi odvodňovacím jarkom po kraji, takže ak ju križuješ po hlavnej, dvakrát ťa dobre vytrestá. Sú aj situácie, že je cyklocesta v protismere na ceste, ale oddelená len nakresleným pruhom. Často nevieš, či tade naozaj máš ísť, lebo vlastne ideš krajnicou v protismere. Do toho klasika, krúti sa to a kľukatí kadiaľ nemusí, prechádzaš trikrát za dedinu na druhú stranu cesty a začína a končí to v ničom. Čiže, síce sú, ale užil by si si to viac, keby neboli a máš s tým pokoj. Pre cestný bajk absolútne neužitočné. Ako cykloturista som sa citil po prejazde Belgickom vykodrcaný ako kočiar na kockách v Londýne 19-teho storočia.

Šoféri

Šoféri v Belgicku držia západoeurópsky štandard. Dá sa, hoci ťa často vytrúbia, že migaj na cyklochodník, a tak ti iné ako to kodrcanie neostáva. Ale ak si sa naučil na Slovensko, Belgicko je krása.

cyklocesta v Belgicku
Cyklochodníký majú, zväčša, ale lepšie by bolo, keby nemali

Zvieratá a iné hrozby

Tu ťa poštípe tak maximálne osa. V Belgicku sú ešte kravy, sem tam ovce a možno tri prasiatka. No a divé husy, ktoré ťa môžu dzobnúť, ak im urobíš zle. Ale inak som tu nevidel nie že nič živé, ale ani veľa priestoru, kde by čokoľvek iné ako krava mohlo žiť. Aj v Ardenách je pri ceste poľovnícky posed každých 100 metrov, alebo rovno plot, takže podobne ako v Holandsku, civilizácia dominuje, príroda nemá šancu, a ak sa tu niečo mihne, dajú to dolu.

Jedlo a voda

Mimo Arden je obchod v každom mestečku. Klasický supermarket. Akurát v Ardenách si treba dať pozor. Sú to brďky, takže ak 50 km nemáš mesto, len vyľudnené dedinky, môžeš ostať hladný. Krčmy tu neexistujú, ani hostince. Ani studničky na vodu. Ale mimo Arden sa vždy nejaký ten obchod nájde. Fajn je, že ochody, hoci nie všetky, sú otvorené aj v nedeľu. Hladová nedeľa na štýl Rakúska alebo nemecka teda nehrozí.

Atomium v Bruseli
Atómium v Bruseli

Peniaze a ceny

Ak ideš na cenu, tak jednoznačne Lidl. Cenovo sa tu vieš dostať plus mínus na slovenské ceny. Niečo je drahšie, niečo lacnejšie. Spomedzi okolitých krajín Nemecko Holandsko, Francúzsko mi prišlo Belgicko najdrahšie, ale stále sa dalo dostať cenovo do rozumnej hranice, ak hľadáš.

Pripojenie na internet

Belgicko je EÚ, takže dáta nemusíš riešiť.

Kempovanie

Oficiálne nemôžes kempovať, kde ťa napadne. Ale myslím, že tieto pravidlá sú skôr určené karavanistom. Ak sa niekde zložíš, ideálne ani nestaviaš stan, nemáš problém. Ľuďom to neprekážalo. Horšie je to však s hľadaním miesta. Belgicko je dosť preľudnené, všetko je oplotené, všade máš ohradníky s kravami a dediny neposkytujú žiadny verejný priestor, kde by sa napríklad šmykla nejaká strieška v prípade dažďa. Na wildcamping to nie je vhodná krajina. Nie kvôli ľuďom, ale proste preto, že nemáš vhodné miesto. Istú možnosť poskytujú futbalové ihriská, ktoré tu akoby zázrakom celkom unikajú celonárodnej obľube všetko oplotiť.

Futbalove ihrisko v Belgicku
Futbalové ihriská sú pomerne dobrá šanca na kempenie

Verejná doprava

Neskúšal som. No autobusov som videl v okolí miest pomerne dosť a rovnako vlaková sieť je dobrá.

Najkrajšie miesta, ktoré som navštívil

Mesto Dinant v Belgicku
Jedno z najkrajších miest v Belgicku je určite Dinant. Hoci je to turistické top miesto. No toto malebné mestečko v Ardenách určite stojí za návštevu.
Mesto Durbuy v Belgicku
ďalší klenot ukrytý v Ardenách je Durbuy. Je to najmenšie mesto v Belgicku. Prejdeš ho za pár minút, ale je veľmi útulne, ako vystrihnuté z filmov o Poirotovi.
Brugy namestie
Brugy sú jednoznačne najkrajšie a najpohodovejšie belgické mestom, aspoň pre mňa. Starobylé centrum ponúka veľa útulných uličiek na objavovanie.
Ghent
V Ghente majú katedrál ako v bežnom slovenskom meste supermarketov. Kam sa zvrtneš, je nejaká vymakaná katedrála. Architektonicky je toto mesto úplný skvost.
Antwerpy namestie
Antwerpy očarili svojím hlavným námestím s radnicou. Až nechápeš, ako mohli také domy postaviť.
Atomium v Bruseli
Atómium v Bruseli. Zvláštne, zaujímavé a pritom taková blbost, že jo.
Atlanticky val v Belgicku
Fanúšikovia WW2 si prídu na svoje na pobreží Severného mora, kde sa nachádza Atlantický val, ale aj v Ardenách, kde sa odohrávali dôležité bitky.

Pre tipy na cyklistiku v iných krajinách pozri do mojej novej kategórie Cyklosprievodca.

Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *