trojhranicny bod

Trojhraničný bod

Ahojte, dnes vám popíšem cyklotrasu, ktorú zvládne aj menej trénovaný cyklista, a ktorá sa dá stihnúť počas jedného popoludnia. Ide o miesto, kde sa v jednom bode dotýkajú hranice troch štátov – Slovenska, Maďarska a Rakúska, tzv. trojhraničný bod.

Parametre trasy

  • 47 km spod Starého mosta v Bratislave a späť
  • žiadne kopce
  • prevažne vedie po cyklochodníku, resp. po poľnej ceste
  • vhodné pre akýkoľvek typ bicykla, okrem cestného
trojhranicny bod rajka

Popis trasy

Trasy sem vedú hneď dve. Dolu som priložil mapky pre oba varianty. Zvoľte si, ktorá vám viac vyhovuje, prípadne si ich skombinujte. Jednou cestou tam, druhou naspäť.

Prvá trasa ide spod Starého mosta po dunajskej hrádzi smer Čunovo. Výhodu má v tom, že cestou je veľa bufetov, kde sa dá občerstviť. Môže sa ale stať, že vychytáte svieži vietor.

Hrádzou pôjdete stále rovno až do Čunova k bufetu Obrátka. Za bufetom pokračujte cez cestu po hrádzi až k hranici s Maďarskom. Prejdete okolo hraničného domu, dolu cez rameno a stále sledujte asfaltku, ktorá vás dovedie do dediny Rajka.

trojhranicny bod hradza
Kúsok za bufetom Obrátka je opustený dom, hranica Maďarska. Spustíte sa dolu a prejdete po mostíku ponad vodu
trojhranicny bod hradza
Dunajské ramená tu tvoria pekné zákutia

Prejdite Rajkou na hlavnú cestu smerom na Mosonmagyaróvár. Je tam benzínová pumpa Mol. Hneď za ňou začína cyklochodník do Mosonmagyaróváru. Sotva začne, po pár metroch uvidíte odbočku cez koľajnice doprava.

trojhranicny bod rajka
Odbočte cez koľajnice doprava ešte pred koncom dediny
trojhranicny bod rajka
Cesta sa otočí akoby späť poza železnicu

Za koľajnicami sa cesta stočí späť, chvíľu vedie popri nich a poza stanicu. Keď skončí železničná stanica, cesta sa stočí ostro doľava a prevedie vás ponad diaľnicu. Priebežne sa zmení na poľnú cestu.

trojhranicny bod cesta

Hneď za diaľnicou sa rozdvojuje. Dajte sa doprava popri diaľnici. Už stačí sledovať túto poľnú cestičku až takmer do cieľa. Po asi kilometri príde nenápadná odbočka na trojhraničný bod. Ale neminiete ju. Je tam smerovník a už aj napravo na poli vidíte skupinu stĺpov.

trojhranicny bod cesta
Rovno cesta vedie do Deutsch Jahrndorfu. Je potrebné odbočiť doprava.

Alternatívna trasa

Trasa číslo dva vedie práve z opačného smeru. Ak by ste pri smerovníku neodbočili na trojhraničný bod, prídete dlhou rovnou cestou do Deutsch Jahrndorfu. A presne odtiaľ by ste prišli, ak by ste zvolili alternatívu čislo dva.

Tá vedie popod Most SNP, prechodom ponad diaľnicu pred Inchebou, cez Petržalku, po Kopčianskej ulici do Kittsee a ďalej cez Pamu do Deutsch Jahrndorfu. Na konci Deutsch Jahrndorfu, pri kostole, pôjdete stále rovno, až skončí za dedinou asfalt a začne poľná cesta, ktorá vás dovedie až do cieľa.

trojhranicny bod
Cieľ
trojhranicny bod

Cesta naspäť

Naspäť sa môžete vrátiť rovnakou trasou ako ste prišli, alebo pôjdete rovno poľnou cestou, ktorá je aj na obrázku vyššie, a ktorá vedie popri trojhraničnom bode. Tá vás dovedie opäť na hlavnú cestu do Rajky. Hoci na jednom mieste treba preliezť závory a koľajnice.

trojhranicny bod rajka
Starý hraničný prechod medzi Rajkou a Rusovcami

Prejdete hraničný prechod ako z postapokalyptického filmu a po pár minutách sa dostanete do dediny Rusovce. V Rusovciach stojí za pozretie, síce schátraný, ale stále pekný kaštieľ a tiež rímska Gerulata, pozostatky rímskeho vojenského tábora.

trojhranicny bod rusovce
Kaštieľ v Rusovciach
trojhranicny bod rusovce
Gerulata. Je tam aj platené múzeum, ale ja som len cvakol a išiel som preč:)

Z Rusoviec vedie z centra dediny cyklochodník späť na hrádzu. Vyjdete za jazerom, kde sa dá v lete perfektne okúpať. Užívajte slnečné a pohodové bicyklovanie 🙂

Download file: Trojhranicny bod a).gpx
Download file: Trojhranicny bod b).gpx
Print Friendly, PDF & Email
Daj páčik, karma sa ti odmení :)
Be the first to comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *